Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF

Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
, , recenze
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Optický zoom

 
Míra optického zoomu nezávisí na těle, ale použitém objektivu. My se tak nyní podíváme, jak si na tom stojí ten setový. Nabízí rozsah 24-105 mm, tedy poměrně univerzální 4,4× optický zoom.
 
Panasonic Lumix S1R zoom 24mm ohnisko 2
 
expoziční čas 1/100 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Vidíme příjemně širokoúhlý obraz a velmi slušné detaily po celé ploše včetně rohů.
 
Panasonic Lumix S1R zoom 105mm ohnisko 2
 
expoziční čas 1/80 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 105 mm, klikněte pro zvětšení
 
Přiblížení základního objektivu, se kterým je Lumix S1R dodáván, je docela slušné. Znovu oceňuji výborné detaily po celé ploše.
 
 

Rychlost

 
Nebude chybět ani test rychlosti. Fotoaparát podporuje XQD i SDXC karty, a to včetně UHS-II variant. Takové jsem však neměl k dispozici, takže test proběhl pouze s UHS-I U3 kartou. Dosažené výsledky tak v některých testech nebudou reflektovat maximální schopnosti fotoaparátu.
  • První snímek - 1,1 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí (zaostření) - 0,1 sekundy
  • Prodleva mezi snímky - 0,4 s (AF), 0,2 s (MF)
  • Sekvenční snímání L - 1,85 fps
  • Sekvenční snímání M - 3,85 fps
  • Sekvenční snímání H - 8,65 fps
  • Sekvenční snímání H AFC - 4,85 fps
  • Sekvenční snímání 6K Photo - 30 fps
  • Buffer - kapacita 34 RAW+JPEG, ukládání 1,5 minuty (nicméně po cca 15 sekundách je k dispozici poslední snímek)
Rychlost fotoaparátu je velmi slušná, nicméně náběh bych u full frame čekal přeci jen o něco rychlejší. Ostření je velmi rychlé, sekvenční snímání v AFS téměř dosahuje slibovaných 9 fps. S průběžným ostřením jsem se nicméně pohyboval lehce pod 5 fps, což není zrovna mnoho. Pokud vám bude stačit 6K rozlišení (18 MPx - 5184×3456 pixelů), pak můžete počítat s 60 fps. Jde v podstatě o 6K video rozložené do snímků, přičemž je zde režim PRE pro záznam před zmáčknutím spouště a po něm (půl sekundy oběma směry) nebo dva režimy běžného sekvenčního snímání, které nemají jednosekudové omezení času.
 
Kapacita bufferu je spíše průměr. Sám o sobě sice není malý, ale vzhledem k enormní velikosti RAWů (obvykle přes 66 MB) to znamená, že pojme okolo 2 GB dat. Rozhodně je nutné počítat s tím, že i nejrychlejší UHS-I karty se pak při ukládání zapotí a ukládání sekvencí v RAWu chvilku zabere.

reklama
Nejnovější články
Laowa uvádí objektivy 12mm, 25mm a 100mm pro Nikon Z a Canon EOS R Laowa uvádí objektivy 12mm, 25mm a 100mm pro Nikon Z a Canon EOS R
Venus Optics vyrábí své objektivy pro mnoho různých bajonetů a nyní se zde rozhodli, že vylepší i nabídku pro nové systémy Nikon Z a Canon EOS R. Mají pro ně hned tři objektivy Laowa, širokoúhlý 12mm a makro objektivy 25mm a 100mm.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica M10-P Ghost Edition: limitovaná série se "zašlým" vzhledem Leica M10-P Ghost Edition: limitovaná série se "zašlým" vzhledem
Další omezenou sérií fotoaparátů Leica je dálkoměr M10-P Ghost Edition. Ten má evokovat vzhled zašlých hodinek z nerezové oceli, které po mnoha letech ztratí svůj lesklý vzhled. Byl totiž vytvořen se společnosti Hodinkee.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antilopí kaňon končí s fotografickými prohlídkami, lidem se nelíbily Antilopí kaňon končí s fotografickými prohlídkami, lidem se nelíbily
Fotografie Petera Lika zvýšila už tak vysoký zájem o fotografie Antilopího kaňonu. Průvodci tak začali nabízet i fotografické prohlídky, nicméně ty už za pár dní skončí. Lidem se totiž nijak zvlášť nelíbily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica představila objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH Leica představila objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH
Novým objektivem ve výrobním programu společnosti Leica je dlouho očekávaný světelný portrétní objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH pro M-Mount. Počítejte však s tím, že bude stát jak nové malé auto.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD
Fotobanka Shutterstock patří k největším ve svém oboru a nyní slaví velký milník. Od roku 2004 totiž fotografům na provizích vyplatila více než jednu miliardu dolarů. Za prvních 11 měsíců letošního roku to bylo přes 145 milionů.
11.12.2019, aktualita, Milan Šurkala