Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF

Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
, , recenze
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna

 
Nezapomeneme se podívat ani na noční focení. Fotoaparát zde vyniká velmi citlivým autofokusem, který je schopen zaostřit takřka na cokoli. Citlivost je o něco nižší v režimu se sledováním, kdy někdy není schopen správně rozpoznat objekt (to ale může být problém i ve dne). Když se k tomu připočítá možnost fotit až 60sekundové expozice, 30minutový bulb a excelentní stabilizace obrazu, která dovolí z ruky pořizovat i sekundové expozice, máme tady ideální přístroj na focení v noci.
 
Panasonic Lumix S1R noční scéna
 
expoziční čas 15 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Kvalita obrazu je velmi dobrá, všude je dostatek detailů a minimální šum. Podívat se můžete také na snímek v RAW formátu. V neposlední řadě se podíváme také na míru šumu při různých citlivostech.
 
Panasonic Lumix S1R ISO noční scéna
 
výřezy ze 47MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)
 
Do citlivosti ISO 3200 v podstatě nevidíte nárůst šumu. Ten začíná být více patrný u citlivosti ISO 6400, ale i ta dává použitelné výsledky. ISO 12800 je ještě použitelné, nicméně začíná více ztrácet kresbu ve stínech a chytat mírný barevný nádech.
 
 

Standardní scéna

 
Podíváme se také na tradiční dva snímky, které doprovází každou recenzi.
 
Panasonic Lumix S1R standardní scéna krajina
 
expoziční čas 1/60 s, clona F13, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Fotografie má opravdu mnoho detailů, JPEG engine ale některé z nich poněkud rozmývá (odšumování lze korigovat). Podívat se můžete i na snímek v RAW formátu.
 
Panasonic Lumix S1R standardní scéna Mlýny Šenov
 
expoziční čas 1/60 s, clona F13, citlivost ISO 250, ohnisko 47 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Takhle krásně vykreslené šedé čáry na stěně mlýnů jsme tu ještě asi neměli. Velmi vysoké rozlišení čipu a adekvátní ohnisková vzdálenost objektivu se postaraly o hodně slušný výsledek. Ostrost je poměrně dobrá i směrem k rohům. I zde je k dispozici RAW.

reklama
Nejnovější články
Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video
Fujifilm uvádí svou novou vlajkovou loď X-T4. Ta přináší mnoho užitečných novinek. Z mnoha můžeme vyjmenovat vylepšené slow-motion video, lépe vyladěný autofokus i přítomnost velmi účinné mechanické stabilizace senzoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G
Známý výrobce optických redukcí Metabones přichází s novinkou Nikon G Lens to Fuji G-mount Expander 1.26x. Ta dovoluje montáž objektivů ze zrcadlovek Nikon na středoformát Fujifilmu při zachování úhlu záběru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí FE 20mm f/1.8 G, světelný velmi širokoúhlý objektiv Sony uvádí FE 20mm f/1.8 G, světelný velmi širokoúhlý objektiv
Nabídka full frame objektivů pro CSC fotoaparáty Sony je už nyní velmi bohatá a dále se rozšiřuje. Sony totiž uvedlo nový velmi širokoúhlý objektiv FE 20mm f/1.8 G. Novinka překvapí docela kompaktními rozměry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hvězda TV show Americký chopper ukradla fotku, zaplatí pokutu 258 tis. USD Hvězda TV show Americký chopper ukradla fotku, zaplatí pokutu 258 tis. USD
Paul Teutul Sr. z televizní show Americký chopper má další finanční problém. Se svým synem neoprávněně použili fotografii pro své merchandise produkty a nyní musí zaplatit pokutu přes 258 tisíc USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Muž zapálil dům, aby se v něm mohl akčně vyfotit a natočit Muž zapálil dům, aby se v něm mohl akčně vyfotit a natočit
Někteří lidé to nemají v hlavě moc v pořádku. Jedním z nich je u muž, který v Utahu podpálil opuštěný dům, aby si přitom mohl udělat zajímavé fotky a videa. Navíc to nebyl jeho první prohřešek před zákonem.
23.2.2020, aktualita, Milan Šurkala