Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF

Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
, , recenze
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna

 
Nezapomeneme se podívat ani na noční focení. Fotoaparát zde vyniká velmi citlivým autofokusem, který je schopen zaostřit takřka na cokoli. Citlivost je o něco nižší v režimu se sledováním, kdy někdy není schopen správně rozpoznat objekt (to ale může být problém i ve dne). Když se k tomu připočítá možnost fotit až 60sekundové expozice, 30minutový bulb a excelentní stabilizace obrazu, která dovolí z ruky pořizovat i sekundové expozice, máme tady ideální přístroj na focení v noci.
 
Panasonic Lumix S1R noční scéna
 
expoziční čas 15 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Kvalita obrazu je velmi dobrá, všude je dostatek detailů a minimální šum. Podívat se můžete také na snímek v RAW formátu. V neposlední řadě se podíváme také na míru šumu při různých citlivostech.
 
Panasonic Lumix S1R ISO noční scéna
 
výřezy ze 47MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)
 
Do citlivosti ISO 3200 v podstatě nevidíte nárůst šumu. Ten začíná být více patrný u citlivosti ISO 6400, ale i ta dává použitelné výsledky. ISO 12800 je ještě použitelné, nicméně začíná více ztrácet kresbu ve stínech a chytat mírný barevný nádech.
 
 

Standardní scéna

 
Podíváme se také na tradiční dva snímky, které doprovází každou recenzi.
 
Panasonic Lumix S1R standardní scéna krajina
 
expoziční čas 1/60 s, clona F13, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Fotografie má opravdu mnoho detailů, JPEG engine ale některé z nich poněkud rozmývá (odšumování lze korigovat). Podívat se můžete i na snímek v RAW formátu.
 
Panasonic Lumix S1R standardní scéna Mlýny Šenov
 
expoziční čas 1/60 s, clona F13, citlivost ISO 250, ohnisko 47 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Takhle krásně vykreslené šedé čáry na stěně mlýnů jsme tu ještě asi neměli. Velmi vysoké rozlišení čipu a adekvátní ohnisková vzdálenost objektivu se postaraly o hodně slušný výsledek. Ostrost je poměrně dobrá i směrem k rohům. I zde je k dispozici RAW.

reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: listopad 2019 Doporučené fotoaparáty: listopad 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala60 komentářů
Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů
Společnost Panasonic aktualizovala většinu svých fotoaparátů na trhu. Nové firmwary dostávají full frame Lumixy S, Micro Four Thirds přístroje Lumix G a nezapomnělo se ani na některé kompakty a ultrazoomy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500 Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500
Mnoho doručovacích služeb si moc neláme hlavu se zacházením se zásilkami. Problém kvůli tomu nyní bude mít smluvní partner FedExu v USA, který místo chůze balík s objektivem hodil na několik metrů.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů