Panasonic Lumix TZ100: luxusní ultrazoom
Společnost Panasonic velmi ráda překvapuje a kapesní ultrazoom Lumix TZ100 je jedním z typických příjemných překvapení. V malém těle nabídne 10× optický zoom i velký 1" snímač. Umí i 4K videosekvence. Jak si povede v testu?
Kapitoly článku:
V této kapitole se podíváme na náročné focení v protisvětle.
Objektiv vytváří nepříjemný modrý odlesk, jinak ale kreslí téměř po celé ploše pěkně, dostatečně ostře a bez chromatické aberace. Zpracování obrazu hodně rozmývá nevýrazné stíny, fotografie ale byla pořízena s výchozím odšumováním (lze jej stáhnout). K dispozici je RAW snímek.
Solidní práce. Kresba je vyrovnaná téměř po celé ploše (rohy jsou na tom docela dobře), chromatická aberace se drží v rozumných mezích a snímek je také bez odlesků. S přicloněním lze dokonce dosáhnout hvězdičky kolem slunce. I zde je k dispozici RAW snímek.
Na tomto snímku vyzkoušíme různé prosvětlovací technologie. Toto je výchozí snímek pro porovnání, tedy bez těchto technologií. Je vidět, že krajina je dost tmavá. V méně výrazných a slabě exponovaných plochách dochází k masivnímu rozmývání obrazu. I zde si můžete stáhnout RAW. Tam můžete tyto stíny podstatně lépe prosvětlit a dát jim také lepší, byť rozhodně ne dokonalou kresbu. Můžete si všimnout plošně většího, ale barevně nepříliš výrazného odlesku vlevo dole.
Funkce I.Dynamický nastavena na nejnižší prosvětlení dokáže dát stínům trochu více jasu a snímek vypadá o něco lépe. Kupodivu i kresba vypadá být o něco méně rozmytá.
S nastavením na maximum je snímek jasově ještě o něco lepší, ale prosvětlené stíny vypadají hrozně. Jde o společné dílo silného odšumování, prosvětlení a neostrosti objektivu. S funkcí tedy opatrně a buď ji vypněte nebo nechte ručně nastavenou na nějakou ze slabších variant, kde pracuje docela přijatelně.
Lumix TZ100 má i hardwarový HDR režim. Vyfotí několik snímků, které složí dohromady. Tato funkce naopak pracuje výborně. Kresba v prosvětlených stínech potěší rozumnými detaily i jasy. HDR lehce ořezává obraz, a proto je zde 26mm přepočtená ohnisková vzdálenost.
expoziční čas 1/640 s, clona F4,2, citlivost ISO 125, ohnisko 56 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Ve stínech je kresba opět trochu rozpitá (standardní odšumování). V RAWu dostanete do stínů lepší kresbu, ale musíte počítat s lehkým jasovým šumem.
Hardwarové HDR snímek jasově projasnilo, kresba sice není vyloženě ostrá, ale je méně rozpitá.
Opět je vidět ve stínech silnější rozmazávání. Při plně otevřené cloně se ukázala slabší pravá strana testovaného kusu objektivu (kusová vada přístroje). Můžete se podívat i na RAW, ve kterém ze stínů můžete vytáhnout trochu kresby, nicméně musíte opatrně. Docela brzy vyleze hodně šumu, přeci jen jde o dost podexponovaný snímek.