www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Lumix TZ7: ultrazoom téměř bez chybičky

Panasonic Lumix TZ7: ultrazoom téměř bez chybičky
Řada kompaktních ultrazoomů Panasonic TZ byla inovována o modely TZ6 a TZ7. Právě druhý jmenovaný prošel naším testem. V malém těle nabízí 12× optický zoom začínající od širokoúhlých 25 mm. Nechybí optická stabilizace a podpora HD videa ve formátu AVCHD Lite.
K oblíbeným
reklama
Pro posouzení fotoaparátu v praxi přidávám několik ilustračních snímků.


expoziční čas 1/500 s, clona F5, citlivost ISO 125, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšení

Snímek nabízí velmi široký úhel pohledu, jako obvykle jde zde rovnoměrně zrnitý šum, který trochu snižuje ostrost, ale kresebně je na tom snímek s ohledem na vysokou hustotu pixelů velmi dobře. Objektiv nemá vážnějších optických chyb a snímací čip dokáže s nasnímaným obrazem poměrně dobře pracovat.


expoziční čas 1/125 s, clona F4,8, citlivost ISO 80, ohnisko 278 mm, klikněte pro zvětšení

Ostřící vzdálenosti sice na první pohled nevypadají dobře, ale kdo si trochu s fotoaparátem pohraje, zjistí, že při zapnutém makro režimu může zhruba při 10× zoomu ostřit již ze zhruba 40 centimetrů. Výsledkem tedy je, že lze snímat s obrovským přiblížením z krátkých vzdáleností a velmi dobře rozmazávat pozadí.


expoziční čas 1/125 s, clona F4,9, citlivost ISO 160, ohnisko 300 mm, klikněte pro zvětšení

Toto je ukázka zoomu, kde zároveň dojde k silnému rozmazání pozadí. Se zapnutým makro režimem to není až tak velký problém.


expoziční čas 1/125 s, clona F4,4, citlivost ISO 1600, ohnisko 119 mm, klikněte pro zvětšení

Zde jsem využil režim Filmové zrno. Díky vysoké citlivosti a silnému doostřování je snímek silně zašuměný a velmi ostrý, což mu dodává kouzlo. S režimem Filmové zrno si opravdu vyhrajete.


expoziční čas 1/15 s, clona F3,3, citlivost ISO 400, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšení

ISO 400 už při těchto podmínkách není to pravé ořechové. Šum začíná být silnější, nepříjemně strukturován, odšumování rozpatlává některé plochy, viz střecha obchodu.


expoziční čas 1/400 s, clona F4, citlivost ISO 80, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšení

V levém horním rohu snímek trochu aberuje, jinak k němu nelze mít vážnější výhrady. Na širokém ohnisku podává objektiv Leica až překvapivě dobré výkony, za což ho lze jen chválit.


expoziční čas 1/400 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 78 mm, klikněte pro zvětšení

Levá strana zde působí poněkud rozmazaně, jinak je to na kompakt opět kvalitní výsledek. Škoda nižší ostrosti obecně, na druhou stranu díky tomu dává fotoaparát tak příjemně zašuměné snímky, žádné "šílené" pixely se zde nevyskytují.


expoziční čas 1/250 s, clona F3,3, citlivost ISO 250, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

Přestože makro režim fotoaparátu není právě nejlepší, s trochou štěstí se dají pořizovat velmi zajímavé snímky. Nevýhodou je tedy nutnost být zhruba tak 2 až 3 centimetry daleko (konkurence mívá občas i méně než jeden centimetr) a navíc jen při nejširším 25 nebo 27 mm ohnisku. I přes citlivost ISO 250 potěší rozumná míra šumu s příjemným charakterem.


expoziční čas 1/500 s, clona F5, citlivost ISO 80, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšení

Snímky lze pořizovat i v jiných poměrech stran, zde konkrétně 16:9, přičemž je zachováno 25 mm ohnisko. To tedy znamená, že snímek nemá na šířku pouze 3648 pixelů, ale rovnou 3968 pixelů. Ani teď snímek netrpí na vinětaci.
Nejnovější články
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Včera, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Včera, recenze, Milan Šurkala64 komentářů