Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentagram Photon 484: Svérázný 4 Mpix ultrazoom

24.3.2005, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Přístroj Photon 484 je po celém světě distrubuován pod řadou různých značek, shodou okolností jsme o jedné z nich psali před několika dny jako o aparátu Pentacon Praktica Luxmedia 5008 a co si budeme nalhávat, nemá pověst příliš impozantního kusu. My jsme se blíže podívali na jeho polskou verzi jménem PENTAGRAM Photon 484.
Kapitoly článku:
Digitální fotoaparát PENTAGRAM Photon 484 je dodáván kromě uživatelské příručky také s poutkem, s CD s ovladači a softem (Drivers, prohlížeč Ulead Photo Explorer 8.0 SE, program pro práci s videem Ulead Video Studio 7.0 SE a titul Ulead Cool 360 na panoramata), USB - mini USB a A/V Out kabely a 4 AA alkalickými bateriemi.


Obrázek “http://idealpc.com.pl/ZDJECIA_NEWS/pentagram_photon484.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Přístroj se zapíná pootočením páčky okolo závěrky. Miniaturní displej v levém horním rohu jasně naznačuje první místo, kde se podařilo nějaký ten dolárek ušetřit. Elektronický hledáček lemovaný měkkou gumou a vybavený dioptrickou korekcí je umístěn přímo nad displejem (ke kvalitě obou více v další sekci). Díky velkému tělu aparátu nebylo nutno při návrhu rozložení tlačítek příliš šetřit místem a to je samozřejmě na ovládání poznat. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že s trochou tréninku se člověk dostane s pravačkou ke všem tlačítkům poblíž - tedy až na kruhový volič, makro a časovač umístěné po straně, o těch ale za chvíli.
Ovládací kříž nezastupují tlačítka, ale regulérní vystupující joystick, který mě mile potěšil jemností pohybu i příjemným chodem, to samé platí pro kolébkový přepínač zoomu vpravo nahoře a tlačítka uD pro přepínání zobrazení na displej/hledáček, AE/AF lock pro uzamčení expozice a třetí tlačítko sloužící pro vstup do menu. Mimochodem, v průběhu expozice lze pohybem nahoru zapnout histogram a doleva/doprava měnit cokoliv si jen uživatel nastaví (korekce expozice, kontrast, manuální nastavení bílé, ...). Miniaturní páčka uprostřed nahoře otevírá blesk a tlačítko pod ní přepíná jeho režimy. Poslední věc, u které se vzadu zmíníme, jsou dvířka na paměťovou kartu typu SD/MMC umístěná vpravo.
Otočný kruhový volič mění pracovní režimy fotoaparátu, PENTAGRAM Photon 484 umí pracovní mód: Scénický (vyberete nejpříhodnější typ focené scény (třeba pláž) a zbytek je už na aparátu), programový, s prioritou clony i času, plně manuální, prohlížecí, digitální záznam zvuku/videa a speciální nastavovací mód.

Spodní strana odhalí přítomný kovový závit na stativ a také, že aparát běhá na tradiční tužkové baterie, což mu sice na štíhlosti nepřidává, při jeho téměř půlkilové váze je to již ale vcelku jedno, nemluvě o snadné nahraditelnosti baterií kdekoliv v civilizaci na této planetě.