Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Premier 4345: nenápadný automat

18.7.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Již titulkem jsme chtěli naznačit, že nový model od Umaxu prodávaný pod označením Premier 4345 vás asi na první pohled nezaujme, přesto by bylo škoda tento automatický kapesní digitální fotopřístroj přehlédnout, protože nabízí za zajímavou cenu solidní obrazový výkon (na kategorii malých kompaktů) a jeho ovládání pochopí po pár minutách i naprostý začátečník.
Kapitoly článku:
Právě začátečníkům je model určen, protože nízká cena v kombinaci s triviálním ovládáním s několika přednastavenými scénami je vhodná pro uživatele, kteří ještě nemají s digitální fotografii příliš mnoho zkušeností. Přestože při podrobné prohlídce schopností modelu a také obrazového výkonu jsme řadu nedokonalostí objevili, tak všechny výtky musíme vidět v souvislosti s tím, že Premier 4345 můžete nyní zakoupit již za necelé čtyři tisíce, takže za pár měsíců může jeho cena ještě výrazně klesnout (především v internetových shopech).
Za zmíněnou cenu získáte malý (91 x 61 x 27 milimetrů) a lehký (130 gramů včetně dvou tužkových baterií) kapesní digitální fotopřístroj, který patří do čtyřmegapixelové kategorie. Zabudovaný CCD snímač totiž obsahuje celkem 4,19 milionů obrazových buněk, takže s modelem pořídíte fotografie v těchto čtyřech velikostech: 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1280 x 960, 640 x 480 bodů. Snímky ve formátu JPEG (a ve třech kompresních poměrech) se ukládají buď do vnitřní paměti o kapacitě 16 MB, anebo na paměťové karty Secure Digital (použít můžete maximálně kartu s kapacitou 512 MB). Bohužel malý je rozsah citlivosti u použitého snímače: od 50 pouze do 200 ISO, přitom šum při maximální hodnotě je již relativně velmi výrazný (viz testovací snímky v části Praktické zkušenosti), proto je jenom logické, že se výrobce neodhodlal nabídnout i hodnotu 400 ISO. Rychlostně patří tento Umax k lepšímu průměru: po zapnutí modelu pořídíte první expozici přibližně za 2,8 sekundy, snímek v maximální kvalitě (nejvyšším rozlišení a nejnižší kompresi) uložíte ze 3,5 sekundy a zpoždění spouště je bez namáčknutí půl sekundy. Svižnost ostření patří také spíše k horšímu průměru, především v interiéru optika zaostřuje pomalu.Jak je u kompaktů zvykem, také u tohoto Umaxu se setkáte s trojnásobným optickým zoomem, řečí čísel je rozsah ohniskových vzdáleností od 5,4 do 16,2 milimetrů (v přepočtu od 32 do 98 mm) při solidní světelnosti od F2,8 do F4,8. Autofocus zaostří v Makro režimu od šesti centimetrů, jinak od půl metru. Optické přiblížení můžete ještě doplnit o maximálně čtyřnásobné přiblížení digitální. Co se týká funkčního vybavení, tak model je sice expoziční automat, přesto potencionální uživatel jistě ocení kromě několika přednastavených scén (portrét, krajina, noční režim nebo sport) především expoziční bracketing, kdy se nasnímají tři snímky za sebou při různé korekci expozice. K dispozici je i sekvenční snímání. Teplotu bílé můžete nechat kalibrovat automaticky, ovšem ve speciálních světelných podmínkách si vypomůžete čtveřicí přednastavených hodnot (slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka). Model umí pochopitelně také natočit ozvučený videozáznam, který má ovšem maximální rozlišení pouze 320 x 240 bodů, ale solidní je rychlost záznamu až 24 snímků za sekundu (ve formátu AVI Motion JPEG).Model je sice skutečně kapesní, ovšem velmi diskutabilní je jeho design, který působí i na druhý pohled trochu "bakelitově", navíc nás zklamala velikost displeje na zadní straně, který má úhlopříčku pouze 1,5 palce, což je dnes v době 2,5 palcových kolosů mírným anachronismem. Přestože tedy LCD zobrazovač zdaleka nezabírá celou zadní stranu, tak se výrobci nepovedlo umístit někam optický hledáček, což je velká škoda.


Pořízení prvního snímku2,8 s
Snímek s namáčknutím spouště<0,3 s
Snímek bez namáčknutí 0,6 s
Ikona Odkaz na databáziUmax Premier 4345
Obrazový snímač CCD s 4,19 milionů pixelů
Paměťové médiumVýměnná karta Secure Digital
ObjektivOhnisková vzdálenost 5,4 – 16,2 mm (ekvivalentní 32 – 98 mm na 35 mm fotoaparátu). Maximální clona F2,8 (W) / F4,8 (T), optický zoom 3x
Digitální zoom4x
LCD displej1,5" TFT LCD s rozlišením 130 000 pixelů
Zaostřovací systémAutomatické zaostřování
Rozsah zaostřováníStandardní režim 0,5 m – nekonečno. Makro režim od 6 cm do 35 cm
Expoziční režimyAuto, program, makro, portrét, krajina, noční snímek, sport, série snímků
Rychlost závěrkymax. 1/1000 s
Kompenzace expozice+/- 2 EV po krocích1/3 EV
CitlivostAutomatická: ISO 50 – 200, manuálně na hodnotách 50, 100 a 200 ISO
Vyvážení bíléAutomatický, předdefinované: slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka
Vestavěný bleskrežimy automatické spuštění blesku, vypnutý blesk, trvale zapnutý blesk (fill), redukce efektu červených očí, synchronizace s dlouhými časy závěrky
Velikost snímků2304 x 1728, 2048 x 1536, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů
Napájení2 AA tužkové baterie
Rozhraní (konektory) DC konektor pro síťový adaptér, USB konektor
Přímý tisk (DPS)PictBridge podpora umožňuje přímý tisk na kompatibilních tiskárnách
SamospoušťAno
Velikost91 x 61 x 27 milimetrů
Hmotnost130 g bez baterií
Obsah balenířemínek, pouzdro, USB kabel, AV kabel, český návod a CD se softwarem