Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ricoh Caplio GX: Černý jezdec na rychlém koni

30.6.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Není tomu tak dávno, co Ricoh oznámil nový pokročilý kompakt s pěti megapixely a trojnásobným optickým zoomem nazvaný Ricoh Caplio GX. Vyznačuje se vysokou rychlostí náběhu, odezvy spouště i zobrazování pořízených snímků. Tento přístroj by měl uspokojit náročnější zájemce o fotografování a tomu odpovídá i jeho výbava a provedení.
Kapitoly článku:
  1. Ricoh Caplio GX: Černý jezdec na rychlém koni
  2. Expozice a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Pětigapixelový fotoaparát s ohniskovým rozsahem 28 - 85 mm je určen pokročilým amatérům a dokonce i profesionálům. Po vzhledové stránce vychází z předchozího modelu Caplio RX. Se svým předchůdcem má ledacos společného, a tak můžeme zájemce o tento přístroj odkázat i na naši recenzi Ricohu Caplia RX. Je zde však třeba dopředu upozornit na podstatný rozdíl: u Caplia GX je vidět zřetelný posun výsledné obrazové kvality. To se týká i viditelného snížení chromatické aberace.

Kdyby šlo o automobil, zřejmě bychom mluvili o "vyšší střední třídě". Caplio GX ovšem přejímá mnoho vymožeností přístrojů na čele pelotonu a třeba v rychlosti je i s přehledem předstihuje. Přístroj má rád širokoúhlé záběry a na nejkratší ohnisko obejme pohledem 75 stupňů. Samozřejmostí je plně manuální režim, clonová a časová priorita a pár scénických režimů. Maximální rozlišení snímků je 2592x1944 bodů, při něm je kromě JPEGU možné ukládat i v nekomprimovaném TIFFu.






Design

Tělo je vyvedeno v profesionální černé barvě. Dominantu tvoří kromě objektivu masivní černý pogumovaný grip na pravé straně, který v sobě skrývá slot na SD kartu a baterie. Zajímavý na něm je vtipně vyřešený kryt, který je dvoupolohový. Při mírném vysunutí se dostaneme k SD kartě, pokud vysuneme ještě víc, lze celý kryt odklopit a tím se dostat k bateriím, příp akumulátoru (viz dále). Celkové provedení kompaktu vnuká dojem solidnosti a profesionality, nenajdeme na něm žádné designérské “úlety” nebo “pouťové” prvky.

S vyjímkou zeleného tlačítka Power najdeme na těle přístroje pouze černou a stříbrnou barvu. Okruží objektivu je odnímatelné a pod ním najdeme závit k nasazení předsádek a filtrů. Na svrchní straně si všimneme kolečka k rychlé změně hlavních parametrů. Tento prvek odvozený z analogových zrcadlovek si stále častěji nachází cestu mezi kompakty – viz nedávnou recenzi Kodaku DX7440. Vedle nezvyklé oválné spouště najdeme kruhový volič režimů a přímo nad objektivem sáňky na blesk, které však mají pouze středový kontakt.

Displej s úhlopříčkou 4,5 cm nenásleduje současný trend velkých LCD. Nad ním najdeme optický hledáček se dvěma diodami pro signalizaci funkce autofokusu a dobití blesku, bez dioptrické korekce. Nezvykle je vyřešen kryt USB a výstupu na video – nijak. Oba konektory totiž nejsou nijak chráněny. Možná je to vůbec nejschůdnější rešení.









Ovládání

Přístroj se zapíná tlačítkem Power na zadní stěně přístroje. Po zapnutí přjde na řadu kruhový volič režimů, na němž najdeme po řadě režim prohlížení pořízených snímků, plný automat, při němž lze měnit korekci expozice, vyvážení bílé a ISO, dále manuální režim, scénický režim s šesti presety, natáčení videa, zvuku a setup přístroje.

Vedle displeje najdeme pod sebou seřazená tato tlačítka:
ADJ. – slouží k nastavení EV, WB a ISO (automatický režim), WB, ISO, clona, čas (manuální režim)
MENU – slouží neočekávaně k přístupu do menu.
SAMOSPOUŠŤ/KOŠ - V režimu prohlížení k mazání snímků, v režimu focení samospoušť na 2 nebo 10 sekund.
DISP. - přepíná tyto režimy zobrazení: obraz s infem o nastavení, s histogramem, s mřížkou pro usnadnění kompozice, samotný obraz bez ikon a vypnutí displeje

Místo joystickové páčky jsou zde směrová tlačítka, mezi nimiž je tlačítko potvrzovací. V poslední době jsme byli zvyklí vídat na tomto místě spíše různé mutace joysticků, na druhé straně – co netrčí, to se neulomí. Směrová tlačítka jsou však přece jen dost malá, což je možná daň za eleganci.

“Dialové” kolečko k přímé změně hodnot hlavních parametrů nefunguje zároveň (jak bývá zvykem) jako tlačítko k přepínání mezi jednotlivými položkami, k tomuto účelu slouží jedno ze směrových tlačítek. O kolébce zoomu a absenci dioptrické korekce optického hledáčku už jsme mluvili, a tak jen dodejme, že celková koncepce ovládání předpokládá spíše zkušenějšího uživatele.


Specifikace Ricoh Caplio GX


Snímací prvek CCD, 1/1,8"
Citlivost ISO 64; 100; 200; 400; 800; 1600; auto
Max. rozlišení 2592 x 1944 bodů
Rozlišení 2592x1944, 2048x1536, 1280x960, 640x480
Max. rozlišení videa 320 x 240 bodů
Obrazový formát JPEG (EXIF 2.2), TIFF
Formát videa AVI
Formát zvuku WAV
Typ objektivu AF / optický zoom
Rozsah zoomu 3x
Minimální ohnisko 28 mm
Maximální ohnisko 85 mm
Možnost předsádky ano
Digitální zoom ano
Rozsah digitálního zoomu 4x
Světelnost objektivu f2,5 - f4,3
Expoziční rozsah 1/2000s - 30s
Korekce expozice +/- 2EV po 1/3EV
Typ autofokusu hybridní
Režimy ostření automatické, manuální
Min. vzdálenost pro ostření 30 cm
Min. vzdálenost pro makro 1 cm
Automatický expoziční režim ano
Expoziční režim priorita času ano
Expoziční režim priorita clony ano
Manuální expoziční režim ano
Kreativní expoziční režimy 6
Způsoby měření expozice multisegmentové (256) bodové, vážený střed
Hledáček optický průhledový
LCD displej 4,5 cm (1,8") TFT
Stavový displej ne
Paměťové médium SD/MMC
Interní paměť 16MB
Komunikační rozhraní USB 1.1
Video výstup (TV) ano
Mikrofon ano
Vestavěný blesk ano
Režimy vestavěného blesku 5 režimů
Rozsah záblesku 0,2-5,0 (W) / 0,15-2,9 (T)
Připojení externího blesku hot-shoe
Definice bílé barvy automatická; 5 presetů; manuální měření
Samospoušť ano
Materiál těla kov
Napájení 2x AA (tužkové) baterie, akumulátor Li-Ion, AC
Stativový závit ano
Rozměry (š x h x v) 114 mm x 29 mm x 58 mm
Hmotnost 205 gramů
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.