www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung 16mm F2.4 pancake

Samsung 16mm F2.4 pancake
, , recenze
Systém Samsung NX je bohatý na množství pancake objektivů a my se dnes podíváme na ten nejširokoúhlejší. Má 16mm ohnisko, což dává po přepočtu krásné 24mm ohnisko, přitom disponuje velmi slušnou světelností F2,4.
K oblíbeným
reklama
Samsung to se svým NX systémem myslí dost vážně a zejména po stránce objektivů patří rozhodně k těm nejlepším systémům. Většina objektivů přesvědčí svou optickou kvalitou a i množství objektivů není právě malé. My se dnes podíváme ne velmi širokoúhlý 16mm objektiv se světelností F2,4. Na APS-C fotoaparátech se tedy projevuje jako 24mm objektiv. Podporuje i-Function, díky čemuž můžete ovládat fotoaparát i pomocí objektivu (např. ISO, vyvážení bílé a další vlastnosti).Objektiv je příjemně maličký, díky čemuž není problém strčit jej i s fotoaparátem do kapsy zimní bundy. V takovém případě si ani nemusíte brát brašnu. Samozřejmě do běžné bundy už budete fotoaparát strkat těžko. Objektiv působí velmi pěkným zpracováním a chválím 43mm závit pro filtry. Jedná se o tentýž průměr jako u 20mm F2,8 a 30mm F2 pancaku.

Objektiv má 7lamelovou clonu s maximální hodnotou F22. Vazba ostřícího kroužku je elektronická, ale už tradičně rychlá a velmi přesná. S manuálním ostřením tedy není žádný problém, přepínání mezi AF a MF musíte provést v menu fotoaparátu. K testu jsme použili APS-C fotoaparáty Samsung NX200 s 20MPx čipem i Samsung NX11 se starším 14,6MPx senzorem.

V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky dosažené s tímto objektivem.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Samsung 16mm F2.4 pancake
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 16 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 24,6 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 82,6°
Světelnost objektivu F2,4
Rozsah clony F2,4 - F22
Konstrukce 7 optických členů v 6 skupinách (2 asférické členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 18 cm
Maximální zvětšení 0,12×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 61,5 × 24 mm
Hmotnost 90 gramů
Závit pro filtry 43 mm
Nejnovější články
Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii Sony chystá high-endové APS-C i výpočetní fotografii
V rozhovoru pro Imaging Resource se manažer společnosti Sony Kenji Tanaka rozhovořil o budoucnosti fotoaparátů Sony. Slíbil příchod high-endového APS-C modelu i větší nástup výpočetní fotografie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů
DxOMark začal opět ve velkém testovat fotoaparáty a po full frame Nikonech se podíval také na nový Canon EOS R. Ten si v hodnocení vysloužil 89 bodů, což ve full frame třídě není moc vysoké číslo. Není to ale vůbec tak zlé, jak to vypadá.
21.3.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům
Bydlet v krásné a oblíbené pařížské ulici Rue Crémieux má i své nevýhody. Tamní obyvatelé totiž nejsou spokojeni se spoustou instagramerů, fotografů a tvůrců videoklipů, kteří se k nim bez přestání hrnou. 
21.3.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
20.3.2019, recenze, Milan Šurkala21 komentářů
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala