www.digimanie.cz
>
>
>

Samsung Galaxy S III mini: 5MPx placka

Samsung Galaxy S III mini: 5MPx placka
, , recenze
Samsung Galaxy S III mini je jeden z nejpopulárnějších smartphonů. Při rozumné velikosti i ceně nabízí slušnou výbavu. Z fotografického hlediska nabízí 5MPx snímač a F2,6 objektiv. Dnes se podíváme, co vše tato kombinace dokáže.
K oblíbeným
reklama

Fotografování portrétů, blesk


Nelze čekat, že byste s fotoaparáty mohli fotit nějak zázračné portréty. 35mm ohnisková vzdálenost dovolí spíše polocelky než nějaké detailnější portréty a na rozmazané pozadí lze samozřejmě zapomenout okamžitě.


Samsung Galaxy S III mini portrét

expoziční čas 1/1248 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, korekce +0,5 EV, klikněte pro zvětšeníZde jsem vyzkoušel i práci s velkým dynamickým rozsahem. Aby nebyla tvář úplně ve stínu, musel jsem použít kladnou korekci expozice (blesk nijak nepomohl). Občas byl problém se zaostřením na tvář. Moc detailů na snímku nenajdete.


Samsung Galaxy S III mini blesk

expoziční čas 1/8 s, clona F2,6, citlivost ISO 400, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníISO 400 znamená velké množství jasového i barevného šumu, odšumování pak rozostřuje kresbu. Blesk sice nemá nějak extrémní výkon, ale dobrá světelnost objektivu a vyšší citlivost zvládne přiměřené prokreslení.


Optický a digitální zoom


Tato kapitola se bude věnovat digitálnímu zoomu a úhlu záběru objektivu.


Samsung Galaxy S III mini zoom 1

expoziční čas 1/780 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníTady jde dobře vidět, že úhel záběru není tak širokoúhlý jako u moderních kompaktů ani u smartphonů vyšších tříd. Ohnisková vzdálenost má po přepočtu na kinofilm zhruba okolo 35 mm. Pro běžné potřeby je to slušné a např. osobně mi více vyhovuje než širokoúhlých 28 mm (toto je ale samozřejmě subjektivní). Per pixel detaily jsou velmi dobré, odšumování se nepřehání a kresba je dobrá až do rohů.


Samsung Galaxy S III mini zoom 2

expoziční čas 1/1715 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníI zde je úhel záběru na dnešní dobu trochu úzký, ale někomu to může vyhovovat. Kresba je vzhledem k rozlišení velmi dobrá.


Samsung Galaxy S III mini digitální zoom

expoziční čas 1/1650 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení4× digitální zoom má pochopitelně dramatický vliv na výsledek a toto prezentované rozlišení, které vidíte výše, je tak maximem, kdy se to ještě nedá poznat.


Protisvětlo


Vyzkoušíme také focení v protisvětle, které dá jistě malému čipu a objektivu dost zabrat.


Samsung Galaxy S III mini protisvětlo 1

expoziční čas 1/6329 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníKolem slunce vznikají různě tvarované paprsky, ale nějak vyloženě nepříjemné plochy to naštěstí nedělá. Krajina je prokreslena jen lehce, nižší expozice v těchto stinných plochách (ale i na obloze) se projevuje šumem.


Samsung Galaxy S III mini protisvětlo 2

expoziční čas 1/1196 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníI čistý objektiv dokáže při mnoha úhlech naklopení vůči slunci vytvářet viditelné světelné závoje. Kresba obilí je slušná, příjemné překvapení.


Samsung Galaxy S III mini protisvětlo 3

expoziční čas 1/1520 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníSlunce zde vytváří velký přepal, nicméně není tu chromatická aberace a na smartphone je docela prokreslená i plocha stínů. Pochopitelně, není to žádný zázrak, ale dokonce i mnoho kompaktů by se mohlo učit a zlepšit to alespoň na tuto úroveň.

reklama
Nejnovější články
Muž zapálil dům, aby se v něm mohl akčně vyfotit a natočit Muž zapálil dům, aby se v něm mohl akčně vyfotit a natočit
Někteří lidé to nemají v hlavě moc v pořádku. Jedním z nich je u muž, který v Utahu podpálil opuštěný dům, aby si přitom mohl udělat zajímavé fotky a videa. Navíc to nebyl jeho první prohřešek před zákonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cosina uvedla vysoce světelný Nokton 35mm F1,2 Aspherical III VM Cosina uvedla vysoce světelný Nokton 35mm F1,2 Aspherical III VM
Další velmi světelnou novinkou, kterou uvedla společnost Cosina v těchto dnech, je objektiv Nokton 35mm F1.2 Aspherical III VM. Jak už napovídá jeho název, je určen pro M-Mount, tedy např. dálkoměry Leica M.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
OmniVision OV64C: nový 64MPx 1/1,7" čip s podporou 8K videa OmniVision OV64C: nový 64MPx 1/1,7" čip s podporou 8K videa
Na trh snímačů pro mobilní telefony putuje nový model OmniVision OV64C. Nabídne velkou  úhlopříčku typu 1/1,7" a vysoké 64MPx rozlišení. Zvládne např. natáčet i 8K videosekvence nebo HDR záznam.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Ostuda reality show The Bachelor: naprosto amatérské retuše bikin Ostuda reality show The Bachelor: naprosto amatérské retuše bikin
Někdy je opravdu s podivem, co vše může být považováno za nekorektní. Seznamovací soutěž a reality show The Bachelor teď čelí posměškům za retušování bikin, které byly provedeny opravdu amatérským způsobem.
21.2.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nikony Z6, Z7 a Z50 dostaly nové firmwary se spoustou nových funkcí Nikony Z6, Z7 a Z50 dostaly nové firmwary se spoustou nových funkcí
Společnost Nikon významně inovovala své aktuální CSC fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a Z50. Dostaly nové firmwary, u Z6 a Z7 s mnoha novými funkcemi. Zapracovalo se na možnostech nastavení autofokusu i na chybách.
21.2.2020, aktualita, Milan Šurkala