www.digimanie.cz
>
>
>

Samsung Galaxy S III mini: 5MPx placka

Samsung Galaxy S III mini: 5MPx placka
, , recenze
Samsung Galaxy S III mini je jeden z nejpopulárnějších smartphonů. Při rozumné velikosti i ceně nabízí slušnou výbavu. Z fotografického hlediska nabízí 5MPx snímač a F2,6 objektiv. Dnes se podíváme, co vše tato kombinace dokáže.
K oblíbeným
reklama

Fotografování portrétů, blesk


Nelze čekat, že byste s fotoaparáty mohli fotit nějak zázračné portréty. 35mm ohnisková vzdálenost dovolí spíše polocelky než nějaké detailnější portréty a na rozmazané pozadí lze samozřejmě zapomenout okamžitě.


Samsung Galaxy S III mini portrét

expoziční čas 1/1248 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, korekce +0,5 EV, klikněte pro zvětšeníZde jsem vyzkoušel i práci s velkým dynamickým rozsahem. Aby nebyla tvář úplně ve stínu, musel jsem použít kladnou korekci expozice (blesk nijak nepomohl). Občas byl problém se zaostřením na tvář. Moc detailů na snímku nenajdete.


Samsung Galaxy S III mini blesk

expoziční čas 1/8 s, clona F2,6, citlivost ISO 400, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníISO 400 znamená velké množství jasového i barevného šumu, odšumování pak rozostřuje kresbu. Blesk sice nemá nějak extrémní výkon, ale dobrá světelnost objektivu a vyšší citlivost zvládne přiměřené prokreslení.


Optický a digitální zoom


Tato kapitola se bude věnovat digitálnímu zoomu a úhlu záběru objektivu.


Samsung Galaxy S III mini zoom 1

expoziční čas 1/780 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníTady jde dobře vidět, že úhel záběru není tak širokoúhlý jako u moderních kompaktů ani u smartphonů vyšších tříd. Ohnisková vzdálenost má po přepočtu na kinofilm zhruba okolo 35 mm. Pro běžné potřeby je to slušné a např. osobně mi více vyhovuje než širokoúhlých 28 mm (toto je ale samozřejmě subjektivní). Per pixel detaily jsou velmi dobré, odšumování se nepřehání a kresba je dobrá až do rohů.


Samsung Galaxy S III mini zoom 2

expoziční čas 1/1715 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníI zde je úhel záběru na dnešní dobu trochu úzký, ale někomu to může vyhovovat. Kresba je vzhledem k rozlišení velmi dobrá.


Samsung Galaxy S III mini digitální zoom

expoziční čas 1/1650 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení4× digitální zoom má pochopitelně dramatický vliv na výsledek a toto prezentované rozlišení, které vidíte výše, je tak maximem, kdy se to ještě nedá poznat.


Protisvětlo


Vyzkoušíme také focení v protisvětle, které dá jistě malému čipu a objektivu dost zabrat.


Samsung Galaxy S III mini protisvětlo 1

expoziční čas 1/6329 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníKolem slunce vznikají různě tvarované paprsky, ale nějak vyloženě nepříjemné plochy to naštěstí nedělá. Krajina je prokreslena jen lehce, nižší expozice v těchto stinných plochách (ale i na obloze) se projevuje šumem.


Samsung Galaxy S III mini protisvětlo 2

expoziční čas 1/1196 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníI čistý objektiv dokáže při mnoha úhlech naklopení vůči slunci vytvářet viditelné světelné závoje. Kresba obilí je slušná, příjemné překvapení.


Samsung Galaxy S III mini protisvětlo 3

expoziční čas 1/1520 s, clona F2,6, citlivost ISO 50, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníSlunce zde vytváří velký přepal, nicméně není tu chromatická aberace a na smartphone je docela prokreslená i plocha stínů. Pochopitelně, není to žádný zázrak, ale dokonce i mnoho kompaktů by se mohlo učit a zlepšit to alespoň na tuto úroveň.

Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala