Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX 20-50mm 1:3.5-5.6 II ED

7.2.2013, Milan Šurkala, recenze
Součástí setů některých fotoaparátů Samsung NX je i 20-50mm skládací objektiv bez optické stabilizace. V dnešní recenzi se mu podíváme trochu podrobněji na zoubek. Bude mezi setovými objektivy optickým králem?
K vybraným fotoaparátům Samsung NX (např. k modelu NX1000) se dodává setový objektiv Samsung NX 20-50mm 1:3.5-5.6 II ED. Jedná se o druhou generaci tohoto objektivu s 2,5× optickým zoomem v rozsahu od 20 do 50 mm, což po přepočtu dává 30,8 mm až 77 mm. Mezi seťáky tak nenabízí až tak široký úhel záběru, rovněž maximální přiblížení je o něco menší, než je zvykem. To si ale vynahrazuje malými rozměry.Objektiv je poměrně malý a celá NX1000 se vám i s objektivem docela snadno vleze do kapsy zimní bundy (do podzimní těžko, zas tak malý není). Bílá barva objektivu opravdu náramně sluší, o něco horší je to se zpracováním. Zoomovací kroužek má relativně hladký chod, kolem 35mm pozice ale začíná jít poněkud ztuha a nelíbí se mi mírné vůle. Naproti tomu ostřící kroužek vepředu jde hladce, má přesnou vazbu. Jen počítejte s tím, že převod je pomalý, takže přeostření je záležitostí na několik přehmatů. To je vedle nevýhody zároveň i výhoda v možnosti přesného zaostření.

Objektiv má bohužel jen plastový bajonet. Ostření je spíše pomalejší a na dnešní poměry i hlučné. Zamrzí také to, že se při ostření otáčí přední člen, takže uživatelé polarizačních a přechodových filtrů moc nadšeni nebudou.

Z boku je tlačítko iFn pro spuštění i-Function, kdy ovládáte clonu, citlivosti nebo digitální zoom ostřícím kroužkem. Pro odjištění objektivu stačí "zazoomovat", pro zajištění ale musíte zmáčknout pojistku (objektiv vám nedovolí jít pod 20mm pozici). To umožňuje dosáhnout o trochu kompaktnějších rozměrů objektivu, na druhou stranu to zdržuje start přístroje. Než vše připravíte, chvilku to trvá. Hodně se mi nelíbí ten fakt, že zoomovací stupnice je na těle objektivu a nikoli na zoomovacím prstenci. Pořád tak máte tendenci zoomovat na opačnou stranu. Přitom Samsung NX 18-55mm F3,5-5,6 OIS to má normálně.

K testu byl využit fotoaparát Samsung NX1000, který je vybaven 20MPx APS-C snímačem známým také ze starších modelů NX20 nebo NX200.

Svou konstrukcí nás objektiv až tak moc nepřesvědčil, jak nás ale přesvědčí optickými kvalitami?

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Samsung NX 20-50mm 1:3.5-5.6 II ED
Optický zoom 2,5×
Rozsah ohnisek (reálný) 20 - 50 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 30,8 - 77 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 70,2° - 31,4°
Světelnost objektivu F3,5 - F5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F22 (tele)
Konstrukce 9 optických členů v 8 skupinách (1 asférický člen, 1 z nízkodisperzního skla)
Nejkratší ostřící vzdálenost 28 cm
Maximální zvětšení 0,22×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 64 × 39,8 mm
Hmotnost 119 gramů
Závit pro filtry 40,5 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama