www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung NX-M 9mm F3.5 Pancake

Samsung NX-M 9mm F3.5 Pancake
, , recenze
V této recenzi se podíváme na setový objektiv k fotoaparátům Samsung NX mini, na miniaturní pancake Samsung NX-M 9mm F3.5. Objektiv je tak maličký, že zde nezbylo místo na ostřící kroužek ani závit pro filtry. Jak si povede opticky?
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření


Ohledně ostření zde není moc co popisovat. Podporováno je manuální ostření s pomocí fotoaparátu (ostří se pomocí tlačítek na zadní straně přístroje a není možné přeostřování u videa, alespoň ne v době psaní recenze), pochopitelně nechybí autofokus. V zapnutém stavu se tubus objektivu vysune o necelých 6 mm, ale při ostření už svou polohu nemění. Rychlost autofokusu je dobrá, zaostření je záležitostí na 0,25 sekundy. Nepatří tedy k těm nejrychlejším, ale ani nezdržuje. Každopádně musím říci, že pocitově působí o něco pomaleji, než jaký je ve skutečnosti.

Minimální ostřící vzdálenost, kterou udává samotný Samsung, je prý 11 centimetrů. To mi ale přijde velmi pesimistické, neboť jsem naměřil jen 8,5 centimetrů od roviny senzoru a zhruba 6 centimetrů od přední čočky. S objektivem můžete jít opravdu poměrně blízko k foceným objektům. Na druhou stranu je pravda, že díky velmi širokoúhlému záběru ani tak nelze počítat s nějak dobrými schopnostmi makra. Naměřil jsem 0,41× přepočtené zvětšení (0,15× reálné).


Focení makra


Snímek kleští dobře ukazuje, že zvětšení není z těch největších, perspektivní zkreslení je výrazné a ačkoli jde o plně otevřenou clonu a nejkratší možnou ostřící vzdálenost, hloubka ostrosti není z nejmenších a pozadí se sice maže, ale ne nějak výrazně.


Samsung NX-M 9mm F3.5 makro kleště

expoziční čas 1/10 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 9 (24) mm, korekce +1,3 EV, klikněte pro zvětšení
Světelnost a clona


Ani v této kapitole není moc co popisovat. Světelností F3,5 objektiv rozhodně moc nenadchne. Ať už jde o focení za horšího světla nebo o mazání pozadí, v ani jednom moc nezazáří. Clona má 5 lamel a maximální možná hodnota přiclonění činí F13.


Bokeh


S 9mm ohniskovou vzdáleností a světelností F3,5 to už papírově nebude s bokehem žádná hitparáda.


Samsung NX-M 9mm F3.5 bokeh clona F3,5

expoziční čas 1/2 s, clona F3,5, citlivost ISO 200, ohnisko 9 (24) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníJak je vidět, pozadí se pochopitelně moc nemaže. Bokeh je ale vcelku rozumný. Odlesky mají sice poněkud výraznější okraje, ale stále to stačí na docela pěkný vzhled bokehu, byť samotné pozadí moc rozmazané není.


Samsung NX-M 9mm F3.5 bokeh, clona F5,6

expoziční čas 1,3 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 9 (24) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníPo přiclonění se situace zhoršuje, bokeh není z nejjemnějších a odlesky mají výrazný kružnicovitý tvar.
reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář