www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung NX-M 9mm F3.5 Pancake

Samsung NX-M 9mm F3.5 Pancake
, , recenze
V této recenzi se podíváme na setový objektiv k fotoaparátům Samsung NX mini, na miniaturní pancake Samsung NX-M 9mm F3.5. Objektiv je tak maličký, že zde nezbylo místo na ostřící kroužek ani závit pro filtry. Jak si povede opticky?
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se podívali na základní setový objektiv pro Samsung NX mini, malý pancake Samsung NX-M 9mm F3.5. Objektiv je velmi lehoučký a maličký, na fotoaparátu působí spíše jako krytka než jako objektiv. Nenašlo se tu tak místo na ostřící kroužek (manuální ostření možné jen z menu fotoaparátu elektronicky) a není tu ani závit pro filtry nebo krytku. Samsung proto zvolil vysoce odolné sklo proti poškrábání. To totiž bez krytky docela dost hrozí. Patrně je to účinná ochrana, protože jsme zdaleka nebyli první redakcí, která měla tento objektiv půjčený a žádný škrábanec se na objektivu neobjevil. Objektiv nabídne velmi širokoúhlou 24mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost. Světelnost F3,5 ale moc radosti neudělá. Není to dobré ani do špatného světla (není tu ani stabilizace), nedosáhnete ani malé hloubky ostrosti.


Samsung NX-M 9mm F3.5 hodnocení


S takto širokoúhlým záběrem je focení makra sice poněkud problematičtější (vejde se vám tam spousta objektů okolo, které tam nechcete), ale samotné zvětšení mě docela překvapilo, čekal jsem horší výsledek. Rozhodně to má k pravému makru hodně daleko, ale řekněme, že pro některé specifické případy se to dá použít, nějaké to kreativní širokoúhlé "makro" zvládne (je dvakrát tak lepší než 16mm F2,4 pro APS-C NX, což je po přepočtu také 24mm objektiv). Samotná rychlost ostření je solidní, zde nemám námitek.

Opticky je objektiv dobrý. Není sice vynikající, ale rozhodně má k tomu blíže než k označení špatný. Zkreslení je i v RAWu (ve většině konvertorů) korigováno, vinětace je průměrná, chromatická aberace se sice na snímcích trochu vyskytuje, dá se ale snadno do značné míry potlačit. Kresba je uprostřed dobrá, směrem k rohům se postupně lehce snižuje, ale ani v naprostých rozích nemůžete říct, že by byly rozmazané, spíše naopak. Je podivuhodné, jak dobře si drží rohovou ostrost, jen prostě nelze říci, že by objektiv byl ostrý jako břitva. Kreslí celoplošně... dobře. Trochu mě zklamalo, že i při nepřesvědčivé světelnosti je dobré přiclonit na F4, abyste dostali do prostředku vyšší ostrost a kontrast. V protisvětle se může vyskytnout menší červený odlesk.

Samsung NX-M 9mm F3.5 je tak velmi dobrým společníkem k fotoaparátu Samsung NX mini. Fotí se s ním hezky, dělá pěkné fotografie, ale není to objektiv, který by vám vyrazil dech. Je dobrý, ale nikoli výborný. Je zajímavé, že v setu s fotoaparátem je levnější než samotný.


Objektiv je vhodný pro:


1. Širokoúhlé fotografie, architekturu (spíše zvenčí než zevnitř)


Plusy


+ Extrémně malé rozměry a hmotnost
+ Malé ostřící vzdálenosti
+ Dobré optické výkony (celoplošně dobrá kresba, přijatelná chromatická aberace)


Minusy


- Slabší kresba při F3,5 (je dobré přiclonit na F4)
- Absence závitu pro filtry

 
Za zapůjčení objektivu Samsung NX-M 9mm F3.5 děkujeme Samsungu.
 

Cena v době testování: cca 4 500 Kč s DPH


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte objektiv Samsung NX-M 9mm F3.5?
V anketě šlo hlasovat od 8.4.2015 do 31.3.2016. Počet hlasujících: 1
Výborný 100 % 100% Průměrný 0 % Špatný 0 %
reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář