www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung NX11: šikovnější brácha

Samsung NX11: šikovnější brácha
, , recenze: specifikace produktu
V dubnu 2010 jsme otestovali Samsung NX10. O něco později přišla verze NX11, která přinesla jen menší vylepšení. My se právě na tato malá dílčí vylepšení podíváme v našem velmi krátkém testu.
reklama
Samsung NX11, představený na konci roku 2010, má v portfoliu značky Samsung nevděčnou úlohu. Jde v podstatě o námi testovaný model NX10 s několika vylepšeními často za mnohem vyšší cenu (s 18-55mm objektivem). Na druhou stranu se v dual setech prodává za velmi příjemné částky. Veřejnost rovněž netrpělivě čeká na nástupce s novým snímacím čipem, který je bolístkou nynějších modelů NX10 a NX11. Technologicky je už poněkud zastaralý a zatímco na denní snímky si rozhodně nikdy nešlo stěžovat, při vyšších citlivostech se šum ukazuje o něco dříve, než je dnes zvykem.V čem se tedy liší NX11 od NX10? Předně je to několik verzí firmwarů, které posunuly NX10 o něco dál a v NX11 jsou všechna tato vylepšení také zakomponována. Na těle si můžete všimnout snad jen lehce pozměněného gripu. Přišlo mi, že fotoaparát také lépe zobrazuje vyfocené snímky, které už tolik netrpí na barevný šum (NX10 v režimu prohlížení totiž barevný šum dost výrazně zesilovala).

Z dalších vylepšení tu máme HD videosekvence. Průběžné ostření nyní konečně není nutno pokaždé ručně zapínat a je nutno uznat, že i práce autofokusu se výrazně zlepšila. Sami si můžete stáhnout ukázkovou videosekvenci v rozlišení 1280×720 pixelů (39 sekund, 42 MB), kde uvidíte stále poměrně silný rolling shutter efekt, ale i znatelně lepší práci autofokusu, plynulé clonění i práci se clonou a hloubkou ostrostí (to cvakání na pozadí, které vyluzuje kolečko, kterým se ovládá clona). Přijde mi, že komprese videa je až moc silná, obraz se rozmývá.

S některými objektivy si můžete hrát i s další novou "fičurkou" jménem iFunction. Jde v podstatě o ovládání fotoaparátu objektivem. Protože ostřící kolečko nemá při autofokusu žádnou funkci, proč jej nevyužít pro rychlé nastavován některých vlastností jako druhý otočný volič? Samsung tak u modelu NX11 učinil, nicméně s novými firmwary si téhož užijí i majitelé modelů NX10. Musí však mít objektiv s podporou iFunction. To platí o některých novějších verzích 18-55mm objektivu, naopak 30mm F2 pancake objektiv tuto funkci nemá.

Jak to vlastně funguje? Když zmáčknete tlačítko iFn na objektivu, objeví se malé menu s výběrem korekce expozice, ISO citlivosti a vyvážení bílé. Mezi tímto se můžete pohybovat buď opětovným stiskem tlačítka iFn, případně otočným voličem na horní straně přístroje. Samotné volby (tedy např. konkrétní hodnoty ISO citlivosti) už rychle vybíráte prstencem ostření. Je to docela "fajn" věc, ale musíte si na to zvyknout.

O kvalitě snímků si budeme povídat v recenzích objektivů Samsung 18-55mm F3.5-5.6 OIS a Samsung 30mm F2 Pancake (v nich najdete i snímky, které jsem s NX11 v testu pořídil). My se nyní podíváme ještě na rychlost. Ta nebyla nejsilnější stránkou NX10 a nyní zjistíme, zda se po 1,5 roku od uvedení s několika novými firmwary a novým modelem něco zlepšilo. K testu jsem použil také jednu z nejrychlejších SDHC karet SanDisk Extreme s přenosovými rychlostmi až 30 MB/s.

Samsung NX11Samsung NX10
První snímek
1,55 s
1,4 s
Snímek bez namáčknutí (18-55mm wide)
0,45 s
0,45 s
Snímek bez namáčknutí (18-55mm tele)
0,4 - 0,5 s
0,5 s
Snímek bez namáčknutí (30mm)
0,6 - 0,8 s
0,6 - 1,2 s
Snímek s namáčknutím
OK
OK
Prodleva mezi snímky JPEG
1,3 s (1,05 s s MF)
1,35 s
Prodleva mezi snímky RAW
1,5 s
1,7 s
Prodleva mezi snímky RAW+JPEG
1,55 s
1,4 - 1,8 s
Prodleva mezi snímky s bleskem
1,3 s
1,3 s
Prodleva mezi snímky (intel. rozsah)
1,3 s
1,5 s
Sekvenční snímání JPEG
3,0 fps (po 5 snímcích lehká pauza)
2,5 fps
Sekvenční snímání RAW
3,0 fps (po 5 snímcích 0,5 fps, ukládání 10 s)
2,2 fps (po 3 snímcích 0,3 fps)
Sekvenční snímání RAW+JPEG
2,85 fps (po 5 snímcích 0,4 fps, ukládání 11 s)
2,35 fps (po3 snímcích opět klesá)
Burst 10 fps
10 fps (30 snímků, ukládání 9 s)
nezjištěno
Burst 15 fps
14,95 fps (30 snímků, ukládání 8 s)
nezjištěno
Burst 30 fps
31,2 fps (30 snímků, ukládání 8 s)
27,6 fps

Rychlost přístroje je o něco lepší než v případě starší NX10, ale neplatí to vždy a všude. Ostření je o něco rychlejší zejména s pancake objektivem, prodlevy mezi jsou zhruba stejné (jen mírně lepší). RAW buffer je očividně o něco větší, pojme 5 snímků místo tří, ale i tak je malý. Mohou za to enormní RAWy, jejichž velikost se pohybuje kolem 25 až 30 MB.


Závěr


Odpovězme si na otázku, zda se koupě Samsungu NX11 vyplatí. Vzhledem k zvláštní cenové politice, kdy se jednotlivé sety u různých prodejců cenově často dost liší, nelze dělat přesné závěry. V zásadě ale můžete nejčastěji sehnat starší NX10 s 18-55mm objektivem za 8 000 Kč, NX11 s tímtéž objektivem (nicméně v iFunction verzi) za 11 000 Kč a pak tu jsou sety NX11 s 18-55mm objektivem a buď 30mm pancakem nebo telezoomem 50-200mm za 12 až 13 000 Kč s DPH.

Z toho je jasné, že pokud chcete jen základní 18-55mm objektiv, nemá moc smysl kupovat NX11 a je lépe dát přednost staršímu modelu NX10, který je výrazně levnější a většinu vylepšení modelu NX11 dokážete získat updatem firmwaru na nejnovější verzi. Jinak jsou dual sety cenově velmi slušné, což platí zejména o setu s 18-55mm a 30mm pancakem. Tehdy dostanete dva opravdu hodně zajímavé objektivy a velmi solidní denní snímky.

Ať tak či onak, stále se musíte smířit se zastaralejším čipem, který vám při vyšších citlivostech nenabídne až tak přesvědčivý obraz a rychlostně by si fotoaparát také zasloužil trochu přitlačit. Naopak co se týče ovladatelnosti a obecně radosti z focení, především s pancakem si užijete opravdu mnoho legrace a mohu říci, že takto má vypadat CSC fotoaparát. Malý s výborným hledáčkem i displejem a vynikající kvalitou obrazu. Testovací snímky uvidíte brzy ve slibovaných recenzích objektivů.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu SAMSUNG NX11 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Nejnovější články
Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy Meyer Optik Görlitz končí, lidé neuvidí peníze ani objektivy
Kickstarter nepřináší vždy úspěšné projekty. Jedním z obrovských neúspěchů je společnost net SE, která oživovala objektivy Meyer Optik Görlitz nebo Oprema Jena. Společnost nicméně zbankrotovala a lidé neuvidí ani peníze ani objektivy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Maličký fotoaparát TinyMOS NANO1 pro astrofotografii Maličký fotoaparát TinyMOS NANO1 pro astrofotografii
TinyMOS představuje druhou generaci maličkého fotoaparátu určeného dle tvůrců zejména pro astrofotografii. Proti předchůdci je výrazně menší a lehčí, rozumí si také se dvěma různými bajonety pro objektivy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Sony oficiálně uvádí nové čipy, 1/3" až středoformát Sony oficiálně uvádí nové čipy, 1/3" až středoformát
Společnost Sony zveřejnila seznam nových snímačů pro smartphony, kompakty, CSC i DSLR. Najdeme mezi nimi novinky využívající klasickou technologii FSI, ale i modernější BSI a pochopitelně i vrstvené snímače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Yashica Y35 digiFilm je dle uživatelů příšerný fotoaparát Yashica Y35 digiFilm je dle uživatelů příšerný fotoaparát
Loni touto dobou byl oznámen fotoaparát Yashica Y35 digiFilm, do kterého se vkládaly jakési digitální filmy. Ty ovlivňovaly, jak se daná fotka převede do JPEGu. Dle uživatelů je ale kvalita fotoaparátů naprosto žalostná.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot WX800 umí 4K video Kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot WX800 umí 4K video
Další novinkou od Sony je kapesní ultrazoom Cyber-shot WX800, který dostává podporu 4K videosekvencí. Má také o 180° otočný dotykový displej a překvapivě nízkou hmotnost 233 gramů včetně baterie a karty.
17.10.2018, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů