www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung NX11: šikovnější brácha

Samsung NX11: šikovnější brácha
, , recenze: specifikace produktu
V dubnu 2010 jsme otestovali Samsung NX10. O něco později přišla verze NX11, která přinesla jen menší vylepšení. My se právě na tato malá dílčí vylepšení podíváme v našem velmi krátkém testu.reklama
Samsung NX11, představený na konci roku 2010, má v portfoliu značky Samsung nevděčnou úlohu. Jde v podstatě o námi testovaný model NX10 s několika vylepšeními často za mnohem vyšší cenu (s 18-55mm objektivem). Na druhou stranu se v dual setech prodává za velmi příjemné částky. Veřejnost rovněž netrpělivě čeká na nástupce s novým snímacím čipem, který je bolístkou nynějších modelů NX10 a NX11. Technologicky je už poněkud zastaralý a zatímco na denní snímky si rozhodně nikdy nešlo stěžovat, při vyšších citlivostech se šum ukazuje o něco dříve, než je dnes zvykem.V čem se tedy liší NX11 od NX10? Předně je to několik verzí firmwarů, které posunuly NX10 o něco dál a v NX11 jsou všechna tato vylepšení také zakomponována. Na těle si můžete všimnout snad jen lehce pozměněného gripu. Přišlo mi, že fotoaparát také lépe zobrazuje vyfocené snímky, které už tolik netrpí na barevný šum (NX10 v režimu prohlížení totiž barevný šum dost výrazně zesilovala).

Z dalších vylepšení tu máme HD videosekvence. Průběžné ostření nyní konečně není nutno pokaždé ručně zapínat a je nutno uznat, že i práce autofokusu se výrazně zlepšila. Sami si můžete stáhnout ukázkovou videosekvenci v rozlišení 1280×720 pixelů (39 sekund, 42 MB), kde uvidíte stále poměrně silný rolling shutter efekt, ale i znatelně lepší práci autofokusu, plynulé clonění i práci se clonou a hloubkou ostrostí (to cvakání na pozadí, které vyluzuje kolečko, kterým se ovládá clona). Přijde mi, že komprese videa je až moc silná, obraz se rozmývá.

S některými objektivy si můžete hrát i s další novou "fičurkou" jménem iFunction. Jde v podstatě o ovládání fotoaparátu objektivem. Protože ostřící kolečko nemá při autofokusu žádnou funkci, proč jej nevyužít pro rychlé nastavován některých vlastností jako druhý otočný volič? Samsung tak u modelu NX11 učinil, nicméně s novými firmwary si téhož užijí i majitelé modelů NX10. Musí však mít objektiv s podporou iFunction. To platí o některých novějších verzích 18-55mm objektivu, naopak 30mm F2 pancake objektiv tuto funkci nemá.

Jak to vlastně funguje? Když zmáčknete tlačítko iFn na objektivu, objeví se malé menu s výběrem korekce expozice, ISO citlivosti a vyvážení bílé. Mezi tímto se můžete pohybovat buď opětovným stiskem tlačítka iFn, případně otočným voličem na horní straně přístroje. Samotné volby (tedy např. konkrétní hodnoty ISO citlivosti) už rychle vybíráte prstencem ostření. Je to docela "fajn" věc, ale musíte si na to zvyknout.

O kvalitě snímků si budeme povídat v recenzích objektivů Samsung 18-55mm F3.5-5.6 OIS a Samsung 30mm F2 Pancake (v nich najdete i snímky, které jsem s NX11 v testu pořídil). My se nyní podíváme ještě na rychlost. Ta nebyla nejsilnější stránkou NX10 a nyní zjistíme, zda se po 1,5 roku od uvedení s několika novými firmwary a novým modelem něco zlepšilo. K testu jsem použil také jednu z nejrychlejších SDHC karet SanDisk Extreme s přenosovými rychlostmi až 30 MB/s.

Samsung NX11Samsung NX10
První snímek
1,55 s
1,4 s
Snímek bez namáčknutí (18-55mm wide)
0,45 s
0,45 s
Snímek bez namáčknutí (18-55mm tele)
0,4 - 0,5 s
0,5 s
Snímek bez namáčknutí (30mm)
0,6 - 0,8 s
0,6 - 1,2 s
Snímek s namáčknutím
OK
OK
Prodleva mezi snímky JPEG
1,3 s (1,05 s s MF)
1,35 s
Prodleva mezi snímky RAW
1,5 s
1,7 s
Prodleva mezi snímky RAW+JPEG
1,55 s
1,4 - 1,8 s
Prodleva mezi snímky s bleskem
1,3 s
1,3 s
Prodleva mezi snímky (intel. rozsah)
1,3 s
1,5 s
Sekvenční snímání JPEG
3,0 fps (po 5 snímcích lehká pauza)
2,5 fps
Sekvenční snímání RAW
3,0 fps (po 5 snímcích 0,5 fps, ukládání 10 s)
2,2 fps (po 3 snímcích 0,3 fps)
Sekvenční snímání RAW+JPEG
2,85 fps (po 5 snímcích 0,4 fps, ukládání 11 s)
2,35 fps (po3 snímcích opět klesá)
Burst 10 fps
10 fps (30 snímků, ukládání 9 s)
nezjištěno
Burst 15 fps
14,95 fps (30 snímků, ukládání 8 s)
nezjištěno
Burst 30 fps
31,2 fps (30 snímků, ukládání 8 s)
27,6 fps

Rychlost přístroje je o něco lepší než v případě starší NX10, ale neplatí to vždy a všude. Ostření je o něco rychlejší zejména s pancake objektivem, prodlevy mezi jsou zhruba stejné (jen mírně lepší). RAW buffer je očividně o něco větší, pojme 5 snímků místo tří, ale i tak je malý. Mohou za to enormní RAWy, jejichž velikost se pohybuje kolem 25 až 30 MB.


Závěr


Odpovězme si na otázku, zda se koupě Samsungu NX11 vyplatí. Vzhledem k zvláštní cenové politice, kdy se jednotlivé sety u různých prodejců cenově často dost liší, nelze dělat přesné závěry. V zásadě ale můžete nejčastěji sehnat starší NX10 s 18-55mm objektivem za 8 000 Kč, NX11 s tímtéž objektivem (nicméně v iFunction verzi) za 11 000 Kč a pak tu jsou sety NX11 s 18-55mm objektivem a buď 30mm pancakem nebo telezoomem 50-200mm za 12 až 13 000 Kč s DPH.

Z toho je jasné, že pokud chcete jen základní 18-55mm objektiv, nemá moc smysl kupovat NX11 a je lépe dát přednost staršímu modelu NX10, který je výrazně levnější a většinu vylepšení modelu NX11 dokážete získat updatem firmwaru na nejnovější verzi. Jinak jsou dual sety cenově velmi slušné, což platí zejména o setu s 18-55mm a 30mm pancakem. Tehdy dostanete dva opravdu hodně zajímavé objektivy a velmi solidní denní snímky.

Ať tak či onak, stále se musíte smířit se zastaralejším čipem, který vám při vyšších citlivostech nenabídne až tak přesvědčivý obraz a rychlostně by si fotoaparát také zasloužil trochu přitlačit. Naopak co se týče ovladatelnosti a obecně radosti z focení, především s pancakem si užijete opravdu mnoho legrace a mohu říci, že takto má vypadat CSC fotoaparát. Malý s výborným hledáčkem i displejem a vynikající kvalitou obrazu. Testovací snímky uvidíte brzy ve slibovaných recenzích objektivů.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu SAMSUNG NX11 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Nejnovější články
Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou
U nás nepříliš známý britský výrobce paměťových karet Integral Memory chystá na příští měsíc novinku v podobě rekordně velké 512GB microSDXC karty. Kapacitou by tak měla překonat 400GB řešení společnosti Sandisk.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom
Internetem začaly kolovat zvěsti o opravdu netradičním stativu Velbon Chairpod. Má jít o rozkládací židličku, jejíž jedna noha je teleskopická, díky čemuž může sloužit jako mohopod nebo dokonce i jako stativ s možností si sednout.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II
Někteří fotografové na svůj přístroj nedají dopustit, jiným už poškození fotoaparátu tak těžkou hlavu nedělá. Když zrcadlovka Petera McKinnona vypověděla po nehodě službu, rozhodl se ji před opravou sám rozebrat a vše zdokumentovat.
20.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky
Nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GH5s vyvolal zájem nejen díky nižšímu rozlišení snímače a menšímu šumu. Aby byl ještě atraktivnější, připravil si Panasonic akci, kdy při předobjednávce fotoaparátu dostanete 5letou záruku.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala
Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let
Časopis National Geographic, který je známý svými fotografiemi, slaví kulaté výročí a k tomuto milníku se rozhodl vydat časosběrné video na YouTube, kde ukazuje vývoj titulních stránek, který za tu dobu proběhl. 
19.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář