www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony A5100: postřehy z praxe

Sony A5100: postřehy z praxe
, , recenze
Už nějakou dobu je na trhu CSC fotoaparát Sony A5100. Nyní se prodává za poměrně nízké částky, a proto jsme se mu podívali na zoubek. Nabídne 24MPx snímač a otočný dotykový displej. Jak si povede v našem testu?
reklama
Pojďme si tedy na závěr shrnout poznatky z testování fotoaparátu Sony A5100. I když jde už o docela starý fotoaparát, jeho cena je dnes na úplném spodku nabídky CSC fotoaparátů, což z něj dělá i nadále velmi atraktivního kandidáta na koupi. Má tedy smysl? Jeho 24Mpx snímač je i dnes slušný, nabídne rozumnou míru šumu i dynamického rozsahu, ale přeci jen jsou dnes na trhu i lepší APS-C senzory. Na dnešní dobu tak překvapí např. silnějším šumem v prosvětlených stínech. Spokojit se budete muset nanejvýš s Full HD videosekvencemi, což ale u low-endového přístroje nepřekvapí. Ty jsou ale dostatečně kvalitní, bez cropu a s bohatými možností nastavení expozice. Počítat ale musíte s tím, že stabilizace závisí na objektivu (mechanickou tu nenajdete) a v případě 16-50mm objektivu je stabilizace poměrně slabá.
 
Tělo je malé a je vhodné ho používat s menšími a lehčími objektivy. Miniaturizace šla tak daleko, že tu není ani kolečko fotografických režimů. Změnu tak budete muset provádět v menu a tady doporučuji si volbu vyvést na některé z mnoha funkčních tlačítek. Celý fotoaparát je nicméně stavěn se zaměřením na laiky a doslova si říká o to, aby člověk zapnul automatiku a už nikdy na nic nesahal. Kdo bude chtít trochu více hrát s fotoaparátem, bude muset strávit nějakou dobu v konfiguraci ovládání, aby se mu fotoaparát dobře ovládal a pokud možno, nikdy nemusel nic lovit v hlavním menu přístroje. Naštěstí funkčních konfigurovatelných tlačítek je tu celkem dost, i když nějaké navíc by jistě ještě bodlo. Netradičně u Sony je tu i dotykový displej, ten se dá ale využít jen k polohování AF bodu a asi ničemu jinému.
 
Sony A5100 hodnocení
 
Fotoaparát je vybaven fázovým AF, který je svižný a dobře funguje i u videa (občas se mu nechce začít, ale jak začne, už to jde jako po másle), noční citlivost mi pak přišla být o něco lepší, než napovídaly pesimistické údaje výrobce. Negativum bych pak viděl v expoziční automatice. Ta je typická pro Sony své doby, a tak opravdu nemá ráda zamračené počasí a sníh. V takovém případě nezřídka extrémně podexponovává a budete muset s korekcí hodně do plusu. Toto v podstatě znemožňuje použít plnou "zelenou" automatiku, která nemá možnost korekce expozice.
 
Bezdrátové rozhraní Wi-Fi ukazuje datum svého vzniku. Je komplikované (Sony zde využívá ještě systém aplikací, takže něco je součástí standardního rozhraní a něco je ve formě aplikace), spojení je pomalejší a trhané. Lze dálkově ovládat spoušť, ale už ne nastavení expozice atd. Poněkud slabší je i rychlost náběhu Sony A5100. Ostření je ale rychlé, sekvenční snímání spíše slabší průměr, ale buffer má přijatelnou kapacitu (na svou třídu). Ukládání na kartu je ale opět jedno z těch pomalejších.
 
Kvalita obrazu je dobrá. Jak už bylo řečeno, snímač podává i na dnešní dobu slušný výkon, byť ne excelentní. Odšumování je většinou přijatelné, u vysokých citlivostí ale začíná být více agresivní. Do protisvětla se hodí technologie DRO i hardwarové HDR. Otázkou je spíše optika a zde má Sony trochu problém. Setový 16-50mm objektiv je sice skladný, ale opticky je to podprůměr. Má krásně ostrý prostředek, ale rohy jsou na tom špatně (s výjimkou středního rozsahu, ten je fajn). Při pokusu o ostření na krátké vzdálenosti je pak špatný i prostředek. A výběr alternativních objektivů není o moc lepší. Ani 18-55mm verze není zrovna optický zázrak a další objektivy jsou pak už velké, těžké a drahé. Tak snad Sony někdy aktualizuje i nabídku základních setových objektivů o nějaký rozumný nový model.
 
Sony A5100 je nicméně i navzdory svému věku za danou cenu docela slušný fotoaparát. V setu s objektivem ho seženete i za pouhých 10 tisíc Kč, což je zajímavá nabídka. Ne však ojedinělá. V kategorii kolem 10 tisíc Kč je několik dalších přístrojů, které i s objektivem nabídnou podobnou službu.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:


1. Běžné focení s lehčími objektivy
2. Natáčení Full HD videa
 
 

Plusy


+ Rozumný poměr ceny a výkonu
+ Slušné Full HD video
+ Výklopný dotykový displej
+ Kompaktnost
 
 

Minusy


- Komplikované ovládání (neuškodí rozsáhlé nastavení funkčních tlačítek)
- Nespolehlivá expoziční automatika (ráda hodně podexponovává)
- Pomalejší rychlost
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony A5100 včetně objektivu děkujeme Sony.
 
 
Cena v době testování: cca 10 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Huawei při propagaci telefonu opět zveřejnil fotku z fotobanky Huawei při propagaci telefonu opět zveřejnil fotku z fotobanky
Některé firmy se nepoučí a Huawei je očividně jednou z nich. Na propagačních teaserech lákající na uvedení nových vlajkových lodí P30 a P30 Pro opět nebyly fotografie pořízené mobilem, ale snímky z fotobanky.
14.3.2019, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Žena chtěla selfie s jaguárem, odnesla si krvácející ruku Žena chtěla selfie s jaguárem, odnesla si krvácející ruku
Lidé jsou nepoučitelní a pořád někteří z nich nechápou, že mnohé bariéry nebyly postaveny jen tak pro legraci. Třicátnice v Arizoně se o tom přesvědčila na vlastní kůži, a to doslova. Selfie skončilo naštěstí jen podrápanou rukou.
11.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře