www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony A6000 (ILCE-6000): stále dobrý

Sony A6000 (ILCE-6000): stále dobrý
, , recenze
Ve vyšším low-endu má Sony svého zástupce A6000 (ILCE-6000). Tento fotoaparát nabídne 24MPx APS-C CMOS snímač, podporu fázového ostření i elektronický hledáček a výklopný displej. Jaký bude?
K oblíbeným
reklama
Recenzi fotoaparátu Sony A6000 tedy máme za sebou. Jaký tedy byl? Jde o nepříliš velký fotoaparát, který se rozumně drží, nicméně ergonomie ovládání by určitě mohla být lepší. Hodně tu chybí dotykový displej a ten použitý je širokoúhlý, což je sice dobré pro video, ale nevhodné pro fotografie. Menu je trochu pomotané a související položky jsou někdy v různých částech menu. Na druhou stranu potěší slušným elektronickým hledáčkem a možností vyklopit displej.
 
Zajímavostí je fázový autofokus. Je opravdu velmi rychlý a průběžné ostření mu jde velmi dobře, doporučuji pak zapnout i sledování objektu. V jiných režimech totiž občas překvapí neočekávaným chováním a je třeba si trochu pohrát s nastavením, aby vám neházel klacky pod nohy a naopak ukázal, co všechno dobrého dokáže. Nastavení expozice je dost bohaté, potěší automatika ISO i v manuálním režimu. Jen tu nenajdete kratší časy než 1/4000 sekundy. Sony A6000 umí natáčet hodně dobré Full HD video, i zde si lze užít bohaté nastavení expozice.
 
Sony A6000 hodnocení
 
Kvalita obrazu je dost slušná. 24MPx snímač je stále hodně dobrý, má přijatelně nízký šum a solidní dynamický rozsah. Vyšší kvalitu samozřejmě dostanete citlivou práci s RAWem, neboť odšumování je místy poněkud silnější. Oceňuji dobře fungující režimy pro rozšíření dynamického rozsahu jako je DRO a HDR. Sony A6000 nabídne velmi rychlé sekvenční snímání a rozumně velký RAW buffer, náběh by ale mohl být rychlejší a totéž se týká prodlev mezi snímky. Ukládání na kartu by mohlo být svižnější a nepříjemným překvapením je, že během ukládání fotografií není možné měnit nastavení fotoaparátu.
 
Výdrž baterie je průměrná, určitě tedy akceptovatelná. Přístroj nabídne Wi-Fi připojení, nicméně to je docela omezené (přenos snímků, dálkové ovládání bez možnosti dálkového nastavení - naštěstí to lze stále provádět ve fotoaparátu).
 
Výsledkem je, že Sony A6000 je typickým přístrojem od Sony. Technicky zdařilý přístroj, který nabízí slušné funkce a kvalitu obrazu, nicméně mu chybí větší fotografická přívětivost (chtělo by to ještě doladit ergonomii, rychlost některých funkcí). Přesto lze koupi fotoaparátu doporučit, neboť v dané cenové relaci toho nabídne opravdu hodně, např. i elektronický hledáček a obecně hodně zdařilý základ.
 
Otázkou ale je, s jakým objektivem si jej vlastně pořídit. 16-50mm powerzoom a 18-55mm jsou opticky docela nepřesvědčivé, 18-105mm F4 a 16-70mm F4 jsou pak velmi drahé a opticky vzhledem k ceně rovněž nejde o takovou výhru. Velká škoda, že pro Sony stále není k dispozici pořádný základní objektiv jako např. u Panasonicu.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:

 
1. Rychlé sekvence (auta, sport)
2. Natáčení slušného Full HD videa

 

Plusy


+ Rychlý fázový autofokus
+ Solidní dynamický rozsah senzoru (+ dobře pracující režimy DRO a HDR)
+ Nabíjení přes USB
+ Rychlé sekvenční snímání (a přijatelně velký buffer)
+ Bohaté možnosti nastavení expozice u videa (včetně Auto ISO a korekce v režimu M)
 
 

Minusy

 
- Nelogické umístění tlačítka pro videosekvence
- Displej není dotykový
- Občas záludné chování zaostřovacího systému
- Omezené funkce Wi-Fi
- Nesourodé hlavní menu
- Pomalé ukládání na kartu (při ukládání nelze nic měnit)
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony A6000 (ILCE-6000) děkujeme Sony.
 
 
Cena v době testování: cca 15 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
15.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů