www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony A6000 (ILCE-6000): stále dobrý

Sony A6000 (ILCE-6000): stále dobrý
, , recenze
Ve vyšším low-endu má Sony svého zástupce A6000 (ILCE-6000). Tento fotoaparát nabídne 24MPx APS-C CMOS snímač, podporu fázového ostření i elektronický hledáček a výklopný displej. Jaký bude?
K oblíbeným
reklama
Recenzi fotoaparátu Sony A6000 tedy máme za sebou. Jaký tedy byl? Jde o nepříliš velký fotoaparát, který se rozumně drží, nicméně ergonomie ovládání by určitě mohla být lepší. Hodně tu chybí dotykový displej a ten použitý je širokoúhlý, což je sice dobré pro video, ale nevhodné pro fotografie. Menu je trochu pomotané a související položky jsou někdy v různých částech menu. Na druhou stranu potěší slušným elektronickým hledáčkem a možností vyklopit displej.
 
Zajímavostí je fázový autofokus. Je opravdu velmi rychlý a průběžné ostření mu jde velmi dobře, doporučuji pak zapnout i sledování objektu. V jiných režimech totiž občas překvapí neočekávaným chováním a je třeba si trochu pohrát s nastavením, aby vám neházel klacky pod nohy a naopak ukázal, co všechno dobrého dokáže. Nastavení expozice je dost bohaté, potěší automatika ISO i v manuálním režimu. Jen tu nenajdete kratší časy než 1/4000 sekundy. Sony A6000 umí natáčet hodně dobré Full HD video, i zde si lze užít bohaté nastavení expozice.
 
Sony A6000 hodnocení
 
Kvalita obrazu je dost slušná. 24MPx snímač je stále hodně dobrý, má přijatelně nízký šum a solidní dynamický rozsah. Vyšší kvalitu samozřejmě dostanete citlivou práci s RAWem, neboť odšumování je místy poněkud silnější. Oceňuji dobře fungující režimy pro rozšíření dynamického rozsahu jako je DRO a HDR. Sony A6000 nabídne velmi rychlé sekvenční snímání a rozumně velký RAW buffer, náběh by ale mohl být rychlejší a totéž se týká prodlev mezi snímky. Ukládání na kartu by mohlo být svižnější a nepříjemným překvapením je, že během ukládání fotografií není možné měnit nastavení fotoaparátu.
 
Výdrž baterie je průměrná, určitě tedy akceptovatelná. Přístroj nabídne Wi-Fi připojení, nicméně to je docela omezené (přenos snímků, dálkové ovládání bez možnosti dálkového nastavení - naštěstí to lze stále provádět ve fotoaparátu).
 
Výsledkem je, že Sony A6000 je typickým přístrojem od Sony. Technicky zdařilý přístroj, který nabízí slušné funkce a kvalitu obrazu, nicméně mu chybí větší fotografická přívětivost (chtělo by to ještě doladit ergonomii, rychlost některých funkcí). Přesto lze koupi fotoaparátu doporučit, neboť v dané cenové relaci toho nabídne opravdu hodně, např. i elektronický hledáček a obecně hodně zdařilý základ.
 
Otázkou ale je, s jakým objektivem si jej vlastně pořídit. 16-50mm powerzoom a 18-55mm jsou opticky docela nepřesvědčivé, 18-105mm F4 a 16-70mm F4 jsou pak velmi drahé a opticky vzhledem k ceně rovněž nejde o takovou výhru. Velká škoda, že pro Sony stále není k dispozici pořádný základní objektiv jako např. u Panasonicu.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:

 
1. Rychlé sekvence (auta, sport)
2. Natáčení slušného Full HD videa

 

Plusy


+ Rychlý fázový autofokus
+ Solidní dynamický rozsah senzoru (+ dobře pracující režimy DRO a HDR)
+ Nabíjení přes USB
+ Rychlé sekvenční snímání (a přijatelně velký buffer)
+ Bohaté možnosti nastavení expozice u videa (včetně Auto ISO a korekce v režimu M)
 
 

Minusy

 
- Nelogické umístění tlačítka pro videosekvence
- Displej není dotykový
- Občas záludné chování zaostřovacího systému
- Omezené funkce Wi-Fi
- Nesourodé hlavní menu
- Pomalé ukládání na kartu (při ukládání nelze nic měnit)
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony A6000 (ILCE-6000) děkujeme Sony.
 
 
Cena v době testování: cca 15 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku
Youtuber zveřejnil video, v němž předvádí, jak na jednu ze svých želv nádherných připevnil GoPro kameru. Želva pak v malém rybníku pořídila záběry světa a života ukrytého pod vodní hladinou. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Doporučené fotoaparáty: červen 2019 Doporučené fotoaparáty: červen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala50 komentářů
Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala22 komentářů
Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala