www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony A6000 (ILCE-6000): stále dobrý

Sony A6000 (ILCE-6000): stále dobrý
, , recenze
Ve vyšším low-endu má Sony svého zástupce A6000 (ILCE-6000). Tento fotoaparát nabídne 24MPx APS-C CMOS snímač, podporu fázového ostření i elektronický hledáček a výklopný displej. Jaký bude?
K oblíbeným
reklama
Recenzi fotoaparátu Sony A6000 tedy máme za sebou. Jaký tedy byl? Jde o nepříliš velký fotoaparát, který se rozumně drží, nicméně ergonomie ovládání by určitě mohla být lepší. Hodně tu chybí dotykový displej a ten použitý je širokoúhlý, což je sice dobré pro video, ale nevhodné pro fotografie. Menu je trochu pomotané a související položky jsou někdy v různých částech menu. Na druhou stranu potěší slušným elektronickým hledáčkem a možností vyklopit displej.
 
Zajímavostí je fázový autofokus. Je opravdu velmi rychlý a průběžné ostření mu jde velmi dobře, doporučuji pak zapnout i sledování objektu. V jiných režimech totiž občas překvapí neočekávaným chováním a je třeba si trochu pohrát s nastavením, aby vám neházel klacky pod nohy a naopak ukázal, co všechno dobrého dokáže. Nastavení expozice je dost bohaté, potěší automatika ISO i v manuálním režimu. Jen tu nenajdete kratší časy než 1/4000 sekundy. Sony A6000 umí natáčet hodně dobré Full HD video, i zde si lze užít bohaté nastavení expozice.
 
Sony A6000 hodnocení
 
Kvalita obrazu je dost slušná. 24MPx snímač je stále hodně dobrý, má přijatelně nízký šum a solidní dynamický rozsah. Vyšší kvalitu samozřejmě dostanete citlivou práci s RAWem, neboť odšumování je místy poněkud silnější. Oceňuji dobře fungující režimy pro rozšíření dynamického rozsahu jako je DRO a HDR. Sony A6000 nabídne velmi rychlé sekvenční snímání a rozumně velký RAW buffer, náběh by ale mohl být rychlejší a totéž se týká prodlev mezi snímky. Ukládání na kartu by mohlo být svižnější a nepříjemným překvapením je, že během ukládání fotografií není možné měnit nastavení fotoaparátu.
 
Výdrž baterie je průměrná, určitě tedy akceptovatelná. Přístroj nabídne Wi-Fi připojení, nicméně to je docela omezené (přenos snímků, dálkové ovládání bez možnosti dálkového nastavení - naštěstí to lze stále provádět ve fotoaparátu).
 
Výsledkem je, že Sony A6000 je typickým přístrojem od Sony. Technicky zdařilý přístroj, který nabízí slušné funkce a kvalitu obrazu, nicméně mu chybí větší fotografická přívětivost (chtělo by to ještě doladit ergonomii, rychlost některých funkcí). Přesto lze koupi fotoaparátu doporučit, neboť v dané cenové relaci toho nabídne opravdu hodně, např. i elektronický hledáček a obecně hodně zdařilý základ.
 
Otázkou ale je, s jakým objektivem si jej vlastně pořídit. 16-50mm powerzoom a 18-55mm jsou opticky docela nepřesvědčivé, 18-105mm F4 a 16-70mm F4 jsou pak velmi drahé a opticky vzhledem k ceně rovněž nejde o takovou výhru. Velká škoda, že pro Sony stále není k dispozici pořádný základní objektiv jako např. u Panasonicu.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:

 
1. Rychlé sekvence (auta, sport)
2. Natáčení slušného Full HD videa

 

Plusy


+ Rychlý fázový autofokus
+ Solidní dynamický rozsah senzoru (+ dobře pracující režimy DRO a HDR)
+ Nabíjení přes USB
+ Rychlé sekvenční snímání (a přijatelně velký buffer)
+ Bohaté možnosti nastavení expozice u videa (včetně Auto ISO a korekce v režimu M)
 
 

Minusy

 
- Nelogické umístění tlačítka pro videosekvence
- Displej není dotykový
- Občas záludné chování zaostřovacího systému
- Omezené funkce Wi-Fi
- Nesourodé hlavní menu
- Pomalé ukládání na kartu (při ukládání nelze nic měnit)
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony A6000 (ILCE-6000) děkujeme Sony.
 
 
Cena v době testování: cca 15 000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější
Společnost Adobe po dlouhé době mění svá loga. Chce využívat o něco teplejších odstínů, jednoduššího modernějšího designu bez rámečků a většího sjednocení log napříč nejrůznějšími platformami. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD
Žaloby se nevyhýbají snad nikomu včetně velkých společností. Nyní k soudu zamíří Microsoft, který měl dle žaloby zveřejnit na svých stránkách fotografie od Matilde Gattoni, které ale nezakoupil a použil je neoprávněně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají
Je to jen pár dní, co fotobanka Shutterstock snížila provize fotografům a strhla tím obrovskou vlnu nevole. Konkurenční Dreamstime kontruje opačným krokem. Všem fotografům bez rozdílu zvýší provize o 10 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala