Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Alpha A230: nejlevnější z nového trojlístku

31.8.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Sony představilo 3 nové low-end zrcadlovky. Vyzkoušeli jsme nejlevnější model Alpha A230, který má rozlišení 10 MPix. Vybaven byl novým objektivem 18-55 mm F3,5-5,6 SAM a 55-200 mm F4-5,6 SAM. Výhodou je, že i tento levný model má mechanickou stabilizaci.
Před nedávnem Sony uvedla na trh trojici nových zrcadlovek. Jedná se o Alpha A230, A330 a A380. První dvě mají rozlišení 10 megapixelů, poslední pak 14,2 MPx. Naopak první nemá Live View, zatímco A330 a A380 jej mají. Ani jedna ze zrcadlovek pak neumí videosekvence, ale to jistě většinu zákazníků nebude trápit. Co naopak potěší, je přítomnost mechanické stabilizace SteadyShot ve všech modelech.

Na první pohled je možná zklamáním, že Sony upustilo od poměrně netradičních objektivů 18-70 mm. Oproti konkurenci tak byla jedinou značkou, která u setových objektivů nabízela větší zoom. Tím mohla přilákat nejednoho zákazníka, který byl o něco méně táhnut k tomu, aby si přikoupil další objektivy. Nicméně 18-70mm objektivy nebyly právě kvalitní, měly spoustu optických chyb, což nynější 18-55mm objektivy mít nemají. Na to se v recenzi také podíváme. Sony nám zapůjčilo i druhý setový objektiv 55-200 mm F4-5,6 SAM, který rovněž otestujeme.



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Sony Alpha A230 je low-end zrcadlovkou, z čehož plynou i její menší rozměry než u vyšších tříd. Zajímavý je především design, který je různě pokroucený, zohýbaný a překvapí především tříčtvrtinový grip. I s ním se fotoaparát drží vcelku přijatelně, ale při úchopu (např. při vytahování z brašny) máte pocit, že fotoaparát prostě nejde chytnout a vypadne vám z ruky. Tělo je z velmi tvrdého plastu, působí tedy zvláštním způsobem bytelně. Výrobce k fotoaparátu nabízí i objektiv 55-200 mm F4-5,6, který jsme testovali také, a GPS modul.



Bajonet je určen pro všechny objektivy Sony Alpha. Za zrcadlem se skrývá CCD čip s rozumným rozlišením 10 megapixelů. Má APS-C velikost, tedy 23,6×15,8 mm. Jeho crop faktor je tedy 1,5. Tímto číslem se tedy násobí reálné ohniskové vzdálenosti objektivu pro získání ohnisek přepočtených.



Napravo od objektivu je tlačítko pro odjištění objektivu. Nalevo dole je informace o stabilizaci, vidíte zde také malý grip a nahoře loga výrobku a značky. Určitě si všimněte pod spouští otočný hlavní volič, jímž se ve fotoaparátu nastavuje spousta věcí.



Objektiv má pouze 3× optický zoom, reálné ohniskové vzdálenosti 18 až 55 milimetrů, což v praxi znamená ohniska 27 až 83 mm. Světelnost je typická pro svou třídu, tedy F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku. Žádný zázrak, ale s ohledem na snahu o co nejnižší cenu je to pochopitelné. Zoomování se provádí prstencem, nicméně opačně než u jiných značek. Nevím proč, ale intuitivně mi to přišlo lepší. Ostří se předním členem, takže to nepotěší majitele polarizačních a přechodových filtrů. Při ostření se jim totiž filtr otočí. Jejich průměr je 55 mm. Při vypnutí se objektiv automaticky zaostří na nekonečno, tedy se stáhne na minimální vzdálenost.



S druhým objektivem 55-200 mm fotoaparát nevypadá o mnoho větší. Je jen zhruba o 1,5 centimetru delší, průměr je skoro totožný, to se týká i krytky objektivu. Velikost objektivu je ale patrná při zazoomování, kdy se délka prodlouží téměř na dvojnásobek. Testovaný kus mírně zadrhával u 200mm pozice, jinak bylo ovládání zoomu dobré, i když poněkud tužší. Na druhou stranu se tak alespoň objektiv svou vlastní vahou nevysouval.



Rozsah ohnisek 55 - 200 mm se promítá na přepočtená ohniska 82,5 až 300 mm. Světelnost F4-5,6 sice nezní nijak úžasně, ale na druhou stranu F4 na 55mm ohnisku je podstatně lepších než F5,6 při tomtéž ohnisku objektivu 18-55 mm. Průběh světelnosti má příznivý průběh, roste jen velmi pomalu, F4 si drží i přes ohnisko 100 mm. Uživatele filtrů potěší to, že při ostření se neotáčí přední člen. To probíhá točení předního okruží, které není spojeno s vysouvací částí objektivu.



Seshora vidíte maximálně vysunutý objektiv. Pod ním je výklopný blesk a sáňky pro externí verzi. Nalevo je poměrně ztuha jdoucí kolečko expozičních režimů, napravo pak tlačítko spouště. Je hodně citlivé, takže minimálně ze začátku pořídíte tak o třetinu více fotografií, než budete chtít. Mezi namáčknutím a domáčknutím je totiž velmi slabá hranice a je jednoduché nedopatřením exponovat. Po chvíli se však naučíte správně pracovat. Páčkou kolem spouště se pak fotoaparát zapíná a vypíná.



Na zádi je pod velkým průhledným plastem skryt o mnoho menší LCD displej. Jeho úhlopříčka je dostatečných 2,7" a rozlišení klasických 230.000 bodů (320×240 pixelů). Obraz je hezký, ale pozorovací úhly jen průměrné. Seshora a ze stran dojde k poklesu kontrastu, ale dále se obraz drží, zezdola dochází k rychlé inverzi barev. Protože ale LCD displej slouží opravdu jen pro menu a pro prohlížení vyfocených snímků, nelze to vůbec brát jako negativum. Při prohlížení se totiž na snímek už většinou díváte kolmo. Zamrzí spíše horší pozorovatelnost na slunci, kdy snímky vypadají poněkud podexponovaně.

Nad LCD displejem je hledáček s 95% pokrytím a 0,83× zvětšením. Při pohledu přes něj vidíte i devět zaostřovacích bodů, které v případě zaostření zčervenají (ty, na které se ostří). Hledáček má ale jeden problém. Lidé bez brýlí si toho ani tolik nevšimnou, ale ti, co brýle mají, budou s fotoaparátem fotit dosti nesnadno. Problém je totiž v tom, že není vidět všechny okraje obrazu, vidíte např. pravý a spodní roh, ale levý a horní je většinou někde v neznámu. O stavovém displeji v hledáčku dole pod obrazem ani nemluvě. Jestli chcete vidět údaje o expozici, tak zase neuvidíte dobrou horní pětinu obrazu. Když brýle sundáte, bude situace o mnoho lepší, ale stále se nedá říci, že uvidíte 100% plochy hledáčku.

Komponování snímků s tímto hledáčkem tak může být občas velmi zajímavé, protože se není přesně čeho chytit. Jak je vidět, pod hledáčkem jsou senzory oka, takže když se přiblížíte k hledáčku, displej se okamžitě vypne. To jednak šetří baterie, jednak vám zezdola nesvítí do oka LCD displej. Na druhou stranu při nošení na krku může být fotoaparát tak natočen, že je senzorem k vašemu tělu, což zaznamenává jako přiložení oka, a přístroj se tedy nepřepne do úsporného režimu.



Nalevo od displeje je tlačítko MENU, které slouží ke vstupu do hlavního menu. Položek je zde poměrně málo (alespoň vzhledem k tomu, že jde o zrcadlovku) a některé velmi důležité zde dokonce překvapivě chybí. Důvod je jednoduchý, jsou umístěny v jiném menu, ke kterému se za chvíli dostanu. Nicméně toto hlavní menu má jeden menší nedostatek, který se však časem vyřeší.

Jde jednoduše o to, že u drtivé většiny fotoaparátů stisk pravé šipky rozklikne danou volbu a zobrazí možná nastavení (např. jste na položce rozlišení, pravým stiskem tedy zobrazíte možnosti 10 MPx, 5 MPx,...). U Sony Alpha A230 je to však jinak. Pravý stisk zde vždy překlikává mezi stránkami menu. Tady se jednoduše k volbám musíte proklikat přes prostřední tlačítko čtyřsměrného ovladače. Pokud jste zvyklí na jiné fotoaparáty, budete mít poměrně dlouhou dobu s nastavováním v menu problémy.

Napravo od hledáčku a displeje naleznete několik ovládacích tlačítek. Úplně nahoře je našikmo umístěné tlačítko Av. To slouží ke korekci expozice, kdy jej držíte a současně otáčíte hlavním voličem. Rovněž toto tlačítko slouží v prohlížecím režimu jako lupa, snímek 6,1× zvětší. V prohlížecím režimu je fotoaparát i těsně po vyfocení snímku při zobrazování jeho náhledu. Když tedy stihnete stisknout toto tlačítko rychle po vyfocení snímku, fotoaparát zvětší fotografii a nevrací se do fotografického režimu. Někdy je to nepříjemné (když chcete rychle upravit korekci expozice), většinou ale žádoucí, protože nemusíte pro podrobnější zobrazení snímku znovu lozit do prohlížecího menu.

Na zadní straně je pak další tlačítko Fn, pod nímž se skrývá malé menu, kde konečně najdete např. vyvážení bílé, styl měření expozice, ostření a podobně. Následuje čtyřsměrný ovladač. Nahoře je tlačítko DISP, které mění dva styly stavového displeje na LCD a pak jej také vypíná úplně. Napravo je tlačítko blesku, který se nastavuje výhradně přes toto menu. Žádné vyklápěcí tlačítko na fotoaparátu nenajdete, což se mi moc nelíbilo. Směrem dolů se nastavuje ISO citlivost a nalevo pak samospoušť a sekvenční snímání. Prostřední tlačítko AF slouží k zaostření nebo také jako potvrzovací tlačítko. Další dvě tlačítka už slouží jen k mazání a přechodu do režimu fotografování.



Při pohledu na pravou stranu přístroje vynikne zajímavě tvarovaný grip. Nechybí zde ani ouško na provlečení popruhu na krk. Provlékání jde docela ztuha. Je zde i vstup napájení. Vidíte, že interní blesk má poměrně dlouhé rameno vyklápění.



Levá strana vypadá podstatně komplikovaněji. Na těle si lze všimnout zajímavé posuvné krytky prostoru pro porty a paměťové karty. Na těle najdete i přepínač mezi manuálním a automatickým ostřením, který funguje pouze u objektivů, které nemají vlastní přepínač. Námi testované objektivy 18-55 mm a 55-200 mm však tento přepínač měly.



Krytka je posuvná, z tvrdého plastu, nekonají se tedy žádné protivné gumové problémy. Uvnitř je slot pro SDHC kartu, najdete zde slot i pro kartu Memory Stick. Klidně můžete mít obě najednou, jen posuvníkem mezi nimi přepínáte. Jak dojde na jedné místo, stačí fotit na druhou. Je zde i výstup pro USB port a HDMI.



Zezdola toho moc zajímavého neuvidíte. Je tu tradiční kovový závit pro stativ v ose objektivu a krytka prostoru pro baterii.



Pod krytkou s pojistkou se skrývá velký Li-Ion akumulátor s napětím 6,8 V a kapacitou 870 mAh.



Celkově působí Sony Alpha A230 trochu roztodivně. Díky zvláštnímu gripu se hůře uchopuje, hledáček je zvláštně posazený, na menu je třeba si trochu zvyknout. Někomu může výrazná plastovost vadit, mě se naopak tvrdý styl fotoaparátu docela zamlouval.


Technické specifikace: Sony Alpha A230 s objektivem DT 18-55m F3,5-5,6 SAM
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů10,2 MPx (celkové rozlišení 10,8 MPx)
Velikost snímačeCCD APS-C (přibližně 23,6×15,8 mm)
Čištění snímačeano (antistatický vrstva na filtru, mechanický pohybu snímače)
Rozlišení fotografií(3:2) 3872×2592, 2896×1936, 1920×1280
(16:9) 3872×2176, 2896×1632, 1920×1088
Rozlišení videanemá
Poměr stran3:2, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), RAW (.ARW)
Optika fotoaparátu (objektiv DT 18-55m F3,5-5,6 SAM)
Značka-
Upevnění objektivuSony Alpha
Crop faktor1,5x
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)27 - 82,5 mm
Světelnost objektivuF3,5 - F5,6
Rozsah clonyF3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele)
Mechanická stabilizaceano (CCD shift, mechanická stabilizace, kompenzace o 2,5 až 3,5 EV)
Elektronická stabilizacene
Možnost použití předsádekano, 55mm závit na filtry
Digitální zoomne
Optika fotoaparátu (objektiv DT 55-200m F4-5,6 SAM)
Značka-
Upevnění objektivuSony Alpha
Crop faktor1,5x
Optický zoom3,6×
Rozsah ohnisek (reálný)55 - 200 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)82,5 - 300 mm
Světelnost objektivuF4 - F5,6
Rozsah clonyF4 - F32 (wide), F5,6 - F45 (tele)
Možnost použití předsádekano, 55mm závit na filtry
Zaostřování
ZaostřováníTTL fázový auto focus (automatický na jednu nebo více z 9 zón, manuální na jednu z 9 zón)
Ostřící vzdálenost25 cm (od roviny snímače)
Pomocné zaostřovací světlone (pouze pomocí blesku)
Elektronická část
Procesor-
Měření expozice40zónové, multi-segment, bodové, vyvážení na střed
Citlivost ISOAUTO ISO (100-400), 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky1/4000 - 30 s, bulb režim
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvyAuto, Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivkové světlo, Blesk, Uživ. nastavení
Scénické režimyAuto, Blesk vypnut, Portrét, Krajina, Makro, Sportovní akce, Západ slunce, Noční port./scéna
Samospoušť2, 10 s, samospoušť s předem určeným počtem snímků (po 10 sekundách 3 nebo 5 snímků)
Sériové snímání2,5 fps (JPEG, RAW max. 6 snímků, RAW+JPEG max. 3 snímky)
Bracketing (expoziční o 0,3 EV nebo 0,7 EV)
Vestavěný blesk - režimyVypnutý blesk, Automatický, Fill (Zapnutý), Slow synchro, Rear synchro (na 2. lamelu závěrky), Bezdrátový blesk (pro externí blesk)
Vestavěný blesk - dosahsměrné číslo 10 při ISO 100, úhel vyzařování srovnatelný s úhlem 18mm objektivu
Externí bleskano (sáňky i bezdrátově)
Ostatní
Hledáčekano, zrcadlový (pentamirror), zvětšení 0,83x, pokrytí 95%
LCD displej2,7" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI typ C
Paměťové kartySD, SDHC, Memory Stick PRO Duo
Interní paměť-
NapájeníLi-Ion akumulátor NP-FH50, 6,8 V, 870 mAh (510 snímků)
Hmotnost450 gramů (bez karty a baterií), 210 gramů (objektiv 18-55 mm), 295 gramů (objektiv 55-200 mm)
Rozměry128 x 97 x 67,5 mm (tělo), 69,5×69 mm (objektiv 18-55 mm, průměr×délka), 71,5×85 mm (objektiv 55-200 mm)
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíUSB kabel, CD-ROM se softwarem, manuál, krytka na objektiv, krytka vnitřní části objektivu, krytka těla, popruh na krk, akumulátor NP-FH50 s nabíječkou a přívodním kabelem, krytka hledáčku, plná verze manuálu, návody k objektivům a brožurky s nabídkou příslušenství
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.