Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot HX1: Exmor CMOS útočí!

30.9.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na ultrazoom, který se chlubí Exmor CMOS snímačem. Objektiv Sony G nabízí 20× optický zoom a optickou stabilizaci. Hlavními lákadly jsou HD videosekvence, vysokorychlostní sekvenční snímání, netradiční digitální stabilizace i režim panoramat.
Nový ultrazoom Sony Cyber-shot DSC-HX1 nahradil starší model H50. Rozhodně se nejedná o nudný přístroj, protože je vybaven Exmor CMOS snímačem s netradiční úhlopříčkou 1/2,4" a rovněž tak netradičním rozlišením 9 megapixelů. Slibuje vysokorychlostní sekvenční snímání s 10 snímky za sekundu, a to, prosím, v plném rozlišení! Rychlé sekvenční snímání je použito i u digitální stabilizace, která zde vyfotí 6 snímků podstatně vyšší citlivostí, pak je složí dohromady, čímž se jí navíc podaří odfiltrovat nepříjemný šum. Jak je tato funkce účinná, se podíváme v recenzi.

Zajímavostí jsou rozhodně i HD videosekvence v rozlišení 1440×1080 pixelů (tedy téměř Full HD). Fotoaparát je tedy přímou konkurencí ultrazoomu Canon PowerShot SX1 IS, který má rovněž CMOS snímač. Aby těch podobností nebylo málo, je zde i naklápěcí LCD displej (nicméně jen nahoru a dolů, nikoli do stran) a rovněž objektiv s 20× optickým zoomem, dokonce i se stejným ohniskovým rozsahem 28-560 mm. Nechybí ani optická stabilizace. Sony Cyber-shot HX1 tedy vypadá velmi zajímavě a my se nyní podíváme, zda se jedná o fotoaparát, který stojí za to si koupit.



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Sony HX1 se drží klasického tvaru ultrazoomů. Lze si všimnout výrazného gripu, který právě díky své velikosti umožňuje nadprůměrně jisté držení ve své kategorii, ačkoli samotný povrch gripu je spíše kluzký. Tělo je z plastu, na první pohled působí poměrně dobře. LCD displej díky své velké ploše a tvrdému povrchu dělá příjemný dojem, nicméně není s tělem pevně zajištěn (pojistka je jen na spodní části, takže nahoře se může trošku viklat). Velmi nekvalitně ale působí krytka objektivu, která na něm drží spíše jen na "dobré slovo". Úchyty jsou rozviklané, různě cvakají a člověk z nich nemá dobrý pocit. Na druhou stranu to má velkou výhodu v tom, že objektiv si při zapnutí tuto krytku sám shodí. Ideální pro zapomětlivé.



Na přídi je velký objektiv s 20× optickým zoomem. Nad ním logo výrobce a menší výklopný blesk. Směrem doleva najdete přisvětlovací diodu a již zmíněný velký grip. Celkově je příď na ultrazoom poněkud chudší, žádné miliony nápisů nebo mikrofony, které jsou zde u ramena blesku.



Objektiv Sony řady G nabízí 20× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 28 mm až po 560 milimetrů, což značí výrazné přiblížení. Osobně bych uvítal spíše širší začátek než tak dlouhý konec, ale to je na prioritách každého, co mu vyhovuje. Rozsah ohnisek je tedy stejný jako u Canonu SX1 IS, lepší je ale světelnost. F2,8 na širokém je velmi dobrých, F5,2 na nejdelším ohnisku je podprůměr, nicméně již zmiňovaný Canon je na tom ještě hůře. Sony zde použilo optickou stabilizaci.



Seshora je vidět velký tubus objektivu, samotný objektiv je na tomto snímku vysunutý na maximum. Rameno blesku je poměrně krátké. Pod ním naleznete stereo mikrofony a EVF hledáček. Po stranách jsou ouška na provlečení řemínku. Nalevo je tlačítko pro přepínání mezi EVF hledáčkem a LCD displejem. Napravo je pak tlačítko pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu. Zde bych uvítal, kdyby jej nebylo třeba trochu podržet, aby se fotoaparát vypnul. Jemný stisk je totiž nezaznamenán.

Hlavní ovládací kolečko má trochu tužší chod, práce s ním je však bezproblémová. Na gripu jsou dvě tlačítka. První FOCUS umožňuje výběr ostření, druhé pak aktivuje bracketing, případně sekvenční snímání. Úplně nahoře je pak tlačítko spouště, ke kterému nemám výhrady a páčka zoomu, která dovoluje nastavit zoom prakticky na jakoukoli hodnotu. Dostupných kroků je skutečně přehršel.



Záď obsahuje velký 3,0" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů). Ten je naklápěcí nahoru o 90° a dolů o 160° (90° úhel vyklopení ramena + 70° úhel sklopení dolů). Do stran bohužel výklopný není. Tímto může nová HX1 nalákat spoustu zákazníků. Samotný LCD displej má pěkný obraz, ale pozorovací úhly jsou díky možnosti sklápění podprůměrné.



Nad LCD displejem je EVF hledáček, který má pouze 0,2" úhlopříčku a rozlišení 201.000 bodů. Velikost hledáčku je opravdu miniaturní a upřímně řečeno, jeho využitelnost to značně snižuje. Směrem doprava od hledáčku vidíte tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a uživatelské tlačítko C, kterému můžete přiřadit některou z nabízených funkcí. U tlačítek vyvstává jeden problém související s rychlostí.

Zatímco samotný fotoaparát je opravdu bleskurychlý, rychle ostří, odezva na tlačítka je skutečně dlouhá. Po stisku tlačítka přechodu do režimu prohlížení a spuštění menu se dlouho nic neděje, což dost zdržuje. Proč se jinak velmi rychlý fotoaparát takto chová, nevím. Další opravdu neskutečně protivným úkazem je to, že při prohlížení fotografií se fotoaparát strašně rychle přepíná do úsporného režimu, a tedy stáhne objektiv. Chcete-li vyfotit danou scénu znovu, opět musíte zoomovat, vlastně celý fotoaparát spustit znovu. Úsporný režim nelze nikde v menu upravit.



Napravo od LCD displeje je v horním rohu zadní části přístroje kolečko, jímž lze nastavit programový posuv, ISO citlivost, hodnoty času a clony. Aby to ale bylo možné, je nutné tlačítko nejprve zmáčknout. Chvilku to trvá, než si na mačkání zvyknete. Směrem níže je tlačítko MENU sloužící pro vstup do hlavního menu. Sony by už konečně mohlo přejít k nějaké inteligentnější a především rychlejší formě. Za prvé pomalu nabíhá, za druhé je sice ve formě tzv. rychlého menu, ale když jsou zde všechny položky, jaksi to ztrácí daný efekt. Jednoduše, nastavování téměř čehokoli je u Sony Cyber-shot HX1 pomalé.

Čtyřsměrný ovladač sice umožňuje i šikmé stisky, ale nejsou s tím problémy. Jasně je vyznačeno, do kterého místa platí která volba. Směrem nahoru se upravuje zobrazení displeje, vpravo je blesk, dole samospoušť a nalevo makro. U nastavování zobrazení displeje se mi nelíbí, že jsou zde provázány volby jasu displeje a zobrazení informací. Pokud chcete zobrazit veškeré informace na displeji, je nutno mít jas na maximu. Pokud chcete mít menší jas, tak pouze bez informací. To se týká hlavně prohlížecího režimu, kde v základním zobrazení neuvidíte citlivost ani expoziční hodnoty. V režimu focení přijdete jen o histogram, což se dá přežít.

Chybělo mi tlačítko pro vyklopení blesku. Na čtyřsměrném ovladači tak nastavujete nejen režim blesku, ale také to, zda se blesk vyklopí, nebo ne. U konkurence jednoduše stisknete tlačítko pro vyklopení blesku (příp. jej vyklopíte ručně) a fotoaparát už fotí s bleskem. Krásné, elegantní a pohodlné řešení. U HX1 bohužel ne, všechno jde přes nastavování v menu. Samospoušť se po každém snímku vypíná, což je další, nicméně jen drobný problém. Poslední tlačítko dole slouží k mazání snímku v režimu prohlížení.



Pravá strana ukazuje výrazný grip, ouško na provlečení řemínku a lze také vidět, jak moc se vysune objektiv při nejširším ohnisku.



Levá strana ukazuje dvě gumové krytky, nad nimiž je druhé ouško k provlečení řemínku. Na komoře hledáčku je jeho dioptrická korekce. Tělo fotoaparátu ještě informuje o čipu Exmor, 20× zoomu a o tom, že se jedná o objektiv Sony G (nikoli Carl-Zeiss, jak bylo u fotoaparátu Sony zvykem). Jedna z gumových krytek ukrývá připojení USB kabelu, který má novou zdířku. Bohužel Sony si opět hraje na svém písečku, takže potřebujete speciální kabel právě od Sony. Je škoda, že Sony stále nechce přejít ke standardizované koncovce, která by vše tak krásně zjednodušila.



Vespod najdete závit pro stativ, který je výrazně z osy objektivu. Nalevo je pak krytka prostoru pro baterii, paměťovou kartu a je tu také malý reproduktor.



Napájení zajišťuje InfoLithium akumulátor s napětím 6,8 V a kapacitou 870 mAh, což má stačit na pořízení průměrných 390 snímků. Fotoaparát dokáže ukazovat zbývající kapacitu na minuty. Bohužel i u paměťových karet jede Sony pořád svůj formát, a tak zde naleznete Memory Stick Duo karty. Poté, co Olympus konečně podporuje vedle velmi drahých karet xD i mnohem levnější microSD, stává se Sony nejdražším řešením, co se týče paměťových karet.



Sony Cyber-shot HX1 tak na první pohled zapůsobil velmi slibnou nabídkou zajímavých technologií od Exmor CMOS čipu se vším, co k němu patří (rychlé sekvenční snímání, netradiční digitální stabilizace) a výklopným displejem. Na druhou stranu zamrzí velmi lenivé menu nabídky a tradičně nestandardní řešení USB kabelu a paměťových karet.


Technické specifikace: Sony Cyber-shot DSC-HX1
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů9,1 MPx (celkové rozlišení 10,3 MPx)
Velikost snímače1/2,4" Exmor CMOS (úhlopříčka 7,63 cm)
Rozlišení fotografií(4:3) 3456×2592, 2592×1944, 2048×1536, 640×480
(3:2) 3456×2304
(16:9) 3456×1944, 1920×1080
panorama standardní 3424×1920, 4912×1080
panorama širokoúhlé 4912×1920, 7152×1080
Rozlišení videa1440×1080 / 30 fps, 1280×720 / 30 fps, 640×480 / 30 fps, stereo zvuk
Poměr stran4:3, 3:2, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), MP4 (AVC/H.264)
Optika fotoaparátu
ZnačkaSony Lens G
Optický zoom20×
Rozsah ohnisek (reálný)5,0 - 100,0 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)28 - 560 mm
Světelnost objektivuF2,8 - F5,2
Rozsah clonyF2,8 - F8,0 (wide), F5,2 - F8,0 (tele)
Mechanická stabilizaceano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizaceano (speciální režim sekvenčního snímání s 6 snímky složenými do jednoho)
Možnost použití předsádekano
Digitální zoomano (2×)
Zaostřování
ZaostřováníAutomatické, Manuální ostření
Vícebodové, Středové, Pružné bodové (uživatelsky nastavitelné), Napůl ruční (automatické na cca přednastavenou vzdálenost), Ruční
Ostřící vzdálenost1 cm - nekonečno (wide)
150 cm - nekonečno (tele)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorBIONZ
Spotřeba1,2 W (zapnutý LCD displej)
Měření expoziceVícebodové, Středové, Bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 125, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky1/4000 - 2 s, priorita clony až 8 s, priorita času a manuální režim 30 s
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvyAuto, Denní světlo, Oblačno, Zářivky 1, Zářivky 2, Zářivky 3, Žárovky, Blesk, Nastavení stisknutím
Scénické režimyVysoká citlivost, Portrét, Pokročilé snímání sportu, Krajina, Portrét za soumraku, Soumrak, Jídlo, Pláž, Sníh, Ohňostroj
Samospoušť2 s, 10 s
Sériové snímání10 fps, 5 fps, 2 fps (všechno v plném rozlišení)
expoziční bracketing
Vestavěný blesk - režimyAutomatický, Zapnutý, Slow synchro, Vypnutý
korekce -2 EV až +2 EV (po 1/3EV krocích), redukce červených očí (volitelná)
Vestavěný blesk - dosah0,3-9,2 m (wide)
1,5-5,1 m (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekano (EVF, 0,2", 201.000 bodů)
LCD displej3,0" LCD, naklápěcí, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI
Paměťové kartyMemory Stick Duo
Interní paměť11 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor NP-FH50, 6,8 V, 870 mAh (390 snímků)
Hmotnost453 gramů (bez karty a akumulátoru), 504 gramů (s kartou a akumulátorem)
Rozměry114,5 x 82,8 x 91,8 mm (tělo)
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíakumulátor NP-FH50 s nabíječkou a přívodním kabelem, USB/AV kabel, řemínek, CD-ROM se softwarem, plná verze manuálu, krytka objektivu se šňůrkou, HDMI adaptér