www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX200V: ultrazoomový rychlík

Sony Cyber-shot HX200V: ultrazoomový rychlík
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na nástupce jednoho z nejlepších ultrazoomů minulého roku. Nová HX200V nahrazuje starší HX100V a přidává 18MPx CMOS čip, zůstává pak objektiv Carl Zeiss se 30× optickým zoomem i téměř nekonečná nabídka různých technologií.
K oblíbeným
reklama

Měření rychlosti


Fotoaparát je vybaven rychlým procesorem BIONZ a také rychlým 18MPx čipem. K testu jsme použili Memory Stick PRO Duo kartu s přenosovou rychlostí až 30 MB/s.
 • První snímek - 1,8 sekundy
 • První snímek se zoomem - 5,05 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,15 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí mid - 0,15 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,2 až 0,5 sekundy
 • Odezva na spoušť - OK
 • Prodleva mezi snímky - 1,0 sekundy
 • Prodleva mezi snímky HDR - 6,7 sekundy
 • Prodleva mezi snímky iAuto+ - 2,,0 sekundy
 • Sekvenční snímání Lo - 2,0 fps (ukládání 7 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi - 10,0 fps (ukládání 7 sekund)
 • Expoziční bracketing - 6,7 fps
 • Přezoomování pomalé - 7,6 sekundy
 • Přezoomování rychlé - 2,95 sekundy

Fotoaparát je skutečně velmi rychlý. Ostří rychleji než většina zrcadlovek a překvapivě svižný je i na nejdelším ohnisku. Prodlevy mezi snímky jsou také spíše "zrcadlovkové", vidět pouhou sekundu mezi snímky u kompaktů skutečně není běžné. Sekvenční snímání nabízí až 10 fps, jen ukládání trvá trochu déle a není pak možno fotit (je možné jej zrušit).


Vyvážení bílé, barvy


Systém vyvažování bílé funguje velmi dobře. Nenarazil jsem na vážnější problémy nebo ústřelky. I v interiéru dává fotoaparát přirozené čisté barvy, které přesto nepotlačují světelnou atmosféru.


automatickédenní světlo
 

oblačnozářivka 1
 

zářivka 2zářivka 3
 

žárovkyblesk
 

uživatelské nastavení
 

Fotoaparát dále nabízí mnoho barevných efektů.


bez efektumalování HDR
 

monochromatické s bohatými tónyminiatura
 

fotoaparát na hranípop artové barvy
 

částečná barvaměkký high-key
 

akvarel

ilustrace

A aby toho nebylo málo, je tu i několik barevných režimů.


standardníživý
 

reálnýsépiový
 

černobílý
 Optický a digitální zoom


Objektiv Carl Zeiss disponuje 30× optickým zoomem, což rozhodně není málo. Podíváme se, jak se projevuje.
expoziční čas 1/640 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv má 27mm ohnisko jako své nejširší, což se projevuje v poněkud užším úhlu záběru ve srovnání s konkurencí (ta většinou začíná na 24 až 25 milimetrech). Uprostřed obrazu je ostrost dobrá, směrem k rohům se zhoršuje jen minimálně. Vidět jsou ale pozůstatky po odstranění chromatické aberace, také je patrné místy silné odšumování.
expoziční čas 1/200 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 810 mm, klikněte pro zvětšeníPřiblížení je opravdu velmi pěkné a chválím i dobrou prokreslenost obrazu. Na to, že jde o tak dlouhé ohnisko a objektiv má tak velký zoom, je kresba poměrně detailní.
expoziční čas 1/200 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníZnovu vidíte širokoúhlý obraz, ale ne až tak moc jako u konkurence. Detailnost je solidní, opět je na některých místech vidět silné odšumování, stromy jsou ale většinou prokresleny dobře.
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 810 mm, klikněte pro zvětšeníOpět je patrné opravdu velmi výrazné přiblížení, kresba je slušná, ale na mnoha místech je silně postižena odšumováním. Na některých hranách je patrná i chromatická aberace (lépe řečeno, její zbytky).
expoziční čas 1/320 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 810 mm + Clear Image Zoom, klikněte pro zvětšeníFunkce Clear Image Zoom přináší 2× digitální zoom, který údajně nemá mít velký vliv na kvalitu obrazu. Když se ale na snímek podíváte jen trochu pozorně, zjistíte, že jde spíše o jakýsi "akvarel".


Protisvětlo


V této kapitole se budeme věnovat focení v protisvětle, které klade vysoké nároky na objektiv i snímací čip.
expoziční čas 1/1000 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníJe zajímavé, že fotoaparát velmi rád používá plně odcloněný objektiv, i když k tomu není důvod. Jemné přiclonění by nemuselo uškodit a možná by mohlo zlepšit kresbu objektivu (byť jsme si ukázali, že přiclonění nemá výraznější vliv na chromatickou aberaci). Vidíme tu jak silnou chromatickou aberaci, tak silné odšumování a rozmytí kresby.
expoziční čas 1/1250 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníVe stínech je vidět velmi slabou kresbu, která je silně postižena odšumováním.
expoziční čas 1/125 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníS hardwarovým HDR byly přepaly zmírněny, krajina je mnohem lépe prosvětlena s lepší kresbou, ale i tak vidíte příliš agresivní odšumování a patlání obrazu.
expoziční čas 1/640 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníToto je velmi náročná scéna obsahující silné přepaly i výrazné stíny. Objektiv trpí na chromatickou aberaci a opět je vidět silné rozmývání obrazu.
expoziční čas 1/125 s, clona F2,8, citlivost ISO 160, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníS HDR režimem jsou jasy trochu lépe srovnané, ale tentokrát nejde o nic výrazného. Kresba se opět silně rozmývá.
expoziční čas 1/125 s, clona F2,8, citlivost ISO 160, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšeníV režimu Malování HDR je efekt ještě výrazně zvýšen a snímky nejsou tak reálné. Nastavit můžete slabou, střední a nejvyšší sílu efektu.

Nejnovější články
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center
Při prodeji nemovitosti v USA byla objevena CD, na kterých se našel nečekaný obsah. Bylo zde téměř 2400 fotografií dokumentujících události, které nastaly po tragickém 11. září v New Yorku. Ty jsou nyní dostupné online na Flickru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip
Canon představil dvě novinky na poli průmyslových snímačů. Máme tu APS-H čip s velmi vysokým rozlišením 120 megapixelů a dále ještě větší full frame čip, jehož rozlišení je naopak velmi nízkých 2,7 MPx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE
Majitelé full frame CSC od Nikonu mají zatím omezený výběr nativních objektivů, mohou ale využít různé adaptéry. Nikon jim nabízí adaptér pro své DSLR objektivy, společnost Techart nyní přidává adaptér pro objektivy Sony FE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R
Společnost Meike z Hongkongu představuje užitečné příslušenství pro full frame CSC fotoaparáty Canon EOS R a EOS RP. Jde o makro kroužky s délkou 11 a 18 mm, které mohou být použity i současně.
24.6.2019, aktualita, Milan Šurkala