www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX20V: umí snad všechno

Sony Cyber-shot HX20V: umí snad všechno
, , recenze
Sony Cyber-shot HX20V má ambice stát se jedním z nejlepších kapesních ultrazoomů na trhu. Podaří se mu to? Podívejte se s námi, jak si vede nový 18MPx Exmor R CMOS čip s 1080p50 Full HD videosekvencemi i nový objektiv Sony G s 20× optickým zoomem.
K oblíbeným
reklama
Dále se můžete podívat na několik ilustračních snímků.
expoziční čas 1/1000 s, clona F3,2, citlivost ISO 100, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníSilné odšumování způsobuje velmi silné patlání a nepříjemné hranaté artefakty ve vzdálených hladších plochách. Jinak to vypadá, že objektiv nabízí široký úhel záběru i solidní kresbu, pokud mu ji nerozmaže již zmíněné odšumování. Kresba je dobrá i v rozích.
expoziční čas 1/250 s, clona F5,8, citlivost ISO 250, ohnisko 500 mm, klikněte pro zvětšeníObjektiv zvládá velmi rychle zaostřit, takže focení je bezproblémové. Zde si při vyšší citlivosti můžete všimnout silně rozmazaného pozadí s občasnými roztřepenými oblastmi.
expoziční čas 1/60 s, clona F5,8, citlivost ISO 800, ohnisko 500, klikněte pro zvětšeníMultiexpozice zvládla zachovat rovné a neroztřepené hrany (přesný opak režimů, kde se zpracovává obraz z jediného snímku), ale při vysoké citlivosti a silném odšumování je kresba méně výrazných detailů naprosto rozmytá. Autům to prospívá, ty vypadají krásně hladce, ale tráva a stromy jsou hodně "bez života".
expoziční čas 1/250 s, clona F5, citlivost ISO 640, ohnisko 216 mm, klikněte pro zvětšeníPokud vám nebude vadit dosti vyhlazený vzhled snímků s dobrou ostrostí výrazných hran, budete spokojeni s kvalitou snímků i při vyšších citlivostech. Pokud byste rádi kresbu i v listech, tak tady vás HX20V nepotěší.
expoziční čas 1/1250 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 178 mm, klikněte pro zvětšeníLíbí se mi barevnost snímků, kdy je modrá docela vhodně exponovaná (na displeji vypadala ještě lépe), naopak se mi nelíbí silná roztřepenost linií. Je vidět, že hrany jsou silně zašuměné a vnitřní plochy rostliny naopak prošly odšumováním. Doostřování lze ale naštěstí stáhnout, což chválím. Odšumování už bohužel nikoli.
expoziční čas 1/125 s, clona F4,5, citlivost ISO 400, ohnisko 101 mm, klikněte pro zvětšeníMakro objektivu je skutečně vynikající, zde ve své kategorii patří jednoznačně k nejlepším. Můžete si všimnout světlých ustřelených pixelů.
expoziční čas 1/80 s, clona F4, citlivost ISO 125, ohnisko 63 mm, klikněte pro zvětšeníOdšumování znovu vytváří zvláštní artefakty, obraz se rozmývá do jakýchsi krychliček. Chromatická aberace je softwarově potlačována, místy jsou vidět její zbytky. Objektiv má docela ostrou kresbu i v rozích.
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 499 mm, klikněte pro zvětšeníJestli musím na fotoaparátu něco pochválit, tak je to kresebnost objektivu i na nejdelších ohniscích. Snímek je krásně ostrý a kontrastní, nikoli vybledlý, jak je u mnoha kapesních ultrazoomů zvykem. Dokonce lze částečně přečíst reklamu na RZ autobusu.
expoziční čas 1/80 s, clona F4, citlivost ISO 200, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníDalší ukázka velmi pěkného makra. Horší je to se silným třepení hran.
expoziční čas 1/30 s, clona F3,2, citlivost ISO 200, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníTradiční bolístkou mnoha kapesních ultrazoomů je stín objektivu při focení s bleskem. Bohužel ani HX20 není výjimkou a 25mm ohnisko není ideální pro snímky s bleskem. Dobré je velmi lehce přizoomovat. U této scény agresivní odšumování tolik nevadí a patří k nadprůměru.
expoziční čas 1/320 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 63 mm, klikněte pro zvětšeníNa makro je HX20V skutečně velmi dobrým fotoaparátem, při poněkud delším ohnisku a přiměřené světelnosti dokáže i mazat pozadí. Jen kdyby se některé linie tolik netřepily.
expoziční čas 1/400 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 51 mm, klikněte pro zvětšeníSituace z předchozích snímků se opakuje. Tráva je silně rozmydlena a objevují se v ní čtverečkované artefakty. V méně jednolitých plochách je ale kresba dostatečná. Objektiv očividně hodně trpí na chromatickou aberaci, firmware se to snaží potlačovat, úplně to ale nedokáže.
expoziční čas 1/1000 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 63 mm, klikněte pro zvětšeníKresba zde působí detailně až na břízu v pozadí. Snímek jsem si vytisknul na formát A4 a fotografie vypadá krásně ostře, detailně a barevně, výjimkou jsou ony břízy, které už na tomto formátu působí hodně nepatřičně. Odšumování jde vidět.
expoziční čas 1/800 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 43 mm, klikněte pro zvětšeníSnímek má příjemné detaily a minimální množství chromatické aberace. Slušná práce.

Nejnovější články
500px chválilo umělce za jeho koláže, teď hrozí banem 500px chválilo umělce za jeho koláže, teď hrozí banem
Fotobanka 500px si v posledních letech utržila nejednu ostudu a nyní je tu další kontroverzní počin. Několik let chválilo fotografa Michala Karcze, dokonce byl vyhlášen umělcem roku. Za jeho umění ho ale chce nyní zabanovat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO
Pokud rádi fotíte makro, jistě jste se setkali se situací, kdy jste potřebovali být velmi blízko u země. Nové stativy Manfrotto Befree GT XPRO něco takového díky otočitelnému středovému sloupci nabídnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr
Německá Leica představila nový dálkoměrný fotoaparát M-E (typ 240). Novinka se má stát jakýmsi low-endovým modelem. I přesto bude mít nějaké funkce navíc a zvládne natáčet Full HD videosekvence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku
Aplikace nazvaná Bye Bye Camera je sice určená k fotografování, má ale jednu zajímavou vlastnost. Dokáže totiž z pořízených snímků přímo odstraňovat lidské osoby, které v záběru překážejí. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů