www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
, , recenze
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
K oblíbeným
reklama
Do dnešního testu jsme si vzali nový kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot HX99 (v podstatě je shodný s modelem HX95, který jen nemá dotykový displej a otočný prstenec, takže recenze bude platit s těmito dvěma výjimkami i pro model HX95). Novinky navazují na starší model HX90, přináší však několik užitečných vylepšení. Máme zde konečně podporu RAWu, dotykový displej a potěší i přítomnost 4K videosekvencí.
 
Standardem je zde 1/2,3" snímač s efektivním rozlišením 18 megapixelů, objektiv Zeiss pak poskytne 30× optický zoom v rozsahu od 24 do 720 mm. Máme zde možnost plně manuálního ovládání expozice a vedle dotykového displeje (pouze HX99) i vyskakovací elektronický hledáček. Je vidět, že se Sony snaží novým modelem mířit i na ty, kteří by chtěli trochu profesionálnější model. Otázkou ale je, bude na to fotoaparát stačit? To nám ukáže dnešní recenze.
 
 

Recenze Sony Cyber-shot HX99Videorecenze fotoaparátu Sony Cyber-shot HX99 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie ovládání

 
Navzdory slušnému 30× zoomu překvapí fotoaparát velmi malými rozměry, je příjemně kapesní. Jeho rozměry a tvar jsou v podstatě identické s profi kompaktem Cyber-shot RX100, největší rozdíl v jakémkoli směru je 0,4 mm. Měl jsem opravdu velký problém je na první pohled rozeznat. HX99 mi nicméně přišla být trochu lépe zpracována, působí ještě o kousek tužším dojmem a potěší i malý pogumovaný grip.
 
Sony Cyber-shot HX99 tělo
 
Na přídi najdete především objektiv Zeiss Vario-Sonnar T* s 30× optickým zoomem od 24 do 720 mm (byť napsané údaje by indikovaly 28× zoom). Kolem objektivu najdete okruží, které je konfigurovatelné a může tak ovládat optický zoom nebo třeba expoziční hodnoty. Obecně je konfigurovatelnost ovládání fotoaparátu vzhledem k malému počtu tlačítek velmi solidní. Dokonce si můžete poskládat i vlastní quick menu. Na přední straně pak už jen přisvětlovací dioda.
 
Sony Cyber-shot HX99 objektiv
 
Cyber-shot HX99 má 3,0" LCD s rozlišením 921 tisíc bodů (640×480 RGB pixelů), které je plně výklopné o 180° vpřed. Díky tomu se dá používat např. pro vlogování, selfie fotografie a při částečném vyklopení je to užitečné např. pro focení makra a snímků od země. Tuto funkci jsem často využíval a jednoznačně chválím. Zatímco sesterský model HX95 nemá dotykový displej, v případě testované verze HX99 touto funkcí disponuje. Dotykové ovládání je dobré pro výběr AF bodu. Sony ale nikdy nepoužívalo dotykové displeje v takové míře jako např. Panasonic a Canon, což je na ovládání dost vidět. Zatímco u výše zmíněných dvou společností jím můžete ovládat snad vše a velmi snadno, zde jste limitování v podstatě jen výběrem AF bodu. V menu už dotyk nefunguje a zejména v quick menu by se to i hodilo.
 
Sony Cyber-shot HX99 výklopné LCD
 
Zadní straně vévodí tento displej a na pravé straně se pak tísní maličká tlačítka. Pro tlustější prsty nejsou zrovna ideálně ovladatelná a kvůli nepříliš velkému gripu je v podstatě nemožné ovládat fotoaparát jednou rukou. Nahoře je tlačítko pro nahrávání videa, které se začne nahrávat asi 1,3 až 1,4 sekundy po zmáčknutí. Navíc musíte počítat s tím, že fotoaparát neukládá posledních zhruba půl sekundy videa. Tím sice vyřešíte problém toho, že na konci videosekvencí nebude typické sklopení fotoaparátu, ale občas vám může chybět něco důležitého.
 
Tlačítko Fn spouští quick menu, Menu pak hlavní menu. Nechybí ani čtyřsměrný otočný ovladač, který je i konfigurovatelný (prostřední, pravé a levé tlačítko). Nakonec je tu vstup do režimu prohlížení a uživatelské tlačítko, které je opět konfigurovatelné. Na straně vidíte ještě microUSB port, přes který se dá fotoaparát nabíjet.
 
Sony Cyber-shot HX99 zadní strana
 
Nesmíme pochopitelně zapomenout na další součást zadní a hodní strany, kterou je elektronický hledáček (EVF). Ten má malou 0,2" úhlopříčku a 0,5× přepočtené zvětšení, což je tak na úrovni slabších APS-C zrcadlovek. Jednoduše řečeno, není to žádný obr. Jeho rozlišení je 634.800 bodů, což mi vychází na rozlišení cca 532×400 RGB pixelů. Obraz přesto působí docela jemně, nicméně hledáček je vyskakovací, komplikovaně se vytahuje (musí vyskočit a pak ho ještě musíte vytáhnout), takže např. já osobně jsem jej při testování v podstatě nepoužíval a z mého subjektivního pohledu jej považuji paradoxně za negativum, které v tomto konkrétním provedení jen zbytečně navyšuje hmotnost a cenu přístroje.
 
Sony Cyber-shot HX99 EVF
 
Na horní straně je ještě mechanicky výklopný blesk, tlačítko pro zapnutí i vypnutí, páčka zoomu s příjemných chodem, totéž platí i o spoušti. Je zde kolečko fotografických režimů, které nejenže obsahuje všechny základní expoziční režimy PASM (nikoli však bulb), ale i dvě uživatelské paměti. Zde bych chtěl podotknout, že ty si pamatují i polohu zoomu, takže při opětovném zapnutí fotoaparát vždy zazoomuje na naposledy použitou hodnotu (i přesto, že jste ji neuložili). Naopak u jiných režimů si ji nepamatuje.
 
Sony Cyber-shot HX99 horní strana
 
O napájení se tu stará tradiční akumulátor NP-BX1, který najdeme nejen v mnoha fotoaparátech řady HX, ale i všech modelech řady RX100. Zajímavé je použití microSD paměťové karty.
 
Sony Cyber-shot HX99 akumulátor
 
V krabici najdete vedle fotoaparátu také poutko na ruku, akumulátor, nabíječku v podobě adaptéru a USB kabelu. Je zde také vícejazyčný základní manuál.
 
Sony Cyber-shot HX99 příslušenství
 
Tímto máme za sebou prvotní představení přístroje. Další kapitoly se budou věnovat praktickému focení.
reklama
Nejnovější články
Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem
Máme zde další problém ohledně autorských práv. A opět je v roli hříšníka známá osobnost, která by rovněž nebyla ráda, kdyby se kradly její umělecká díla. Tentokrát jde o Lady Gaga, která vzala fotku ze Shutterstocku dokonce i s vodoznakem.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera
Pokud to umíte s Photoshopem, dají se najít vskutku zajímavé způsoby, jak zpeněžit své schopnosti. Jedna žena našla díru na trhu a začala lidem mazat ex-přítele a ex-přítelkyně ze společných fotografií. A lidé se mohou zbláznit.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením Laowa uvedla makro objektiv 65mm f/2.8 Macro APO s 2× zvětšením
Venus Optics přichází s dalším zajímavým makro objektivem, kterým je Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO, Jak už napovídá název, objektiv nabídne nadprůměrné 2× zvětšení a potěší také atraktivní cenou.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p Sony A7S III se blíží, konečně 10bitové barvy a možná i 4K 120p
Zvěsti o novém Sony A7S III se objevují už hodně dlouho. Chvíli se tvrdí, že vůbec nebude, pak naopak, že půjde o přelom. Nyní to vypadá, že už existují prototypy a obvykle spolehlivé zdroje říkají, že letos konečně přijde.
25.1.2020, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7 Fujifilm uvedl GF 45-100mm F4 a připravuje objektivy GF 30/3.5 a 80/1.7
Další novinkou společnosti Fujifilm je středoformátový zoomovací objektiv GF 45-100mm F4 R LM OIS WR. Vedle toho společnost rozšířila roadmapu o dva nové objektivy, širokoúhlý 30mm F3.5 a portrétní 80mm F1.7.
25.1.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře