Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe

15.4.2019, Milan Šurkala, recenze
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
Do dnešního testu jsme si vzali nový kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot HX99 (v podstatě je shodný s modelem HX95, který jen nemá dotykový displej a otočný prstenec, takže recenze bude platit s těmito dvěma výjimkami i pro model HX95). Novinky navazují na starší model HX90, přináší však několik užitečných vylepšení. Máme zde konečně podporu RAWu, dotykový displej a potěší i přítomnost 4K videosekvencí.
 
Standardem je zde 1/2,3" snímač s efektivním rozlišením 18 megapixelů, objektiv Zeiss pak poskytne 30× optický zoom v rozsahu od 24 do 720 mm. Máme zde možnost plně manuálního ovládání expozice a vedle dotykového displeje (pouze HX99) i vyskakovací elektronický hledáček. Je vidět, že se Sony snaží novým modelem mířit i na ty, kteří by chtěli trochu profesionálnější model. Otázkou ale je, bude na to fotoaparát stačit? To nám ukáže dnešní recenze.
 
 

Recenze Sony Cyber-shot HX99



Videorecenze fotoaparátu Sony Cyber-shot HX99 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie ovládání

 
Navzdory slušnému 30× zoomu překvapí fotoaparát velmi malými rozměry, je příjemně kapesní. Jeho rozměry a tvar jsou v podstatě identické s profi kompaktem Cyber-shot RX100, největší rozdíl v jakémkoli směru je 0,4 mm. Měl jsem opravdu velký problém je na první pohled rozeznat. HX99 mi nicméně přišla být trochu lépe zpracována, působí ještě o kousek tužším dojmem a potěší i malý pogumovaný grip.
 
Sony Cyber-shot HX99 tělo
 
Na přídi najdete především objektiv Zeiss Vario-Sonnar T* s 30× optickým zoomem od 24 do 720 mm (byť napsané údaje by indikovaly 28× zoom). Kolem objektivu najdete okruží, které je konfigurovatelné a může tak ovládat optický zoom nebo třeba expoziční hodnoty. Obecně je konfigurovatelnost ovládání fotoaparátu vzhledem k malému počtu tlačítek velmi solidní. Dokonce si můžete poskládat i vlastní quick menu. Na přední straně pak už jen přisvětlovací dioda.
 
Sony Cyber-shot HX99 objektiv
 
Cyber-shot HX99 má 3,0" LCD s rozlišením 921 tisíc bodů (640×480 RGB pixelů), které je plně výklopné o 180° vpřed. Díky tomu se dá používat např. pro vlogování, selfie fotografie a při částečném vyklopení je to užitečné např. pro focení makra a snímků od země. Tuto funkci jsem často využíval a jednoznačně chválím. Zatímco sesterský model HX95 nemá dotykový displej, v případě testované verze HX99 touto funkcí disponuje. Dotykové ovládání je dobré pro výběr AF bodu. Sony ale nikdy nepoužívalo dotykové displeje v takové míře jako např. Panasonic a Canon, což je na ovládání dost vidět. Zatímco u výše zmíněných dvou společností jím můžete ovládat snad vše a velmi snadno, zde jste limitování v podstatě jen výběrem AF bodu. V menu už dotyk nefunguje a zejména v quick menu by se to i hodilo.
 
Sony Cyber-shot HX99 výklopné LCD
 
Zadní straně vévodí tento displej a na pravé straně se pak tísní maličká tlačítka. Pro tlustější prsty nejsou zrovna ideálně ovladatelná a kvůli nepříliš velkému gripu je v podstatě nemožné ovládat fotoaparát jednou rukou. Nahoře je tlačítko pro nahrávání videa, které se začne nahrávat asi 1,3 až 1,4 sekundy po zmáčknutí. Navíc musíte počítat s tím, že fotoaparát neukládá posledních zhruba půl sekundy videa. Tím sice vyřešíte problém toho, že na konci videosekvencí nebude typické sklopení fotoaparátu, ale občas vám může chybět něco důležitého.
 
Tlačítko Fn spouští quick menu, Menu pak hlavní menu. Nechybí ani čtyřsměrný otočný ovladač, který je i konfigurovatelný (prostřední, pravé a levé tlačítko). Nakonec je tu vstup do režimu prohlížení a uživatelské tlačítko, které je opět konfigurovatelné. Na straně vidíte ještě microUSB port, přes který se dá fotoaparát nabíjet.
 
Sony Cyber-shot HX99 zadní strana
 
Nesmíme pochopitelně zapomenout na další součást zadní a hodní strany, kterou je elektronický hledáček (EVF). Ten má malou 0,2" úhlopříčku a 0,5× přepočtené zvětšení, což je tak na úrovni slabších APS-C zrcadlovek. Jednoduše řečeno, není to žádný obr. Jeho rozlišení je 634.800 bodů, což mi vychází na rozlišení cca 532×400 RGB pixelů. Obraz přesto působí docela jemně, nicméně hledáček je vyskakovací, komplikovaně se vytahuje (musí vyskočit a pak ho ještě musíte vytáhnout), takže např. já osobně jsem jej při testování v podstatě nepoužíval a z mého subjektivního pohledu jej považuji paradoxně za negativum, které v tomto konkrétním provedení jen zbytečně navyšuje hmotnost a cenu přístroje.
 
Sony Cyber-shot HX99 EVF
 
Na horní straně je ještě mechanicky výklopný blesk, tlačítko pro zapnutí i vypnutí, páčka zoomu s příjemných chodem, totéž platí i o spoušti. Je zde kolečko fotografických režimů, které nejenže obsahuje všechny základní expoziční režimy PASM (nikoli však bulb), ale i dvě uživatelské paměti. Zde bych chtěl podotknout, že ty si pamatují i polohu zoomu, takže při opětovném zapnutí fotoaparát vždy zazoomuje na naposledy použitou hodnotu (i přesto, že jste ji neuložili). Naopak u jiných režimů si ji nepamatuje.
 
Sony Cyber-shot HX99 horní strana
 
O napájení se tu stará tradiční akumulátor NP-BX1, který najdeme nejen v mnoha fotoaparátech řady HX, ale i všech modelech řady RX100. Zajímavé je použití microSD paměťové karty.
 
Sony Cyber-shot HX99 akumulátor
 
V krabici najdete vedle fotoaparátu také poutko na ruku, akumulátor, nabíječku v podobě adaptéru a USB kabelu. Je zde také vícejazyčný základní manuál.
 
Sony Cyber-shot HX99 příslušenství
 
Tímto máme za sebou prvotní představení přístroje. Další kapitoly se budou věnovat praktickému focení.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.