www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
, , recenze
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Protisvětlo

 
Nevynecháme ani testy protisvětla. Fotoaparát nabídne technologii DRO, která se snaží ze snímku vytáhnout lepší dynamický rozsah (stáhnout jasy a prosvětli stíny), nechybí však ani klasické HDR. To ukládá jak výchozí snímek, tak i složeninu. Abyste mohli fotit do HDR, musíte mít vypnutý RAW.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/1000 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
 
Zvolil jsem kladnou korekci pro světlejší stíny, jenže to zase způsobilo velmi výrazné přepaly v obloze. RAW dovolí zachránit jen trochu, takže buďte opatrní.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
 
Protisvětlo objektivu opravdu nejde. Pokud je ve scéně výrazný zdroj světla a nemusí to být jen slunce (problém je také žárovka), často se na snímky vyskytnou velmi výrazné nevzhledné červené fleky. Na to, že se objektiv Zeiss chlubí povrchovou vrstvou T*, to opravdu není dobrý výsledek. Tento snímek byl pořízen v HDR režimu.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/1250 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
I zde se můžete setkat s odlesky objektivu a závoji, byť znatelně slabšími. Můžete se mrknout také na snímek v RAW formátu. Stejně jako v předchozích případech, v přepalech toho moc nesvedete a stíny po prosvětlení začnou ukazovat dost šumu.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 protisvětlo 3 HDR
 
expoziční čas 1/1250 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
HDR snímku rozhodně prospělo. Přepal je o něco slabší a stíny mají méně šumu, kresba působí celistvěji.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 protisvětlo 4
 
expoziční čas 1/640 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Opět vidíme silný přepal, odlesky objektivu a ztrácející se větvičky proti světlé obloze. Můžete si stáhnout snímek v RAW formátu. Snímač má ale slabý dynamický rozsah, takže nějaké zázraky nečekejte.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 protisvětlo 4 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
HDR režim opět snímku pomohl rozšířit dynamický rozsah. I když byl snímek focen s delší expozicí, v obloze je méně přepalů. Stíny pak opět profitují z menšího množství šumu a celistvější kresby.
 
 

Zoom

 
Nezapomeneme se podívat ani na úroveň optického zoomu. Fotoaparát nabídne i digitální zoom (omezený "zoom s jasným obrazem" do 2× zvětšení a pak klasický digitální zoom do max. 4× zvětšení), my se ale budeme věnovat jen tomu optickému.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 zoom 24mm ohnisko 1
 
expoziční čas 1/40 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Těšit se můžete na široký úhel záběru daný přepočtenou 24mm ohniskovou vzdáleností. Zatímco středová ostrost je v pořádku, směrem k rohům detailů poněkud ubývá. Můžete si stáhnout fotografii v RAW formátu.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 zoom 720mm ohnisko 1
 
expoziční čas 1/10 s, clona F6,4, citlivost ISO 80, ohnisko 720 mm, klikněte pro zvětšení
 
Přiblížení je velmi dobré, ale kvůli špatné světelnosti nečekejte nějak dobrou kresbu. I přes nejnižší citlivost ISO 80 mě překvapuje docela vysoká míra jasového šumu.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 zoom 24mm ohnisko 1
 
expoziční čas 1/100 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Znovu se můžeme těšit na širokoúhlý záběr a solidní středovou ostrost. Rohy jsou na tom ale dost špatně.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 zoom 720mm ohnisko
 
expoziční čas 1/20 s, clona F6,4, citlivost ISO 80, ohnisko 720 mm, klikněte pro zvětšení
 
Jak je vidno, kresba není zrovna ostrá, difrakce se už dost projevuje. V tomto případě jsem se setkával také s méně spolehlivým ostřením (ne vždy bylo zaostřeno úplně správně). Tento snímek také použijeme ke změření zoomu. Sony totiž hovoří o 30× optickému zoomu, nicméně údaje na objektivu hovoří jen o 28násobném. Změřil jsem to tedy a vyšel mi údaj přesně mezi, zhruba 29× optický zoom.

Nejnovější články
Nikon Coolpix W150: odolný kompakt pro dospělé i děti Nikon Coolpix W150: odolný kompakt pro dospělé i děti
Společnost Nikon uvedla nový odolný kompakt Coolpix W150. Ten je díky svému jednoduchému rozhraní vhodný nejen pro dospělé, ale i pro děti. Má 13MPx snímač a objektiv s 3x optickým zoomem. Nově přibyly i další kreativní režimy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
"Leica" byla na čínském Weibu zakázána za kontroverzní reklamu "Leica" byla na čínském Weibu zakázána za kontroverzní reklamu
Brazilská reklamní agentura F/Nazca Saatchi & Saatchi vytvořila společnosti Leica novou reklamu, která ale ve výsledku Leice dost uškodila. Zobrazuje slavnou fotku muže před tankem na Náměstí nebeského klidu, což se Číně pochopitelně nelíbí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR
Zástupce společnosti Canon pro Evropu se zúčastnil rozhovoru s EOS Magazine, kde prozradil mnoho zajímavých vlastností o svých CSC i DSLR systémech. Nastínil i jejich další budoucnost a potenciál.
23.4.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony
Společnost Tokina přidala do nabídky svých objektivů novinku v podobě objektivu Fírin 100mm F2.8. Ten je určen pro APS-C i full frame CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne tradiční makro zvětšení 1:1.
21.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala