www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
, , recenze
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
K oblíbeným
reklama

Rychlost

 
Pro test rychlosti byla použita rychlá microSDXC karta Kingston UHS-I U3.
  • První snímek - 2,5 sekundy
  • První snímek se zoomem - 5,2 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí wide - 0,1 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí tele - 0,25 sekundy a více
  • Prodleva mezi snímky - 0,8 sekundy
  • Sekvenční snímání - 2,3 fps
  • Sekvenční snímání rychlé - 9,3 fps
  • Buffer - kapacita 33 RAW+JPEG, ukládání 23 sekund
Fotoaparát bohužel není rychlík. Sice velmi rychle ostří, ale jeho náběh je spíše z těch pomalejších. Sekvenční snímání dosahuje solidní rychlosti a potěší i kapacita RAW bufferu, naopak však nepotěší rychlost ukládání. Pokud vyfotíte RAW snímek a rychle se rozhodnete natočit i video, mnohdy vás fotoaparát odmítne s tím, že ještě ukládá.
 
 

Noční scéna

 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 nabízí až 30sekundovou expozici v manuálním režimu a prioritě času, takže prostoru na hraní máte vcelku dost. I když autofokus nevyniká zrovna nějakou nadměrnou citlivostí za špatného světla, pro focení ve městech to většinou dostačuje a s ostřením není velký problém.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 noční scéna
 
expoziční čas 5 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Kvalita nočních snímků je přijatelná, šum je sice patrný a odšumování rovněž, dá se to ale bez problémů přežít. Delší expozice navíc umožnila vytvořit pohybové efekt. K dispozici dávám také snímek v RAWu. Podíváme se také na úroveň šumu při různých citlivostech.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 ISO šum noční scéna
 
výřezy z 20MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo RAW)
 
Silné odšumování v nevýrazných plochách je patrné na všech citlivostech, výraznější je pak od ISO 400 nahoru. Zajímavé je, že zatímco u denních snímků nejvyšší citlivost táhne spíše do žlutozelena, u nočních expozic je to spíše tradiční nádech do fialových odstínů.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 ISO šum noční scéna 2
 
výřezy z 20MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo multiexpozice)
 
S multiexpozicí je kresba o něco celistvější, pomáhá zejména u nižších citlivostí. U těch vyšších je sice jemnější šum, ale méně ostrá kresba (snímky vypadají, jako by nebyly zaostřené).
 
 

Standardní scéna

 
Vyzkoušíme kvality přístroje i při focení dvou standardních scén. Ty najdeme v každé recenzi.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 standardní scéna krajina
 
expoziční čas 1/100 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Objektiv zde nabídl široký úhel záběru a solidní středové detaily. Směrem k rohům se to ale zhoršuje. K dispozici je také snímek v RAW formátu. Tam je při větších úpravách vidět nemalý nárůst jasového šumu.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 Mlýny Šenov
 
expoziční čas 1/60 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 43 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Tady se krásně ukazuje, jak je 18 MPx virtuální číslo. Snímač má sice fyzicky tolik megapixelů, nicméně v JPEGu nejsou tmavé čáry na stěně mlýnů vykresleny ani v náznaku. Lepší to není ani v RAWu.
 
Sony Cyber-shot HX95 a HX99 panorama
 
expoziční čas 1/100 s, clona F3,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Fotoaparát podporuje i focení panoramat, ve standardní velikosti mají rozlišení okolo 8 megapixelů. Míra detailů je hodně slušná, tohle fotoaparátu jde. Počítejte s tím, že panoramata jsou dostupná pouze při nejširším úhlu záběru.

Nejnovější články
Nikon Coolpix W150: odolný kompakt pro dospělé i děti Nikon Coolpix W150: odolný kompakt pro dospělé i děti
Společnost Nikon uvedla nový odolný kompakt Coolpix W150. Ten je díky svému jednoduchému rozhraní vhodný nejen pro dospělé, ale i pro děti. Má 13MPx snímač a objektiv s 3x optickým zoomem. Nově přibyly i další kreativní režimy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
"Leica" byla na čínském Weibu zakázána za kontroverzní reklamu "Leica" byla na čínském Weibu zakázána za kontroverzní reklamu
Brazilská reklamní agentura F/Nazca Saatchi & Saatchi vytvořila společnosti Leica novou reklamu, která ale ve výsledku Leice dost uškodila. Zobrazuje slavnou fotku muže před tankem na Náměstí nebeského klidu, což se Číně pochopitelně nelíbí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR
Zástupce společnosti Canon pro Evropu se zúčastnil rozhovoru s EOS Magazine, kde prozradil mnoho zajímavých vlastností o svých CSC i DSLR systémech. Nastínil i jejich další budoucnost a potenciál.
23.4.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony
Společnost Tokina přidala do nabídky svých objektivů novinku v podobě objektivu Fírin 100mm F2.8. Ten je určen pro APS-C i full frame CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne tradiční makro zvětšení 1:1.
21.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala