www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
, , recenze
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se tedy podívali na kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot HX99 a nyní ve zkratce zrekapitulujeme naše pozorování. Vychází z minulého modelu Cyber-shot HX90, který nás v testu moc nenadchl, nicméně nový model přináší několik užitečných vylepšení, které jej přeci jen posouvají o něco dále. Máme tu např. RAW, dotykový displej a dokonce i 4K video. Hlavní výhodou jsou dosti malé rozměry, díky čemuž se fotoaparát snadno vejde do kapsy. Sony umožňuje uživateli konfiguraci ovládání a určitě potěší dotykový displej. Zde jde nicméně vidět, že to Sony s dotykovými displeji ještě moc neumí a ten tak jde použít jen k polohování AF bodu. Bylo by fajn, kdyby šly ovládat i některé prvky v menu.
 
Displej potěší polohovatelností, např. možností jej přetočit o 180° vpřed. Máme tu také vyskakovací elektronický hledáček, nicméně ten se složitě vyklápí a není ani příliš velký, takže není příliš dobře využitelný (při testu jsem ho takřka nevyužíval). Jeho rozlišení také patří k těm nižším, ale tohle si ani moc nevšimnete. Z hlediska ovládání tak došlo k pár příjemným změnám, ale stále tu vidím prostor pro zlepšení.
 
Sony Cyber-shot HX99 závěr
 
Pokud jde o objektiv Zeiss, ten je proti Sony G u mnohem starších modelů HX krokem zpět. Není zrovna moc ostrý (zejména po zazoomování), trpí na různé optické vady (např. chromatickou aberaci, výrazné odlesky v protisvětle), má také slabší makro než konkurence, byť samo o sobě je zvětšení docela slušné. Ale jiní jsou v tomto prostě lepší. Fotoaparát nicméně potěší velmi rychlým zaostřováním. Možnosti rozsahu nastavení expozice jsou dostatečné, i když ne nadprůměrné. Potěší však např. funkcí Auto ISO i v manuálním režimu.
 
Videosekvence jsou poněkud diskutabilní. Začněme tím lepším. 4K videosekvence využívají techniku oversamplingu (ve skutečnosti jde o 5K video, které je zmenšené), takže je opravdu velmi detailní. Full HD video pak podporuje frekvenci až 100 fps, což je také netradiční. Stabilizace je poměrně dobrá, ale pak už nastávají i negativní vlastnosti. Autofokus je sice poměrně dobrý a svižný, ale také se občas rád rozjíždí, 4K trpí na rolling shutter efekt. Horší je ale zoomování, které skáče s obrazem a pokud chcete kvalitní video, zoom ve videu si raději zakažte.
 
Dostáváme se ke kvalitě obrazu. O objektivu jsme už mluvili, nyní se podíváme na snímač. Ten má vzhledem ke své velikosti zbytečně vysoké rozlišení přes 20 MPx, z čehož se ale využívá o něco menších 18 MPx. Pravdou je, že opravdu dost šumí, a docela je to viditelné i na nejnižších citlivostech. RAW sice může pomoci, nicméně je faktem, že i zde jsem byl trošku zklamán. Čekal bych např. trochu větší dynamický rozsah čipu.
 
V celkovém hodnocení tak Sony Cyber-shot HX99 patří k průměrným fotoaparátům. Technologicky na tom vůbec není špatně, potěší např. některými vlastnostmi kolem videa (tam umí opravdu mnohé), ale kvalitu obrazu především u fotek sráží výkony objektivu i snímače. A prozatím se to HX99 nesnaží zlepšit ani poměrem ceny a výkonu.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:

 
1. Natáčení 4K i Full HD videa
2. Vlogování
 
 

Plusy

 
+ Solidní 4K video
+ Full HD video až při 100 fps
+ Selfie displej vhodný pro vlogování
+ Kompaktní rozměry
+ Podpora RAW formátu
 
 

Minusy

 
- Vysoký šum a slabší dynamický rozsah
- Opticky podprůměrný objektiv
- Problematický zoom u videa
- Vysoká cena
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony Cyber-shot HX99 děkujeme Sony.
 
 
Cena v době testování: cca 13 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung chce pokořit Sony na poli snímačů, to totiž trpí banem na Huawei Samsung chce pokořit Sony na poli snímačů, to totiž trpí banem na Huawei
Sony je dosud největším výrobcem snímačů na světě, má více než 53% podíl na trhu. Jeho nemalá závislost na Huawei, na které byl v minulosti uvalen ban USA, se mu může vymstít. A konkurenční Samsung cítí příležitost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: listopad 2020 Doporučené fotoaparáty: listopad 2020
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala67 komentářů
Nikon School Online: fotografické kurzy do konce roku zdarma Nikon School Online: fotografické kurzy do konce roku zdarma
Pokud jste nestihli dočasné uvolnění fotografických kurzů Nikonu School Online zdarma na jaře, máte tu další příležitost. Akce se opakuje a máte více než měsíc na zhlédnutí několika výukových videí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympus vydal poslední finanční výsledky fotodivize, je stále ztrátová Olympus vydal poslední finanční výsledky fotodivize, je stále ztrátová
Fotografická divize společnosti Olympus se stěhuje pod japonskou firmu JIP, a tak tu máme poslední finanční výsledky divize, které uvede samotný Olympus. Fotodivize byla i za poslední čtvrtletí ztrátová.
21.11.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tokina uvádí atx-m 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Fujifilm X Tokina uvádí atx-m 23mm F1.4 a 33mm F1.4 pro Fujifilm X
Tokina uvedla dva nové objektivy pro systém Fujifilm X. Jde o velmi světelné pevné objektivy atx-m 23mm F1.4 a atx-m 33mm F1.4. Vyznačují se tichým zaostřovacím systémem s krokovým motorkem ST-M.
20.11.2020, aktualita, Milan Šurkala