www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe

Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
, , recenze
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se tedy podívali na kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot HX99 a nyní ve zkratce zrekapitulujeme naše pozorování. Vychází z minulého modelu Cyber-shot HX90, který nás v testu moc nenadchl, nicméně nový model přináší několik užitečných vylepšení, které jej přeci jen posouvají o něco dále. Máme tu např. RAW, dotykový displej a dokonce i 4K video. Hlavní výhodou jsou dosti malé rozměry, díky čemuž se fotoaparát snadno vejde do kapsy. Sony umožňuje uživateli konfiguraci ovládání a určitě potěší dotykový displej. Zde jde nicméně vidět, že to Sony s dotykovými displeji ještě moc neumí a ten tak jde použít jen k polohování AF bodu. Bylo by fajn, kdyby šly ovládat i některé prvky v menu.
 
Displej potěší polohovatelností, např. možností jej přetočit o 180° vpřed. Máme tu také vyskakovací elektronický hledáček, nicméně ten se složitě vyklápí a není ani příliš velký, takže není příliš dobře využitelný (při testu jsem ho takřka nevyužíval). Jeho rozlišení také patří k těm nižším, ale tohle si ani moc nevšimnete. Z hlediska ovládání tak došlo k pár příjemným změnám, ale stále tu vidím prostor pro zlepšení.
 
Sony Cyber-shot HX99 závěr
 
Pokud jde o objektiv Zeiss, ten je proti Sony G u mnohem starších modelů HX krokem zpět. Není zrovna moc ostrý (zejména po zazoomování), trpí na různé optické vady (např. chromatickou aberaci, výrazné odlesky v protisvětle), má také slabší makro než konkurence, byť samo o sobě je zvětšení docela slušné. Ale jiní jsou v tomto prostě lepší. Fotoaparát nicméně potěší velmi rychlým zaostřováním. Možnosti rozsahu nastavení expozice jsou dostatečné, i když ne nadprůměrné. Potěší však např. funkcí Auto ISO i v manuálním režimu.
 
Videosekvence jsou poněkud diskutabilní. Začněme tím lepším. 4K videosekvence využívají techniku oversamplingu (ve skutečnosti jde o 5K video, které je zmenšené), takže je opravdu velmi detailní. Full HD video pak podporuje frekvenci až 100 fps, což je také netradiční. Stabilizace je poměrně dobrá, ale pak už nastávají i negativní vlastnosti. Autofokus je sice poměrně dobrý a svižný, ale také se občas rád rozjíždí, 4K trpí na rolling shutter efekt. Horší je ale zoomování, které skáče s obrazem a pokud chcete kvalitní video, zoom ve videu si raději zakažte.
 
Dostáváme se ke kvalitě obrazu. O objektivu jsme už mluvili, nyní se podíváme na snímač. Ten má vzhledem ke své velikosti zbytečně vysoké rozlišení přes 20 MPx, z čehož se ale využívá o něco menších 18 MPx. Pravdou je, že opravdu dost šumí, a docela je to viditelné i na nejnižších citlivostech. RAW sice může pomoci, nicméně je faktem, že i zde jsem byl trošku zklamán. Čekal bych např. trochu větší dynamický rozsah čipu.
 
V celkovém hodnocení tak Sony Cyber-shot HX99 patří k průměrným fotoaparátům. Technologicky na tom vůbec není špatně, potěší např. některými vlastnostmi kolem videa (tam umí opravdu mnohé), ale kvalitu obrazu především u fotek sráží výkony objektivu i snímače. A prozatím se to HX99 nesnaží zlepšit ani poměrem ceny a výkonu.
 
 

Fotoaparát je vhodný pro:

 
1. Natáčení 4K i Full HD videa
2. Vlogování
 
 

Plusy

 
+ Solidní 4K video
+ Full HD video až při 100 fps
+ Selfie displej vhodný pro vlogování
+ Kompaktní rozměry
+ Podpora RAW formátu
 
 

Minusy

 
- Vysoký šum a slabší dynamický rozsah
- Opticky podprůměrný objektiv
- Problematický zoom u videa
- Vysoká cena
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony Cyber-shot HX99 děkujeme Sony.
 
 
Cena v době testování: cca 13 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Nikon Coolpix W150: odolný kompakt pro dospělé i děti Nikon Coolpix W150: odolný kompakt pro dospělé i děti
Společnost Nikon uvedla nový odolný kompakt Coolpix W150. Ten je díky svému jednoduchému rozhraní vhodný nejen pro dospělé, ale i pro děti. Má 13MPx snímač a objektiv s 3x optickým zoomem. Nově přibyly i další kreativní režimy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
"Leica" byla na čínském Weibu zakázána za kontroverzní reklamu "Leica" byla na čínském Weibu zakázána za kontroverzní reklamu
Brazilská reklamní agentura F/Nazca Saatchi & Saatchi vytvořila společnosti Leica novou reklamu, která ale ve výsledku Leice dost uškodila. Zobrazuje slavnou fotku muže před tankem na Náměstí nebeského klidu, což se Číně pochopitelně nelíbí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR Canon hovořil o budoucnosti CSC i DSLR
Zástupce společnosti Canon pro Evropu se zúčastnil rozhovoru s EOS Magazine, kde prozradil mnoho zajímavých vlastností o svých CSC i DSLR systémech. Nastínil i jejich další budoucnost a potenciál.
23.4.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony
Společnost Tokina přidala do nabídky svých objektivů novinku v podobě objektivu Fírin 100mm F2.8. Ten je určen pro APS-C i full frame CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne tradiční makro zvětšení 1:1.
21.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala