Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot RX100 III (RX100M3): superSony

10.11.2014, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Otestovali jsme pro vás i nový profi kompakt Sony Cyber-shot RX100 III, který je známý také jako RX100M3. Novinka vylepšuje koncovou světelnost na F2,8, přináší XAVC S video, 24mm ohniskovou vzdálenost a vedle irisové clony má i ND filtr.
Nový Sony Cyber-shot RX100 III (RX100M3) nahrazuje své předchůdce RX100 a RX100 II. Proti nim přináší několik vítaných změn. Asi tou nejvýznačnější je objektiv, který má nyní menší zoom. Začíná už na širokoúhlých 24 mm (původně 28 mm), což je jednoznačně pozitivum, na druhou stranu končí už na pouhých 70 milimetrech (původně 100 mm). S tím se změnila i světelnost z F1,8-4,9 na nynějších F1,8-2,8. Novinka má také vedle irisové clony konečně i ND filtr, který předchůdcům docela chyběl. Najdete tu výklopný displej a dokonce i výklopný elektronický hledáček! RX100M3 podporuje natáčení Full HD videa, nově má i podporu XAVC S a 100p HD videosekvencí se zvukem. Máme se nač těšit, a proto se na následujících stránkách podíváme, jak vlastně nová RX100M3 fotí.

 

Recenze Sony Cyber-shot RX100 III (RX100M3)



Videorecenze s ukázkou ovládání fotoaparátu a ilustračními videosekvencemi.

 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Kdo už měl v ruce jeden z předchozích modelů, bude zde jako doma. Sony nic výrazně neměnilo, fotoaparát se dočkal jen několika lehkých úprav. První, co je patrné na první pohled, jsou rozměry a hmotnost. Bohužel už to není takový fotoaparát jako RX100, která byla svými rozměry tak na hraně toho, co šlo strčit např. do kapsy kalhot. Tam už RX100M3 bude dělat problémy, v bundě bude ale stále v pohodě. Bez brašničky už je to jen podzimní a zimní fotoaparát, zatímco RX100 šla bez brašny snadno nosit i v létě.


Sony Cyber-shot RX100M3 celkový pohled


Holt tloušťka povyskočila z 36 mm (RX100) na nynějších 41 milimetrů, a to už není málo. Stejně tak hmotnost se zvýšila z 240 gramů na 290 gramů, takže při celodenním nošení fotoaparátu v ruce už přeci jen něco pocítíte. Fotoaparát je černý, dobře zpracovaný a skoro všecko se vyklápí. Lze vyklopit displej, hledáček i blesk. RX100M3 nemá žádný grip, což vytahování z kapsy dost znesnadňuje, ale dá se to vcelku snadno vyřešit tím, že fotoaparát vytáhnete za poutko. I bez gripu je ale držení fotoaparátu vcelku dobré, což ale neznamená, že by to nemohlo být lepší.


Sony Cyber-shot RX100M3 s vyklopenými součástmi


Na přídi je objektiv ZEISS Vario-Sonnar T* s ohniskovým rozsahem 24 až 70 milimetrů při světelnosti F1,8 až F2,8. Kdo by ale čekal nějak lepší světelnost než v případě původních modelů, bude zklamán. Už od 32mm ohniskové vzdálenosti má objektiv světelnost F2,8, takže zisk světelnosti není tak velký, jak by se dalo čekat (dokonce je na širších ohniskových vzdálenostech i horší, viz následující kapitola). Ani dnes se nedají na fotoaparát namontovat filtry, na druhou stranu je už alespoň ND filtr integrovaný a lze tak clonit klasickou irisovou clonou i ND filtrem. Vedle objektivu vidíte přisvětlovací diodu, resp. indikátor samospouště. Kolem objektivu je otočný prstenec s příjemně hladkým chodem, který může mít některou z nabízených funkcí. Lze jím např. ovládat ISO, korekci expozice a mnoho dalších. Já jej používal pro korekci expozice.


Sony Cyber-shot RX100M3 objektiv Zeiss


Na horní straně najdete elektronický hledáček, který se vyklápí posuvným tlačítkem na levé straně. Toto současně zapíná i fotoaparát. Vyskočený hledáček ale není připraven k práci. Sice zobrazuje obraz, ale pro bezproblémové pozorování je nutné jej ještě vytáhnout směrem dozadu a nastavit dioptrickou korekci (při nevysunutém stavu je obraz rozmazaný). Hledáček pak nelze zasunout do těla, musíte jej nejprve složit a až pak to jde. Je to docela nepohodlné a nakonec to skončí tak, že buď hledáček vůbec nebudete používat, nebo ho jednou vytáhnete, vysunete a necháte celý den tak.

Nemusím snad připomínat, že strkat fotoaparát do kapsy s vysunutým hledáčkem je trochu "divné". Hledáček je typu OLED, má rozlišení 1,44 milionu bodů (800×600 pixelů). Díky tomu je obraz dostatečně ostrý a nabídne pěkné detaily. Má 0,39" úhlopříčku a je to tedy těmito specifikacemi stejný hledáček jako u modelu Cyber-shot RX10. U RX100M3 má ale znatelně menší přepočtené 0,59× zvětšení, což je tak na úrovni střední třídy APS-C zrcadlovek. Zajímavostí je i to, že je zde automatické přepínání mezi hledáčkem a displejem, i když na první pohled není vidět žádný senzor oka (ten je umístěn napravo od hledáčku nad displejem - takový malinký černý obdélníček).


Sony Cyber-shot RX100M3 výklopný hledáček


Hledáček už máme probraný, přejděme nyní k blesku. Sáňky na blesk z modelu RX100 II jsou minulostí, nyní jejich místo převzal klasický interní vyskakovací blesk. Rameno na první pohled nevypadá nějak tuze, to ale neznamená, že nic nevydrží. Jen z něj nemá člověk moc dobrý pocit. Vyklápí se mechanicky posuvným tlačítkem. Směrem dál doprava najdete tlačítko pro spuštění a vypnutí přístroje, spoušť s přiměřeným chodem (dráha pro namáčknutí by mohla být trošku kratší). K páčce zoomu nemám výhrady. Při focení zoomuje výrazně rychleji než při videu, kdy je pomalejší a tím přirozenější. Kolečko fotografických režimů je dost tuhé s výraznou aretací poloh a dá se ovládat pouze ze zadní strany (nelze uchopit dvěma prsty).


Sony Cyber-shot RX100M3 horní strana


Displej má 3,0" úhlopříčku a je výklopný. Směrem nahoru se může vyklopit asi o 170° pro dnes velmi populární focení selfie fotografií, směrem dolů pak o přibližně 45°. Jeho rozlišení činí 1,228 milionu bodů (640×480 RGBW pixelů). Pozorovací úhly jsou dobré, ze stran jen minimálně klesá kontrast, jinak je vše v pořádku. Rozlišení je vysoké, obraz je ostrý a detailní.


Sony Cyber-shot RX100M3 výklopný displej


Napravo od displeje je červené tlačítko pro nahrávání videosekvencí. Je dost titěrné a nemačká se úplně nejsnadněji. Prodleva spuštění nahrávání videa je okolo 1,1 sekundy, což je průměrná hodnota. Spíše zamrzí to, že po zmáčknutí se natáčí asi dalších 0,5 sekundy, takže skoro každá videosekvence bude končit nějakým švihnutím obrazu do strany. Holt si musíte zvyknout a chvíli počkat, než fotoaparát opravdu ukončí natáčení.


Sony Cyber-shot RX100M3 zadní strana


Tlačítko Fn spouští quick menu, ve kterém se můžete snadno pohybovat šipkami a není ani třeba rozklikávat jednotlivá podmenu (i když je to možné prostředním tlačítkem čtyřsměrného ovladače), stačí jen točit čtyřsměrným ovladačem. Potvrzení provedete jednoduše namáčknutím spouště případně prostředním tlačítkem. Vpravo je tlačítko MENU, které vás dostane do rozsáhlého menu.

Čtyřsměrný ovladač má otočné okruží, díky čemuž můžete nastavovat expoziční čas nebo clonu, případně položky v menu. V režimu manuální expozice nastavuje expoziční čas, případně i clonu. Mezi nastavováním clony a času se přepínáte tlačítkem "dolů". Čtyřsměrný ovladač tedy může fungovat i jako tlačítka. Směrem nahoru upravuje zobrazení displeje, vpravo je nastavení blesku, dole je to korekce expozice (v režimu M mění již zmiňované nastavování clony a času, v plné automatice spouští menu obrazových efektů) a tlačítko doleva pak nastavuje sekvenční snímání, bracketing nebo samospoušť (ta zůstává aktivní i po vypnutí fotoaparátu). Tlačítku doprava, doleva, prostřednímu tlačítku i tlačítku C můžete vybrat jednu ze 43 možností chování (včetně možnosti nedělat nic). Jako poslední je tu tlačítko pro spuštění režimu prohlížení.


Sony Cyber-shot RX100M3 zadní ovládací prvky


Na pravé straně je vidět krytky prostoru pro USB kabel a pod tím i pro HDMI. Fotoaparát také říká, že podporuje bezdrátovou komunikaci pomocí Wi-Fi. Na obrázku vidíte velikostní srovnání s původním modelem Cyber-shot RX100. Na těle je vidět i ouško na provlečení poutka.


Sony Cyber-shot RX100M3 srovnání s RX100


I na levé straně je ouško na provlečení poutka. Vidíte zde také posuvné tlačítko na vyklopení elektronického hledáčku.


Sony Cyber-shot RX100M3 levá strana


Vespod toho moc zajímavého není. Vidíte kovový závit pro stativ, který je umístěn mimo osu objektivu. Vedle je krytka prostoru pro baterii a paměťové karty.


Sony Cyber-shot RX100M3 spodní strana


Krytka je jištěna pojistkou. Vevnitř najdete tradiční Li-Ion akumulátor NP-BX1 s napětím 3,6 V a kapacitou 1240 mAh. RX100M3 si poradí s paměťovými kartami SDXC a Memory Stick PRO Duo.


Sony Cyber-shot RX100M3 baterie


Balení fotoaparátu obsahuje poutko, Li-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér s kabelem, USB kabel, manuál a pomocná poutka pro připevnění oboustranného popruhu. V našem případě už některá z předchozích redakcí jedno poutko ztratila.


Sony Cyber-shot RX100M3 příslušenství


Tímto máme základní představení fotoaparátu za sebou, pojďme se v dalších kapitolách podívat, jak si fotoaparát stojí v praxi.
 
 
Stručné specifikace fotoaparátu Sony Cyber-shot RX100 III
Typ senzoru1" Exmor R CMOS BSI
Rozlišení celkové/efektivní20,9 MPix / 20,1 MPix
Video a audiozáznam1920×1080 px @ 50p / 50i / 25p (AVCHD) 1440×1080 px @ 30 fps, 640×480 px @ 30 fps (MP4) 1920×1080 px @ 50p / 25p, 1280×720 / 100p (XAVC S), stereo zvuk
Výstupní formátyJPEG, ARW (RAW), MP4 (MP4, XAVC S), M2TS (AVCHD)
Ohnisková vzdálenost (skutečná)8,8 - 25,7 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)24 - 70 mm
Světelnost objektivuF1,8 - F2,8
ClonaF1,8 - F11 (wide), F2,8 - F11 (tele)
ZoomOptický zoom 2,9×, Clear Image Zoom 5,8×, digitální zoom 11,6×
Automatické ostřeníVícebodové, Na střed, Bodové, Flexibilní bodové ostření, Rozpoznání obličeje a úsměvu
Ostřící vzdálenost5 cm - nekonečno (wide), 30 cm - nekonečno (tele)
Ostřící vzdálenost (makro)od 5 cm
Rychlost závěrky1/2000 s až 4 s (iAuto), 1/2000 s až 1 s (P), 1/2000 s až 8 s (A), 1/2000 s až 30 s (S, M), bulb režim (M)
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 125–12800 (rozšíření na ISO 80 a ISO 100), ISO 125–25600 (Redukce šumu Multi-Frame NR)
Sériové snímky10 fps
Typ hledáčku0,39" EVF, 1,44 milionu bodů (800×600 RGB pixelů), 0,59× zvětšení, 100% pokrytí
LCD3,0" TFT, 1,228 milionu bodů (640×480 RGBW pixelů), výklopný o 170° nahoru a 45° dolů
Typ paměťového médiaMemory Stick Duo, SD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLithium-Ion akumulátor NP-BX1 (3,6 V, 1240 mAh, 320 snímků přes displej, 230 snímků přes EVF)
Rozměry101,6×58,1×41 mm
Hmotnost bez baterií263 gramů (290 gramů s příslušenstvím)
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.