www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony DT 16-50mm F2.8 SSM

Sony DT 16-50mm F2.8 SSM
, , recenze
Dnes se podíváme na zoomovací objektiv Sony DT 16-50mm F2.8 SSM. Ten nabídne široký úhel záběru a konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. Příjemný je i tichý autofokus SSM. Jak si povede v náročném testu?
K oblíbeným
reklama
Recenze objektivů dnes rozšíříme o světelný zoomovací objektiv Sony DT 16-50mm F2.8 SSM. Ten je určen pro zrcadlovky a SLT fotoaparáty značky Sony s bajonetem A (A-mount). Nabízí 3,1× optický zoom a podporuje pouze APS-C fotoaparáty. Po přepočtu tak nabízí velmi širokoúhlé ohnisko 24 mm, maximem je pak 75 mm. V celém ohniskovém rozsahu má velmi dobrou světelnost F2,8, maximální hodnota 7lamelové clony je pak F22.

 
Objektiv má voděodolnou úpravu, takže by mu nemělo vadit ani trocha vody. I díky tomu je poznat velmi dobré zpracování objektivu, stinnou stránkou je snad jen velmi tuhý zoomovací prstenec. Ten má dokonce zámek zoomu (na 16mm pozici), ale ten kvůli tuhosti skutečně není potřeba. Ostřící kroužek je o něco jemnější, vazba je přesná a bez vůlí. Objektiv je dokonce vybaven indikací zaostření vzdálenosti. Díky SSM motoru je ostření velmi tiché, opravdu velmi rychlé a je možné kdykoli manuálně přeostřit, a to i když máte přepínačem zapnutou automatiku.

Přepínače tu jsou tedy dva, jeden zamyká 16mm ohnisko, druhý pak přepíná manuální a automatické ostření. Manuální ostření nicméně můžete přepínat i na těle a dokonce i v menu fotoaparátu. Platí to alespoň pro fotoaparát Sony SLT-A77 s 24MPx senzorem, se kterým jsme tento objektiv testovali. Toto tělo je rovněž voděodolné a tvoří tak velmi příjemnou a bytelnou voděodolnou kombinaci.

Objektiv převedl velmi dobrý první dojem, tak se pojďme podívat, zda přesvědčí i při focení.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Sony SAL-1650 (DT 16-50mm F2.8 SSM)
Optický zoom 3,1×
Rozsah ohnisek (reálný) 16 - 50 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 24 - 75 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 83° - 32°
Světelnost objektivu F2,8
Rozsah clony F2,8 - F22
Konstrukce 16 optických členů ve 13 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 30 cm
Maximální zvětšení 0,2×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 81 × 88 mm
Hmotnost 577 gramů
Závit pro filtry 72 mm
Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů