Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Ericsson C903: kamarád se Sluncem

3.11.2009, Milan Šurkala, recenze
Jako další jsme otestovali fotomobil Sony Ericsson C903. Ten patří v nabídce svého výrobce k mainstreamu. Má tedy rozlišení 5 megapixelů a spoustu zajímavých technologií jako BestPic, Smile Shutter a další. V recenzi se podívejme, jaké jsou praktické výsledky.
V tomto testu se podíváme na další fotomobil, kterým je Sony Ericsson C903. Nepatří sice k úplnému vrcholu nabídky společnosti Sony Ericsson, ale alespoň se podíváme, jaké fotografie nabídnou trochu levnější fotomobily patřící zhruba do středního proudu. Najdeme zde tedy rozlišení 5 megapixelů, spoustu zajímavých technologií, nicméně chybí např. větší integrovaná flash paměť.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Sony Ericsson C903 se nabízí v černé, červené a bílé variantě. Jde o poměrně malý a lehký mobil, vždyť váží jen 96 gramů. Má výsuvnou klávesnici, přičemž mechanismus pracuje bez vůlí a svým příjemným kliknutím navozuje dojem solidnosti. Plastová tlačítka však dojmem luxusu už nepůsobí. LCD displej má menší úhlopříčku 2,4" a klasické rozlišení 240×320 pixelů. Jeho pozorovací úhly jsou velmi dobré.
Výsuvná klávesnice je modrá, z jednoho kusu. Tlačítka tedy nejsou oddělená, nicméně mírně vypouklá jsou, takže se snadno mačkají a není s nimi žádný problém. Na horním kusu vidíte uprostřed čtyřsměrné tlačítko, které u fotoaparátu slouží pro zapnutí a vypnutí makra, blesku, samospouště a korekce expozice. To považuji za velmi dobrý nápad, ale podsvícení tohoto ovladače je velmi slabé. Prostřední tlačítko slouží jako potvrzovací, případně jako spoušť. Tlačítka vpravo slouží seshora (blíž k displeji) ke kroku zpátky, resp. vyjetí z menu, další zamyká telefon a ukončuje fotoaparát, tlačítko C nedělá nic. Na levé straně nejblíže displeji máte tlačítko pro vstup do fotografického menu, další dvě tlačítka nic nedělají.Zadní část na první pohled velmi šikovně fotoaparát maskuje. Ten se totiž skrývá za posuvným krytem. Na spodní části fotomobilu (v tomto pohledu úplně nalevo) si všimněte zajímavého posuvného tlačítko pro odemknutí spodního krytu. Tím si otevřete přístup k baterii a SIM kartě. Fotomobil Sony Ericsson C903 bez SIM karty nespustíte. Pro běžného uživatele žádný problém, pro recenzenta obrovský...Po odsunutí krytu uvidíte malý objektiv a informaci o rozlišení 5 megapixelů. Protože zde nejsou žádné další údaje, je patrné, že C903 není fotomobil, kde by focení bylo nejvyšší přidanou hodnotou. Blesk je zde tvořen dvěma LED diodami.O objektivu se údaje nedozvíte ani na samotném přístroji, ani v technických údajích. EXIF udává reálné ohnisko 5,18 mm, to přepočtené je neznámé. Nicméně zkusil jsem to srovnat s jinými fotoaparáty a úhel záběru odpovídá přibližně 35mm ohnisku. Snímací čip CMOS má rozlišení 5 megapixelů, jeho úhlopříčku opět neznáme. Teoreticky se ale výpočtem z crop faktoru cca 6,76 (35/5,18) dostáváme k 1/2,8" čipu. To je vzhledem k rozlišení dosti slušná velikost. Světelnost objektivu je dle EXIFu F2,8.Následuje pravá strana fotomobilu. Nejvíce nalevo je tlačítko spouště. Jak je už u většiny fotomobilů zvykem, domáčknutí vyžaduje silnější zmáčknutí, přístroj reaguje až po výraznějším stisku. Následuje dvojtlačítko pro přepnutí videosekvencí a fotografií, druhá strana pak spouští režim prohlížení. Další dvojtlačítko slouží pro zoomování.Na druhé straně je nalevo port pro nabíječku a USB kabel. Zatímco nabíječka je pochopitelně součástí balení, pro USB kabel to už bohužel neplatí a považuji to za velké minus.Sony Ericsson C903 je tedy příjemným malým fotomobilem, který nabízí pokročilejší možnosti focení, ale nehraje si na fotomobil nejvyšší třídy. V další kapitole se podíváme na praktické výsledky při focení.


Technické specifikace: Sony Ericsson C903
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů5 MPx
Velikost snímačeCMOS
Rozlišení fotografií(4:3) 2592×1944, 2048×1536, 1280×1024, 640×480
Rozlišení videa320×240 / 30 fps, zvuk
Poměr stran4:3
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MP4
Optika fotoaparátu
Značka-
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)5,18 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)-
Světelnost objektivuF2,8
Rozsah clonyF2,8
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizaceano
Digitální zoomano (16×)
Zaostřování
ZaostřováníAutomatické
Ostřící vzdálenost-
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Měření expozicenormální, vyvážený střed
Citlivost ISOAUTO ISO
Rychlost závěrky-
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyautomaticky, denní světlo, oblačno, zářivka, žárovka,
Scénické režimyautomaticky, krajina v šeru, krajina, portrét, pláž nebo sníh, sport, dokument, režimy snímání (normální, smile shutter, BestPic, panorama, rámečky)
Samospoušť10 s
Sériové snímání-
Vestavěný blesk - režimyautomaticky, vypnuto
Vestavěný blesk - dosah-
Ostatní
LCD displej2,4" AMOLED, 320×240 pixelů
Paměťové kartyMemory Stick Micro (M2)
Interní paměť130 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor BST-33, 3,6 V, 1000 mAh
Hmotnost96 gramů
Rozměry97 x 49 x 16 mm
Barevné variantyčerná, červená, bílá
Standardní příslušenstvíakumulátor, nabíjecí kabel, příručka, headset
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.