www.digimanie.cz
>
>
>
>
>

Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS)

Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS)
, , recenze
Součástí setu fotoaparátu Sony NEX-6 se stal nový powerzoom objektiv Sony E 16-50mm 3.5-5.6 OSS. Nabídne malé rozměry ve stylu pancake objektivů, elektronické zoomování a širokoúhlejší záběr daný 24mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností.
K oblíbeným
reklama
Sony E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS rozhodně není jen tak nějak obyčejným objektivem. Překvapí malými rozměry, díky čemuž s fotoaparátem NEX-6 tvořil poměrně kompaktní kombinaci. Do každé kapsy sice nevleze, ale v zimní bundě by neměl být problém. Vůči mechanicky skládacím objektivům (např. od Olympusu nebo Samsungu) má trochu výhodu v rychlejším startu, neboť se vysune sám, to ale platí při plně vypnutém přístroji. Mechanicky zasouvací konkurenci totiž můžete nechat odjištěnou a pak už se toto Sony stává naopak pomalejším. Zoomování je tedy elektronické, do úrovně mechanické vazby mu samozřejmě něco chybí, ale na poměry elektronického zoomování to Sony zvládlo velmi dobře.

Chválit lze velmi širokoúhlou ohniskovou vzdálenost 24 mm (po přepočtu), to běžné setové objektivy nenabídnou. Při testech v recenzi bych dokonce řekl, že má dokonce ještě širší (resp. kratší), cca 22mm ohniskovou vzdálenost. Na druhou stranu končí na 75 mm, což je méně než u konkurence a smířit se musíte také s poněkud horším průběhem světelnosti, ačkoli hraniční hodnoty jsou stejné. Stabilizace moc výkonu nepobrala a moc mě nepřesvědčilo ostření.

Praktické měření ukázalo, že je sice rozumně rychlé (cca 0,35 sekundy), pocitově ale působí často mnohem pomaleji a nezřídka přeostřuje celý ohniskový rozsah a pak čekejte více než sekundu. To je ale také záležitost fotoaparátu a Sony NEX-6 s nynější verzí firmwaru prostě nefunguje úplně ideálně. Navíc při makru trpí na back focus, což je vzhledem ke konstrukci (fázové detektory na čipu) docela zvláštní.

Ono obecně ani schopnosti makra nejsou nijak přesvědčivé, mezi setovými objektivy patří k podprůměru. Naopak potěší docela příjemný bokeh. Sony NEX-6 umí korigovat některé optické vady objektivu a zkreslení dokonce ani nelze vypnout. Patrně je to tím, že objektiv trpí na opravdu velmi výrazné sférické zkreslení a vinětace snad ani nemůže být horší (nic tmavšího než černá už neexistuje). Díky korekci zkreslení se ale linie narovnají a černé rohy jsou tak oříznuty. V RAWu nicméně dostanete nekorigovaný obraz, který vás skutečně více než nemile překvapí. V JPEGu, to je doslova úplně jiný objektiv.

Chválím minimální chromatickou aberaci, naopak rohy jsou u širších ohniskových vzdáleností horší a obecně snímky se širšími úhly záběru na tom opticky nejsou nejlépe. Naopak středová ostrost je solidní v celém ohniskovém rozsahu, na větším zoomu jsou pak snímky dobré celoplošně, což platí zejména po mírném přiclonění. V protisvětle se objektiv projevuje různě, odlesků je docela málo, lze je často někam uklidit, občas ale vyskočí a fotku umí zkazit.

Tento powerzoom objektiv je objektiv dvou tváří. V RAWu se rozhodně neobejdete bez profilů objektivu (např. v Camera Raw), pokud ale fotíte do JPEGu, bude vás zlobit jen pár optických nedostatků na širších ohniskových vzdálenostech.
 
 

Objektiv je vhodný pro:


1, Focení dobře prokreslených snímků zejména v ohniskovém rozsahu 30-50 mm (reálných) po jemném přiclonění.
2, Natáčení videosekvencí.
 
 

Plusy


+ Širokoúhlé 24mm ohnisko
+ Malé rozměry
+ Solidní optické výkony zejména na delších ohniscích
+ Docela příjemný bokeh
+ Minimální chromatická aberace
 
 

Minusy


- V RAWu obrovská vinětace a zkreslení na nejširším ohnisku
- Slabší rohová kresba na širších ohniscích 

- Slabší makro (+ back focus na NEX-6)
- Průměrná optická stabilizace
 
 
Za zapůjčení objektivu Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS) děkujeme Sony.
Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS) a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 9 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte Sony E 16-50mm 3,5-5,6/PZ OSS?
V anketě šlo hlasovat od 18.3.2013 do 16.3.2014. Počet hlasujících: 10
Výborný 0 % Průměrný 50 % 50% Špatný 50 % 50%
Nejnovější články
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
15.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů