www.digimanie.cz
>
>
>
>
>

Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS)

Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS)
, , recenze
Součástí setu fotoaparátu Sony NEX-6 se stal nový powerzoom objektiv Sony E 16-50mm 3.5-5.6 OSS. Nabídne malé rozměry ve stylu pancake objektivů, elektronické zoomování a širokoúhlejší záběr daný 24mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností.
K oblíbeným
reklama
Sony E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS rozhodně není jen tak nějak obyčejným objektivem. Překvapí malými rozměry, díky čemuž s fotoaparátem NEX-6 tvořil poměrně kompaktní kombinaci. Do každé kapsy sice nevleze, ale v zimní bundě by neměl být problém. Vůči mechanicky skládacím objektivům (např. od Olympusu nebo Samsungu) má trochu výhodu v rychlejším startu, neboť se vysune sám, to ale platí při plně vypnutém přístroji. Mechanicky zasouvací konkurenci totiž můžete nechat odjištěnou a pak už se toto Sony stává naopak pomalejším. Zoomování je tedy elektronické, do úrovně mechanické vazby mu samozřejmě něco chybí, ale na poměry elektronického zoomování to Sony zvládlo velmi dobře.

Chválit lze velmi širokoúhlou ohniskovou vzdálenost 24 mm (po přepočtu), to běžné setové objektivy nenabídnou. Při testech v recenzi bych dokonce řekl, že má dokonce ještě širší (resp. kratší), cca 22mm ohniskovou vzdálenost. Na druhou stranu končí na 75 mm, což je méně než u konkurence a smířit se musíte také s poněkud horším průběhem světelnosti, ačkoli hraniční hodnoty jsou stejné. Stabilizace moc výkonu nepobrala a moc mě nepřesvědčilo ostření.

Praktické měření ukázalo, že je sice rozumně rychlé (cca 0,35 sekundy), pocitově ale působí často mnohem pomaleji a nezřídka přeostřuje celý ohniskový rozsah a pak čekejte více než sekundu. To je ale také záležitost fotoaparátu a Sony NEX-6 s nynější verzí firmwaru prostě nefunguje úplně ideálně. Navíc při makru trpí na back focus, což je vzhledem ke konstrukci (fázové detektory na čipu) docela zvláštní.

Ono obecně ani schopnosti makra nejsou nijak přesvědčivé, mezi setovými objektivy patří k podprůměru. Naopak potěší docela příjemný bokeh. Sony NEX-6 umí korigovat některé optické vady objektivu a zkreslení dokonce ani nelze vypnout. Patrně je to tím, že objektiv trpí na opravdu velmi výrazné sférické zkreslení a vinětace snad ani nemůže být horší (nic tmavšího než černá už neexistuje). Díky korekci zkreslení se ale linie narovnají a černé rohy jsou tak oříznuty. V RAWu nicméně dostanete nekorigovaný obraz, který vás skutečně více než nemile překvapí. V JPEGu, to je doslova úplně jiný objektiv.

Chválím minimální chromatickou aberaci, naopak rohy jsou u širších ohniskových vzdáleností horší a obecně snímky se širšími úhly záběru na tom opticky nejsou nejlépe. Naopak středová ostrost je solidní v celém ohniskovém rozsahu, na větším zoomu jsou pak snímky dobré celoplošně, což platí zejména po mírném přiclonění. V protisvětle se objektiv projevuje různě, odlesků je docela málo, lze je často někam uklidit, občas ale vyskočí a fotku umí zkazit.

Tento powerzoom objektiv je objektiv dvou tváří. V RAWu se rozhodně neobejdete bez profilů objektivu (např. v Camera Raw), pokud ale fotíte do JPEGu, bude vás zlobit jen pár optických nedostatků na širších ohniskových vzdálenostech.
 
 

Objektiv je vhodný pro:


1, Focení dobře prokreslených snímků zejména v ohniskovém rozsahu 30-50 mm (reálných) po jemném přiclonění.
2, Natáčení videosekvencí.
 
 

Plusy


+ Širokoúhlé 24mm ohnisko
+ Malé rozměry
+ Solidní optické výkony zejména na delších ohniscích
+ Docela příjemný bokeh
+ Minimální chromatická aberace
 
 

Minusy


- V RAWu obrovská vinětace a zkreslení na nejširším ohnisku
- Slabší rohová kresba na širších ohniscích 

- Slabší makro (+ back focus na NEX-6)
- Průměrná optická stabilizace
 
 
Za zapůjčení objektivu Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS) děkujeme Sony.
Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS) a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 9 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte Sony E 16-50mm 3,5-5,6/PZ OSS?
V anketě šlo hlasovat od 18.3.2013 do 16.3.2014. Počet hlasujících: 10
Výborný 0 % Průměrný 50 % 50% Špatný 50 % 50%
Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře