www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony SLT-A77: megapixelový přeborník

Sony SLT-A77: megapixelový přeborník
, , recenze: specifikace produktu
Další recenze se podívá na fotoaparát Sony SLT-A77. I když se tento fotoaparát prodává už nějaký ten pátek, stále je vlajkovou lodí APS-C fotoaparátů Sony SLT s 24MPx snímačem. Tentokrát jsme k testu dostali i zajímavý 16-50mm F2,8 SSM objektiv.
K oblíbeným
reklama
Sony SLT-A77 je fotoaparátem, který v mnoha ohledech příjemně překvapí, ale podobně jako levnější SLT-A65, přináší i některá zklamání. Rozhodně potěší dobrým zpracováním, kvalitním a bytelným dojmem stejně jako voděodolnou úpravou, což platí i pro dodávaný 16-50mm F2,8 SSM objektiv. Ergonomie ovládání je dobrá, potěší stavový displej, osobně bych jen uvítal trochu jemnější joystick na zadní straně fotoaparátu a trochu jednodušší hlavní menu. Velmi dobrý je polohovatelný LCD displej, potěší i opravdu vynikající elektronický hledáček. Ten je skutečně skvělý a musí být už opravdu hodně špatné světlo, aby v něm obraz nepříjemně šuměl (šum jde vidět sice i při lepším světle, ale nijak nevadí). Toto samozřejmě záleží také na světelnosti použitého objektivu.

Oceňuji dobrý autofokus s 19 ostřícími body, z nichž je 11 křížových. Průběžné ostření je slušné včetně sledování objektu, automatika je rovněž dobrá, ačkoli ne všemocná. S 16-50mm objektivem je ostření skutečně velmi rychlé, přesné a tiché. Navíc můžete až 30 objektivům registrovat posun autofokusu v případě, že AF systém nebude fungovat správně. K dispozici je mnoho zajímavých režimů jako je snímání panoramat, hardwarové HDR a mnoho dalších.

Jedním z těchto technologií je např. velmi dobré Full HD video s 50 progresivními snímky za sekundu. U něj můžete nastavit expoziční čas, clonu a mnoho dalších parametrů. Při automatickém nastavení expozice máte k dispozici i vynikající průběžný autofokus. Fotoaparát disponuje mechanickou stabilizací, která může pracovat v podstatě se všemi objektivy. Interní blesk má přiměřený výkon a synchronizační čas patří k těm nejkratším. Výdrž baterie je na svou kategorii dobrá, ale ne nadprůměrná. Vynikající je rychlé sekvenční snímání, RAW buffer vydrží tak na 10-15 RAWů.

Bohužel největším negativem fotoaparátu je v této kategorii podprůměrná kvalita obrazu. 24MPx APS-C čip Sony se doposud neosvědčil ani v SLT-A65 ani v NEX-7 a bohužel se moc neosvědčil ani zde. Vysoké rozlišení a vysoká pixelová hustota způsobují vysoké množství šumu už na překvapivě nízkých citlivostech. Poměrně silné odšumování navíc degraduje detaily a už ISO 400 je docela rozmyté. Taková typická "zrcadlovková" citlivost ISO 1600, která bývá u jiných fotoaparátů (zejména těch s 16MPx čipem Sony) naprosto bez problémů použitelná, je zde taková hraniční s výhradami. Vysoké rozlišení naštěstí trochu toho šumu schová, ale přesto je to škoda. Dynamický rozsah je dobrý, ale znovu je škoda, že tu není 16MPx čip, který má větší rezervu v jasech (zde je v jasech poněkud slabší).

S 16-50mm F2,8 SSM objektivem (v jehož recenzi můžete najít další ilustrační snímky) je SLT-A77 velmi zajímavou kombinací. Sice za poněkud vyšší cenu, ale fotoaparát je téměř po všech stránkách viditelně vlajkovou lodí APS-C třídy tohoto výrobce. Podobně jako A65 mi přijde jako velmi dobrý po stránce ovladatelnosti a funkcí, ale naše ocenění si bohužel nezaslouží kvůli nižší kvalitě snímků už při středních citlivostech. Bohužel je to opravdu fotoaparát jen pro dobré světlo. To, co šlo ještě odpustit modelu A65, už bohužel u nejvyššího modelu A77 tolerovat nemohu. Od nejlepšího APS-C modelu bych opravdu očekával slušnou použitelnost i na vysokých citlivostech.


Fotoaparát je vhodný pro:


1) Natáčení kvalitního a kreativního Full HD videa (1080p50)
2) Focení detailních snímků na nízkých citlivostech (vyžaduje dostatečně kvalitní objektiv)
 
 

Plusy


+ Solidní 1080p50 Full HD videosekvence
+ Velmi rychlé sekvenční snímání
+ Skvělý elektronický hledáček, polohovatelný displej
+ Dobrá ergonomie, kvalita zpracování a voděodolnost

+ HDR, Sweep Panorama
+ Účinné korekce optických vad
 
 

Minusy


- Vysoký šum již na středních citlivostech, agresivní odšumování
- Trochu tuhý joystick
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony SLT-A77 včetně objektivu děkujeme Sony.
Fotoaparát Sony SLT-A77 a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 

Cena v době testování: cca 49 000 Kč s DPH (tělo + objektiv 16-50mm)Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotí Sony SLT-A77?
V anketě šlo hlasovat od 3.1.2013 do 22.12.2013. Počet hlasujících: 25
Výborný 8 % 8% Průměrný 32 % 32% Špatný 60 % 60%
Nejnovější články
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
15.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů