www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony SLT-A99V: opětovný útok

Sony SLT-A99V: opětovný útok
, , recenze: specifikace produktu
Na stránkách Digimanie se dnes budeme netradičně věnovat testování full frame fotoaparátu. Jde o nový SLT fotoaparát Sony SLT-A99V se snímačem, jehož rozlišení je 24 megapixelů. Vyzkoušíme ho se 70-400mm SSM G objektivem.
K oblíbeným
reklama

Měření rychlosti


K testu rychlosti byla využita rychlá SDHC karta Transcend s UHS-I rozhraním. Její maximální zapisovací rychlost činí 45 MB/s. Fotoaparát využívá služeb procesoru BIONZ. V testu rychlosti byl využit DT 16-50mm F2,8 objektiv. O rychlosti ostření se 70-400mm objektivem se dočtete podrobněji v jeho recenzi, zde jen v krátkosti.
 • První snímek - 1,35 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,1 až 0,25 sekundy (0,1 až 0,65 sekundy u 70-400mm telezoomu)
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,1 až 0,35 sekundy (0,15 až 2,3 sekundy u 70-400mm telezoomu)
 • Odezva na spoušť - OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,35 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 0,35 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 0,35 sekundy (po 24 snímcích 0,6 sekundy)
 • Sekvenční snímání Lo JPEG - 2,95 fps
 • Sekvenční snímání Lo RAW - 2,95 fps
 • Sekvenční snímání Lo RAW+JPEG - 2,95 fps
 • Sekvenční snímání Hi JPEG (APS-C) - 7,0 fps
 • Sekvenční snímání Hi JPEG (FF) - 5,8 fps (po 11 snímcích klesá na 2,2 fps)
 • Sekvenční snímání Hi RAW (APS-C) - 7,0 fps (po 18 snímcích klesá na 2,15 fps, ukládání 8 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi RAW (FF) - 5,9 fps (po 9 snímcích klesá na 1,15 fps, ukládání 9 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi RAW+JPEG (APS-C) - 7,0 fps (po 17 snímcích klesá na 1,65 fps, ukládání 10 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi RAW+JPEG (FF) - 5,85 fps (po 7 snímcích klesá na 1,65 fps, ukládání 10 sekund)
 • Sekvenční snímání telezoom T8 - 7,95 fps (po 17 snímcích klesá na 0,9 fps, ukládání 10 sekund)
 • Sekvenční snímání telezoom T10 - 10,4 fps (po 25 snímcích se občas objeví 0,3s prodleva, pak zase chvíli snímá při 10 fps - v průměru 4,9 fps)

S rychlostí nejsou téměř žádné problémy. Jediným takovým je snad jen náběh přístroje, kdy se se svými 1,35 sekundami pohybuje spíše v kategorii nejlepších kompaktů. Jinak doostřování je rychlé (s oběma testovanými objektivy), prodlevy mezi snímky rekordně krátké, sekvenční snímání splňuje to, co výrobce slíbil. Pokud budete fotit v APS-C režimu (do 10 megapixelů), tak je RAW buffer téměř nekonečný a i po jeho zaplnění nabídne fotoaparát stále velmi dobré výkony. V plném full frame rozlišení je to už trochu jiná písnička, tam mi buffer na 7-9 RAWů přijde jako dost malý.


Vyvážení bílé, barvy


S vyvažováním bílé barvy není v podstatě žádný problém, pracuje spolehlivě, máte tu tři uživatelské předvolby a ještě lze každé vyvážení doladit. Pokud vám tedy automatika nějak nevyhovuje, stačí ji jen lehce upravit.


AutomatickéDenní světlo
 

StínOblačno
 

ŽárovkyZářivky (teplá bílá)
 

Zářivky (chladná bílá)Zářivky (denní bílá)
 

Zářivky (denní světlo)Blesk
 

2500 K9900 K
 

Vlastní
 

Bohatá je i nabídka barevných režimů. U těch můžete upravit kontrast, ostrost a sytost.


standardníživé
 

neutrálníčiřý
 

hloubkasvětlá
 

portrétkrajina
 

západ sluncenoční scéna
 

podzimní listyčernobílá
 

sépie
 

V neposlední řadě tu máte i spoustu obrazových efektů.


bez efektudětský fotoaparát
 

pop artové barvyposterizace
 

retrofotografieměkký high-key
 

částečná barvavysoce kontrastní ČB
 

měkké zaostřenímalování HDR
 

monochromatické s bohatými tóny

miniaturaOptický a digitální zoom


Optický zoom je další disciplínou, která závisí na použitém objektivu. Je zde i digitální zoom, ten ale funguje na prosté a jednoduché myšlence ořezu a žádné interpolace. To znamená, že 1,4× digitální zoom má rozlišení 3936×2624 pixelů a u 2× zoomu pak 2640×1760 pixelů. Nemá tedy smysl zde ukazovat výřezy ze snímku, který je už dávno prezentován.
expoziční čas 1/100 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšení70-400mm telezoom nabízí nejširší 70mm ohniskovou vzdálenost. Obraz je dostatečně detailní po celé ploše, objektiv tu předvádí slušnou práci.
expoziční čas 1/100 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 400 mm, klikněte pro zvětšeníPři focení tohoto snímku se hodila elektronická závěrka (první lamela), která při začátku expozice neroztřese fotoaparát na stativu. Kresba je velmi pěkná zejména uprostřed obrazu. Bližší auta se trochu mažou i přes poměrně vysokou clonu F13, je ale nutné si uvědomit, že i na takto velkou vzdálenost a takto vysokou clonu není hloubka ostrosti nějak extrémně velká. I tak mi ale přijde, že levá strana je na tom tentokrát trochu hůře. Můžete se podívat i na snímek v RAWu.


Protisvětlo


Vyzkoušíme i náročné focení v protisvětle.
expoziční čas 1/640 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníToto je snímek bez jakýchkoli podpůrných technologií. Objektiv jej vykreslil velmi pěkně, ostře po celé ploše (spodek je mimo hloubku ostrosti), odlesk je jen jeden a často se dá snadno zamaskovat. V RAWu s můžete zkusit dynamický rozsah snímacího čipu. Ten je opravdu velmi slušný, přepaly zachráníte bez potíží, ve stínech je také dost velká rezerva.
expoziční čas 1/800 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníTechnologie DRO o něco vylepšuje práci s jasy, v prosvětlených stínech ale chybí trochu výraznější kontrast.
expoziční čas 1/800 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníHardwarové HDR skládá snímky ze tří expozic, občas je ale složení nepřesné, viz větve. Lokální kontrast snímku je lepší, naopak globálně pak snímek může působit trochu nevýrazně.
expoziční čas 1/1600 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníDalší snímek ve velmi náročné scéně. Krajina je celá velmi tmavá, ale překvapivě se tu drží aspoň trochu kresby a odšumování to zbytečně nepřehání. Můžete se podívat na RAW. Dynamický rozsah čipu sice není nekonečný, ale rozhodně je velmi dobrý. V obloze si můžete hrát docela bohatě, stíny lze s trochou opatrnosti velmi dobře prosvětlit a když to nepřeženete, budete mít slušné detaily a nízký šum.
expoziční čas 1/2000 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníS technologií DRO je krajina trochu lépe prosvětlená. Ostřejší detaily jsou dobře zachovány, ty slabší jsou nepatrné a pro jejich lepší vytažení doporučuji spíše RAW.
expoziční čas 1/2000 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníJako poslední je tu HDR režim. Tam jdou vidět zejména zásahy v obloze, která začíná být poněkud šedivá. Krajina je i nadále docela tmavá, silnější detaily jsou velmi pěkně prokreslené, stíny úplně dole se ale poněkud slévají.
expoziční čas 1/1000 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníPopředí je mimo hloubky ostrosti, takže v něm detaily nebudeme posuzovat. Objektiv vytváří jeden odlesk, jinak je na tom velmi dobře. Když se podíváte do RAWu, opět si můžete vyzkoušet práci s dynamickým rozsahem. Nejen ve stínech je velmi dobrý.
expoziční čas 1/1000 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníZde byla použit technologie HDR, která znatelně snížila přepal kolem slunce a také prosvětlila krajinu. Té ale tentokrát chybí výraznější kontrast.

Nejnovější články
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5 Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5
Server TechInsights rozebral 512GB smartphone Apple iPhone 11 Pro Max, aby zjistil, kolik vlastně stojí součástky do něj. Hodnotu spojenou s focením vyčíslil na $73,5 a jde tak o nejdražší položku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Setové objektivy Nikkor Z 16-50mm a 50-250mm pro APS-C Setové objektivy Nikkor Z 16-50mm a 50-250mm pro APS-C
Spolu s fotoaparátem Nikon Z50, který je vstupem do APS-C CSC fotoaparátů od Nikonu, se objevily také první dva setové objektivy Nikkor Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR a Nikkor Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku
Pořizování selfie snímků už vedlo k mnoha tragickým úmrtím. Naprosto v tomto vede Indie a před pár dny byl navýšen počet obětí o další čtyři. Mladý pár a několik příbuzných se začalo topit v přehradě, zachránili se jen někteří.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře