www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony SLT-A99V: opětovný útok

Sony SLT-A99V: opětovný útok
, , recenze: specifikace produktu
Na stránkách Digimanie se dnes budeme netradičně věnovat testování full frame fotoaparátu. Jde o nový SLT fotoaparát Sony SLT-A99V se snímačem, jehož rozlišení je 24 megapixelů. Vyzkoušíme ho se 70-400mm SSM G objektivem.
K oblíbeným
reklama

Snímky s objektivem 70-400mm F4-5,6 SSM G


Nejprve se podíváme na snímky pořízené telezoomem 70-400mm F4-5,6 SSM G, se kterým proběhl v podstatě celý test fotoaparátu.
expoziční čas 1/125 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníZákladní ohnisková vzdálenost je 70 milimetrů, takže dnes vidíte snímek "značně přiblížený" proti tomu, na co jste u této scény zvyklí. Kresba je slušná po celé ploše. Vzhledem k tomu, že je to full frame a poměrně dlouhé ohnisko, musíte počítat s výrazným cloněním a přesto malou hloubkou ostrosti. V RAWu uvidíte o něco lepší kresbu zejména ve vzdálených plochách, které jsou v JPEGu trochu odšuměné.
expoziční čas 1/13 s, clona F5,6, citlivost ISO 3200, ohnisko 330 mm, klikněte pro zvětšeníU tohoto snímku jsem pořádně otestoval stabilizaci, neboť snímek byl focený z ruky. Překvapivě často se mi dařilo udržet snímek přiměřeně ostrý. Dost těžké bylo udržet ostrost na tom správném místě, automatika ráda ostřila spíše na vzdálenější části baňky. Šum v JPEGu je při citlivosti ISO 3200 viditelný, obraz se poněkud hrudkuje, ale např. po zmenšení na 6 megapixelů si ho skoro ani nevšimnete a je to takové "příjemné" šumění. Osobně doporučuji pracovat s RAWem, kde i při této citlivosti pořídíte dostatečně kvalitní snímky (určitě najdete způsob, jak provést kvalitnější odšumování).
expoziční čas 1/100 s, clona F4,5, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníRežim Malování HDR dokáže občas vykouzlit hodně zajímavé HDR snímky, v podstatě pravidlem by ale mělo být, že scéna by v takovém případě neměla obsahovat světelný zdroj (pak tato funkce pracuje přinejmenším divně). I přes různé rozmytí a malování má snímek docela solidní detaily.
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 1600, ohnisko 360 mm, klikněte pro zvětšeníHlavní detaily stromu jsou vykreslené dostatečně, chybí jim trochu lepší kontrast. V pozadí je vidět hrudky vznikající po odšumění. V RAWu ze snímku opět vytáhnete mnohem více, zejména příjemnější charakteristiku šumu.
expoziční čas 1/80 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníDetaily jsou solidní, hloubka ostrosti opět překvapivě malá. V RAWu, který je bez optických korekcí, si můžete všimnout slabší chromatické aberace.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 400 mm, klikněte pro zvětšeníZde jsem naopak vše kromě hlavního objektu chtěl rozmazat. Bokeh je trošku nervózní, do krémovosti mu trochu chybí. Zaostřená plocha je velmi dobře detailní, zde si fotoaparát s objektivem zaslouží pochvalu.
expoziční čas 1/250 s, clona F5, citlivost ISO 400, ohnisko 210 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníOpět se tu ukazuje poměrně malá hloubka ostrosti. Při citlivosti ISO 400 je šum velmi nízký a nedegraduje detaily, i odšumování je přijatelné. Můžete se podívat na snímek v RAWu.
expoziční čas 1/1250 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát se snaží ze stínů vytřískat, co se dá, ale ani DRO technologie není všemocná. Zde už to bude chtít citlivou práci s RAWem (v něm také můžete vidět zdrojová data pro DRO technologii).
expoziční čas 1/125 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníTady nelze mít námitky, vše je detailní a příjemně ostré.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 320, ohnisko 400 mm, klikněte pro zvětšeníU tohoto snímku znovu vidíte malou hloubku ostrosti i při snímání na opravdu velkou vzdálenost. Bokeh je poněkud nervózní, ostření mě ale potěšilo svou rychlostí a přesností.
expoziční čas 1/800 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníKrajina je solidně prokreslena, stíny ve stromech působí trochu zvláštně (zatímco v RAWu působí skutečně jako stíny ve stromu, v JPEGu spíše jako odšumovací artefakty). RAW také ukáže, že ve světlech je rezerva dynamického rozsahu přijatelná, ale nikoli nadprůměrná. Větší rezervu máte ve stínech.


Snímky s objektivem DT 16-50mm F2,8 SSM


Můžete se podívat ještě na další dva snímky, ty jsou tentokrát pořízené APS-C objektivem Sony DT 16-50mm F2,8 SSM. Fotoaparát automaticky provádí ořez a ponechá 10 megapixelů.
expoziční čas 1/80 s, clona F3,2, citlivost ISO 1000, ohnisko 50 (75) mm, klikněte pro zvětšeníU citlivosti ISO 1000 už počítejte s trochou šumu a odšumovacích artefaktů.
expoziční čas 1/50 s, clona F2,8, citlivost ISO 6400, ohnisko 50 (75) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníMůžete ale využít multiexpozici, která šum snižuje a lze tak pořizovat dostatečně kvalitní snímky i s vyššími citlivostmi. Zde to s ISO 6400 rozhodně nevypadá špatně, počítat musíte jen s poněkud nižší ostrostí.

Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů