www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony SLT-A99V: opětovný útok

Sony SLT-A99V: opětovný útok
, , recenze: specifikace produktu
Na stránkách Digimanie se dnes budeme netradičně věnovat testování full frame fotoaparátu. Jde o nový SLT fotoaparát Sony SLT-A99V se snímačem, jehož rozlišení je 24 megapixelů. Vyzkoušíme ho se 70-400mm SSM G objektivem.
K oblíbeným
reklama

Snímky s objektivem 70-400mm F4-5,6 SSM G


Nejprve se podíváme na snímky pořízené telezoomem 70-400mm F4-5,6 SSM G, se kterým proběhl v podstatě celý test fotoaparátu.
expoziční čas 1/125 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníZákladní ohnisková vzdálenost je 70 milimetrů, takže dnes vidíte snímek "značně přiblížený" proti tomu, na co jste u této scény zvyklí. Kresba je slušná po celé ploše. Vzhledem k tomu, že je to full frame a poměrně dlouhé ohnisko, musíte počítat s výrazným cloněním a přesto malou hloubkou ostrosti. V RAWu uvidíte o něco lepší kresbu zejména ve vzdálených plochách, které jsou v JPEGu trochu odšuměné.
expoziční čas 1/13 s, clona F5,6, citlivost ISO 3200, ohnisko 330 mm, klikněte pro zvětšeníU tohoto snímku jsem pořádně otestoval stabilizaci, neboť snímek byl focený z ruky. Překvapivě často se mi dařilo udržet snímek přiměřeně ostrý. Dost těžké bylo udržet ostrost na tom správném místě, automatika ráda ostřila spíše na vzdálenější části baňky. Šum v JPEGu je při citlivosti ISO 3200 viditelný, obraz se poněkud hrudkuje, ale např. po zmenšení na 6 megapixelů si ho skoro ani nevšimnete a je to takové "příjemné" šumění. Osobně doporučuji pracovat s RAWem, kde i při této citlivosti pořídíte dostatečně kvalitní snímky (určitě najdete způsob, jak provést kvalitnější odšumování).
expoziční čas 1/100 s, clona F4,5, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníRežim Malování HDR dokáže občas vykouzlit hodně zajímavé HDR snímky, v podstatě pravidlem by ale mělo být, že scéna by v takovém případě neměla obsahovat světelný zdroj (pak tato funkce pracuje přinejmenším divně). I přes různé rozmytí a malování má snímek docela solidní detaily.
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 1600, ohnisko 360 mm, klikněte pro zvětšeníHlavní detaily stromu jsou vykreslené dostatečně, chybí jim trochu lepší kontrast. V pozadí je vidět hrudky vznikající po odšumění. V RAWu ze snímku opět vytáhnete mnohem více, zejména příjemnější charakteristiku šumu.
expoziční čas 1/80 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníDetaily jsou solidní, hloubka ostrosti opět překvapivě malá. V RAWu, který je bez optických korekcí, si můžete všimnout slabší chromatické aberace.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 400 mm, klikněte pro zvětšeníZde jsem naopak vše kromě hlavního objektu chtěl rozmazat. Bokeh je trošku nervózní, do krémovosti mu trochu chybí. Zaostřená plocha je velmi dobře detailní, zde si fotoaparát s objektivem zaslouží pochvalu.
expoziční čas 1/250 s, clona F5, citlivost ISO 400, ohnisko 210 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníOpět se tu ukazuje poměrně malá hloubka ostrosti. Při citlivosti ISO 400 je šum velmi nízký a nedegraduje detaily, i odšumování je přijatelné. Můžete se podívat na snímek v RAWu.
expoziční čas 1/1250 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát se snaží ze stínů vytřískat, co se dá, ale ani DRO technologie není všemocná. Zde už to bude chtít citlivou práci s RAWem (v něm také můžete vidět zdrojová data pro DRO technologii).
expoziční čas 1/125 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníTady nelze mít námitky, vše je detailní a příjemně ostré.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 320, ohnisko 400 mm, klikněte pro zvětšeníU tohoto snímku znovu vidíte malou hloubku ostrosti i při snímání na opravdu velkou vzdálenost. Bokeh je poněkud nervózní, ostření mě ale potěšilo svou rychlostí a přesností.
expoziční čas 1/800 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 70 mm, klikněte pro zvětšeníKrajina je solidně prokreslena, stíny ve stromech působí trochu zvláštně (zatímco v RAWu působí skutečně jako stíny ve stromu, v JPEGu spíše jako odšumovací artefakty). RAW také ukáže, že ve světlech je rezerva dynamického rozsahu přijatelná, ale nikoli nadprůměrná. Větší rezervu máte ve stínech.


Snímky s objektivem DT 16-50mm F2,8 SSM


Můžete se podívat ještě na další dva snímky, ty jsou tentokrát pořízené APS-C objektivem Sony DT 16-50mm F2,8 SSM. Fotoaparát automaticky provádí ořez a ponechá 10 megapixelů.
expoziční čas 1/80 s, clona F3,2, citlivost ISO 1000, ohnisko 50 (75) mm, klikněte pro zvětšeníU citlivosti ISO 1000 už počítejte s trochou šumu a odšumovacích artefaktů.
expoziční čas 1/50 s, clona F2,8, citlivost ISO 6400, ohnisko 50 (75) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníMůžete ale využít multiexpozici, která šum snižuje a lze tak pořizovat dostatečně kvalitní snímky i s vyššími citlivostmi. Zde to s ISO 6400 rozhodně nevypadá špatně, počítat musíte jen s poněkud nižší ostrostí.

reklama
Nejnovější články
Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle
Vyrábět objektivy, které mají záměrně zvýrazněné odlesky v protisvětle, nezní moc smysluplně. Pravdou však je, že ve filmu mohou odlesky působivě dotvářet atmosféru, a proto mají objektivy Superme Prime Radiance vrstvy T*Blue.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech
Společnosti Olympus se finančně hodně daří, podařilo se jí opravdu velmi výrazným způsobem navýšit zisky. Zatímco příjmy rostly jen minimálně, zisk šel na násobky. To bohužel neplatí o divizi fotoaparátů.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala