Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Začneme digitálním šumem. Jako první tu budeme mít tradiční scénu s autíčky. Snímky, které zde uvidíte, byly převedeny přes Camera Raw a Raw Therapee s vypnutým odšumováním. Půjde o 1:1 výřezy.


Digitální šum autíčka Camera Raw

Camera Raw (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Zatímco 1,0" kompakty mají zpravidla základní citlivost ISO 125, u 4/3" čipů to bývá ISO 200. Prakticky u všech citlivostí má 4/3" čip nepřekvapivě navrch, rozdíly vypadají být někde okolo 1 EV, či lehce pod touto hranicí (ISO 400 u 1,0" čipu vypadá podobně jako ISO 800 u většího 4/3" senzoru a podobně).


Digitální šum autíčka Raw Therapee

Raw Therapee (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)U Raw Therapee se výsledky moc neliší, i zde pozorujeme zhruba 1EV rozdíl v šumu.


Digitální šum zajíc Camera Raw

Camera Raw (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Přestože expozice byla u obou přístrojů nastavena stejně, výsledná expozice byla u 4/3" fotoaparátu trochu slabší. Výsledky i kvůli tomu vypadají dost vyrovnaně.


Digitální šum zajíc Raw Therapee

Raw Therapee (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Podobně to vypadá i v Raw Therapee. Kvůli tmavší expozici u 4/3" čipu nevypadá být rozdíl mezi senzory nijak výrazný. 

Nejnovější články
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Včera, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Včera, recenze, Milan Šurkala63 komentářů