Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Začneme digitálním šumem. Jako první tu budeme mít tradiční scénu s autíčky. Snímky, které zde uvidíte, byly převedeny přes Camera Raw a Raw Therapee s vypnutým odšumováním. Půjde o 1:1 výřezy.


Digitální šum autíčka Camera Raw

Camera Raw (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Zatímco 1,0" kompakty mají zpravidla základní citlivost ISO 125, u 4/3" čipů to bývá ISO 200. Prakticky u všech citlivostí má 4/3" čip nepřekvapivě navrch, rozdíly vypadají být někde okolo 1 EV, či lehce pod touto hranicí (ISO 400 u 1,0" čipu vypadá podobně jako ISO 800 u většího 4/3" senzoru a podobně).


Digitální šum autíčka Raw Therapee

Raw Therapee (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)U Raw Therapee se výsledky moc neliší, i zde pozorujeme zhruba 1EV rozdíl v šumu.


Digitální šum zajíc Camera Raw

Camera Raw (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Přestože expozice byla u obou přístrojů nastavena stejně, výsledná expozice byla u 4/3" fotoaparátu trochu slabší. Výsledky i kvůli tomu vypadají dost vyrovnaně.


Digitální šum zajíc Raw Therapee

Raw Therapee (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Podobně to vypadá i v Raw Therapee. Kvůli tmavší expozici u 4/3" čipu nevypadá být rozdíl mezi senzory nijak výrazný. 

reklama
Nejnovější články
Canon EF 50mm f/1.4 USM Canon EF 50mm f/1.4 USM
Dnes se podíváme na objektiv, který má za sebou už nějaký ten pátek. Jde o světelné sklo Canon EF 50mm f/1.4 USM určený pro full frame zrcadlovky společnosti Canon. Jak si bude vést dnes, v roce 2019?
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků
Někdy za podivuhodnou fotografií nestojí úpravy ve Photoshopu, ale chytré triky použité přímo na scéně při vytváření takového snímku. O tom se na svém instagramovém účtu snaží své sledující přesvědčit i fotograf z Barcelony.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5 Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5
Společnost Irix přichází s novinkou do svého pomalu se rozšiřujícího portfolia objektivů pro natáčení videa. Tentokrát je tu zbrusu nový Cine 45mm T1.5 s minimálním focus breathingem i zkreslením obrazu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT
Venus Optics přichází s novým pevným objektivem pro systém Micro Four Thirds. Jde o model Laowa 17mm F/1.8 MFT a má být světelným lehce širokoúhlým objektivem. Navíc potěší velmi kompaktní stavbou.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí
Adobe Photoshop pro iPad je ve vývoji už nějaký ten pátek a měl by se představit ještě letos. Smutnou zprávou ale je, že zpočátku nebude plnohodnotnou alternativou toho desktopového. Má mu totiž chybět dost funkcí.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala