Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Začneme digitálním šumem. Jako první tu budeme mít tradiční scénu s autíčky. Snímky, které zde uvidíte, byly převedeny přes Camera Raw a Raw Therapee s vypnutým odšumováním. Půjde o 1:1 výřezy.


Digitální šum autíčka Camera Raw

Camera Raw (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Zatímco 1,0" kompakty mají zpravidla základní citlivost ISO 125, u 4/3" čipů to bývá ISO 200. Prakticky u všech citlivostí má 4/3" čip nepřekvapivě navrch, rozdíly vypadají být někde okolo 1 EV, či lehce pod touto hranicí (ISO 400 u 1,0" čipu vypadá podobně jako ISO 800 u většího 4/3" senzoru a podobně).


Digitální šum autíčka Raw Therapee

Raw Therapee (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)U Raw Therapee se výsledky moc neliší, i zde pozorujeme zhruba 1EV rozdíl v šumu.


Digitální šum zajíc Camera Raw

Camera Raw (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Přestože expozice byla u obou přístrojů nastavena stejně, výsledná expozice byla u 4/3" fotoaparátu trochu slabší. Výsledky i kvůli tomu vypadají dost vyrovnaně.


Digitální šum zajíc Raw Therapee

Raw Therapee (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Podobně to vypadá i v Raw Therapee. Kvůli tmavší expozici u 4/3" čipu nevypadá být rozdíl mezi senzory nijak výrazný. 

Nejnovější články
Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR
Středoformátový systém Fujifilm GFX dostává do nabídky další nový objektiv. Je jím GF 50mm F3.5 R LM WR a má jít o zatím nejkompaktnější objektiv pro tento systém. Jeho hmotnost činí jen 335 gramů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR
Od společnosti Fujifilm jsme se dočkali nového objektivu pro jeho X systém, model Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR. Ten nabídne příjemně univerzální 5× optický zoom, odolnou konstrukci i velmi účinnou 6EV stabilizaci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nový barevný film LomoChrome Metropolis XR 100-400 Nový barevný film LomoChrome Metropolis XR 100-400
Společnost Lomography uvádí na trh svůj nový barevný film LomoChrome Metropolis XR 100-400. Přestože je barevný, jeho hlavním charakterem má být relativně černobílé podání s nízkou saturací barev.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem 5 tipů pro lepší makro fotky kompaktem a ultrazoomem
Je tu léto a s ním spousta dovolených a výletů do přírody. Lidé při nich často fotí i různé makro detaily přírody a my si v dnešním článku ukážeme několik tipů, jak z běžného fotoaparátu vymáčknout co nejlepší výsledky.
Včera, návod, Milan Šurkala