Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
My se ale s těmito odhady nespokojíme a změříme to přesněji na snímcích bílé plochy. Pomocí expozičního bracketingu jsem vyfotil několik kombinací jasů a vybral ty, které si nejvíce odpovídaly.


Digitální šum bílá plocha Camera Raw

Camera Raw (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Mezi snímači je opět vidět znatelný rozdíl. V podstatě to, co má 1,0" snímač na nějaké citlivosti, má 4/3" čip na citlivosti o 1 EV vyšší. Výjimkou jsou ty nejvyšší, kde obraz z 20MPx čipu viditelně tmavne, ačkoli expoziční čas byl vždy poloviční s nárůstem ISO na dvojnásobek.


Digitální šum bílá plocha Raw Therapee

Raw Therapee (1,0" vlevo, 4/3" vpravo)Podle Raw Therapee se zdá, že rozdíl by mohl být dokonce více než o 1 EV větší. Např. ISO 3200 ze 4/3" senzoru vypadá o trochu lépe než ISO 1600 z 1,0" čipu. Pojďme se na to tedy mrknout číselně.


Srovnání digitálního šumu


Zde vidíte průměrný jasový rozdíl jednotlivých pixelů (ve všech jednotlivých barevných kanálech byly víceméně stejné, v červené pak o několik procent vyšší). Pokud chcete vědět, o kolik EV se liší, tak se podívejme např. na ISO 800 u 1,0" senzoru. Tam je hodnota necelých 6. 4/3" čip má hodnotu 6 až někde okolo ISO 2000.


Srovnání digitálního šumu 2


Zde to vidíte ještě jednou. Hodnota pro dané ISO indikuje, jakou citlivost musí navolit 4/3" čip, aby měl stejný šum jako 1,0" senzor na této citlivosti. Např. ISO 200 u 1,0" senzoru (osa x) značí, že 4/3" čip má stejný šum až někde okolo ISO 500 (osa y, modrá čára). Zelená čára toto přepočítává na EV a vidíte, že u většiny citlivostí je rozdíl okolo 1,3 EV, což je překvapivě mnoho. Nejvyšší citlivosti se ale přibližují, neboť 1,0" senzory zde tradičně vykazují zvláštní chování (patrně nějaké hardwarové vyhlazování) od ISO 6400 výše. 

reklama
Nejnovější články
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech
Společnosti Olympus se finančně hodně daří, podařilo se jí opravdu velmi výrazným způsobem navýšit zisky. Zatímco příjmy rostly jen minimálně, zisk šel na násobky. To bohužel neplatí o divizi fotoaparátů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9 Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9
Panasonic přichází s novými firmwary pro svá pokročilá CSC jak systému Micro Four Thirds, tak i full frame řady S. Přidána tak byla u některých modelů podpora CFexpress karet, jinde zase přibyla detekce zvířat.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala