Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Další kapitola se podívá na dynamický rozsah obou čipů. V obou případech jsou použity 12bitové RAWy, které by už teoreticky mohly omezovat maximální dynamický rozsah (tedy dynamický rozsah čipu by mohl být teoreticky vyšší, ale datový formát to nemusí dovolit).


Protisvětlo 1,0" čip 1

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Protisvětlo 4/3" čip 1

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Vybral jsem dva snímky s co nejpodobnější úrovní jasu. Můžete si také stáhnout RAW z 1,0" senzoru i ze 4/3" čipu.


Protisvětlo srovnání stíny 1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Protisvětlo srovnání světla 1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Jak sami vidíte, mezi snímky nejsou výraznější rozdíly. Šumu je přibližně stejně (oba snímky byly foceny na nejnižší dostupné nativní citlivosti, tedy ISO 125 u 1,0" čipu a ISO 200 u 4/3" čipu). Co se týče přepalu, ten byl trochu větší u 1,0" senzoru kvůli lehce silnější expozici.


Protisvětlo 1,0" senzor 2

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Protisvětlo 4/3" senzor 2

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Toto jsou snímky, kdy jsem v Camera Raw nastavil maximální stažení jasů a maximální prosvětlení stínů. Odšumování bylo v obou případech vypnuto.


Protisvětlo srovnání stíny 2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Protisvětlo srovnání světla 2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Ani zde není vidět výraznějších rozdílů, nicméně nelze říci, že by byly výsledky stejné. 4/3" čip přeci jen dokáže lépe prokreslit barvy v prosvětlených stínech. 

reklama
Nejnovější články
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech
Společnosti Olympus se finančně hodně daří, podařilo se jí opravdu velmi výrazným způsobem navýšit zisky. Zatímco příjmy rostly jen minimálně, zisk šel na násobky. To bohužel neplatí o divizi fotoaparátů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9 Nové firmwary pro Panasonic Lumix S1, S1R, GH5(S) i G9
Panasonic přichází s novými firmwary pro svá pokročilá CSC jak systému Micro Four Thirds, tak i full frame řady S. Přidána tak byla u některých modelů podpora CFexpress karet, jinde zase přibyla detekce zvířat.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala