Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Pro jistotu se podíváme na druhý snímek, aby bylo vidět, zda v prvním případě nešlo jen o nějakou shodu náhod.


Protisvětlo 1,0" senzor 3

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Protisvětlo 4/3" senzor 3

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Kvalita obrazu je velmi podobná, mezi snímky v podstatě nepoznáte rozdíl. Oba snímky byly převedeny bez úprav v Camera Raw, vidíme zde podobné množství detailů i prokreslení stínů.Opět dávám k dispozici RAW z 1,0" čipu i RAW ze 4/3" senzoru.


Protisvětlo srovnání stíny 3

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Protisvětki srovnání světla 3

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Tedy se na výše uvedené snímky můžete podívat v detailů. Podobné prokreslení je vidět i ve světlech.


Protisvětlo 1,0" senzor 4

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Protisvětlo 4/3" senzor 4

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Opět vyzkoušíme maximální prosvětlení stínů a stažení jasů v Camera Raw.


Protisvětlo srovnání stíny 4

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Protisvětlo srovnání světla 4

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Pokud jde o prosvětlené stíny, znovu nejsou mezi snímky takřka žádné rozdíly, kresba je přibližně stejná (ona je také ovlivněna počasím). Stažené jasy jsou na tom rovněž v podstatě totožně, 4/3" senzor má navrch jen nějakou tu desetinku EV. Dynamický rozsah těchto dvou senzorů je tedy hodně podobný s jen mírným náskokem většího čipu. Otázkou nicméně zůstává, nakolik za to mohou jen 12bitové RAWy. 

Nejnovější články
Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky
Dnes má skoro každý smartphone a používá jej k záznamu spousty situací. V poslední době to jsou často i svatby. Svatební fotografce Hannah Stanley se to ale nelíbí, občas jí náruživí fotografové kazí fotky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích
Instagram se snaží bojovat s negativními stránkami používání sociálních sítí. Zkouší nyní už v sedmi zemích na svých uživatelích odstranění počtu lajků u příspěvků. Tato čísla bude moct vidět každý jen u svých vlastních fotografií. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR
Středoformátový systém Fujifilm GFX dostává do nabídky další nový objektiv. Je jím GF 50mm F3.5 R LM WR a má jít o zatím nejkompaktnější objektiv pro tento systém. Jeho hmotnost činí jen 335 gramů.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR
Od společnosti Fujifilm jsme se dočkali nového objektivu pro jeho X systém, model Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR. Ten nabídne příjemně univerzální 5× optický zoom, odolnou konstrukci i velmi účinnou 6EV stabilizaci.
18.7.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře