Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Další disciplínou a parametrem, na který se podíváme, je hloubka ostrosti. V obou případech bude zvolen stejný úhel záběru a stejná clona. Díky tomu bude muset být zvolena jiná reálná ohnisková vzdálenost a uvidíme, jaký rozdíl v hloubce ostrosti připadne na větší velikost senzoru.


Hloubka ostrosti 1,0" senzor 1

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Hloubka ostrosti 4/3" senzor 1

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Kvůli jinému poměru stran vypadá, že byl použit jiný úhel záběru, ale velikost objektů je totožná. Pojďme se ale v detailu podívat na některé oblasti v rozmazaném pozadí.


Hloubka ostrosti srovnání 1-1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Hloubka ostrosti srovnání 1-2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Skutečně jde vidět, že 4/3" čip díky nutnosti využívat delších reálných ohniskových vzdáleností maže o trochu více pozadí. Bokeh je o něco jemnější, tu ale ovlivňuje i charakter objektivu jako takový. Nelze sice říci, že by byl rozdíl nějak extrémní, ale rozdíl tu je.


Hloubka ostrosti 1,0" senzor 2

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Hloubka ostrosti 4/3" senzor 2

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Na těchto snímcích budeme moci dobře posoudit odlesky v bokehu i míru rozmazání pozadí.


Hloubka ostrosti srovnání 2-1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Hloubka ostrosti srovnání 2-2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Na snímcích vidíte, že větší senzor skutečně poskytne menší hloubku ostrosti, což jde vidět např. na plotě, kde u většího senzoru už nejde vidět jednotlivé tyčky v plotě. Také odlesky jsou u 4/3" senzoru plošně větší.


Hloubka ostrosti 1,0" senzor 3

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Hloubka ostrosti 4/3" senzor 3

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Na první pohled není rozdíl příliš výrazný, když se ale podíváte lépe, přeci jen jde vidět více máznuté pozadí u 4/3" senzoru a také jemnější bokeh (jeho jemnost je ale dána také objektivem jako takovým).


Hloubka ostrosti srovnání 3-1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Hloubka ostrosti srovnání 3-2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Na těchto výřezech pak vidíte rozdíly v detailu. Nejlépe to jde vidět na druhém snímku, kde jsou zejména odlesky mnohem větší a jemnější. 

Nejnovější články
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář