Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Další disciplínou a parametrem, na který se podíváme, je hloubka ostrosti. V obou případech bude zvolen stejný úhel záběru a stejná clona. Díky tomu bude muset být zvolena jiná reálná ohnisková vzdálenost a uvidíme, jaký rozdíl v hloubce ostrosti připadne na větší velikost senzoru.


Hloubka ostrosti 1,0" senzor 1

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Hloubka ostrosti 4/3" senzor 1

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Kvůli jinému poměru stran vypadá, že byl použit jiný úhel záběru, ale velikost objektů je totožná. Pojďme se ale v detailu podívat na některé oblasti v rozmazaném pozadí.


Hloubka ostrosti srovnání 1-1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Hloubka ostrosti srovnání 1-2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Skutečně jde vidět, že 4/3" čip díky nutnosti využívat delších reálných ohniskových vzdáleností maže o trochu více pozadí. Bokeh je o něco jemnější, tu ale ovlivňuje i charakter objektivu jako takový. Nelze sice říci, že by byl rozdíl nějak extrémní, ale rozdíl tu je.


Hloubka ostrosti 1,0" senzor 2

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Hloubka ostrosti 4/3" senzor 2

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Na těchto snímcích budeme moci dobře posoudit odlesky v bokehu i míru rozmazání pozadí.


Hloubka ostrosti srovnání 2-1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Hloubka ostrosti srovnání 2-2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Na snímcích vidíte, že větší senzor skutečně poskytne menší hloubku ostrosti, což jde vidět např. na plotě, kde u většího senzoru už nejde vidět jednotlivé tyčky v plotě. Také odlesky jsou u 4/3" senzoru plošně větší.


Hloubka ostrosti 1,0" senzor 3

1,0" senzor (klikněte pro zvětšení)Hloubka ostrosti 4/3" senzor 3

4/3" senzor (klikněte pro zvětšení)Na první pohled není rozdíl příliš výrazný, když se ale podíváte lépe, přeci jen jde vidět více máznuté pozadí u 4/3" senzoru a také jemnější bokeh (jeho jemnost je ale dána také objektivem jako takovým).


Hloubka ostrosti srovnání 3-1

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Hloubka ostrosti srovnání 3-2

1,0" senzor (vlevo) / 4/3" senzor (vpravo)Na těchto výřezech pak vidíte rozdíly v detailu. Nejlépe to jde vidět na druhém snímku, kde jsou zejména odlesky mnohem větší a jemnější. 

reklama
Nejnovější články
Patenty Canonu ukazují RF 18mm F1.0 a další extrémy Patenty Canonu ukazují RF 18mm F1.0 a další extrémy
Canon si nechal patentovat další čtyři zajímavé návrhy objektivů. V tomto případě jde o širokoúhlé objektivy s vynikající světelností F1,4, F1,2 a v jednom případě dokonce extrémní hodnotou F1,0. A to navíc u 18mm objektivu!
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody
Nikon v poslední době trochu přeorganizoval nabídku svých ultrazoomů a vytvořil model Coolpix B600. Ten je kombinací předchozích modelů B500 a B700. Nabídne 16MPx rozlišení i velmi slušný 60× optický zoom. Jaký však bude?
14.11.2019, recenze, Milan Šurkala5 komentářů
Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
13.11.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle
Vyrábět objektivy, které mají záměrně zvýrazněné odlesky v protisvětle, nezní moc smysluplně. Pravdou však je, že ve filmu mohou odlesky působivě dotvářet atmosféru, a proto mají objektivy Superme Prime Radiance vrstvy T*Blue.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář