Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
20.2.2017, Milan Šurkala, recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
Kapitoly článku:
Další disciplínou a parametrem, na který se podíváme, je hloubka ostrosti. V obou případech bude zvolen stejný úhel záběru a stejná clona. Díky tomu bude muset být zvolena jiná reálná ohnisková vzdálenost a uvidíme, jaký rozdíl v hloubce ostrosti připadne na větší velikost senzoru.
Kvůli jinému poměru stran vypadá, že byl použit jiný úhel záběru, ale velikost objektů je totožná. Pojďme se ale v detailu podívat na některé oblasti v rozmazaném pozadí.
Skutečně jde vidět, že 4/3" čip díky nutnosti využívat delších reálných ohniskových vzdáleností maže o trochu více pozadí. Bokeh je o něco jemnější, tu ale ovlivňuje i charakter objektivu jako takový. Nelze sice říci, že by byl rozdíl nějak extrémní, ale rozdíl tu je.
Na těchto snímcích budeme moci dobře posoudit odlesky v bokehu i míru rozmazání pozadí.
Na snímcích vidíte, že větší senzor skutečně poskytne menší hloubku ostrosti, což jde vidět např. na plotě, kde u většího senzoru už nejde vidět jednotlivé tyčky v plotě. Také odlesky jsou u 4/3" senzoru plošně větší.
Na první pohled není rozdíl příliš výrazný, když se ale podíváte lépe, přeci jen jde vidět více máznuté pozadí u 4/3" senzoru a také jemnější bokeh (jeho jemnost je ale dána také objektivem jako takovým).
Na těchto výřezech pak vidíte rozdíly v detailu. Nejlépe to jde vidět na druhém snímku, kde jsou zejména odlesky mnohem větší a jemnější.