Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Naše krátké srovnání výkonů 1,0" a 4/3" senzoru máme tedy za sebou. Můžeme tedy volbou většího snímače čekat zásadně lepší kvalitu obrazu? Budeme-li se bavit o stejně světelném objektivu, pak můžete čekat menší hloubku ostrosti. Rozdíl není tak dramatický, jak si mnozí myslí. 4/3" (resp. 1,33") versus 1,0" skutečně není až tak extrémní rozdíl, na druhou stranu není ani neznatelný. Pokud tedy chcete fotit s malou hloubkou ostrosti, světelný profi kompakt s 1,0" senzorem udělá leckdy mnohem lepší službu než Micro Four Thirds fotoaparát se standardním objektivem, při stejné světelnosti ale logicky větší snímač nabídne lepší službu. Je to ale na hranici toho, co si všimnete na první pohled.


Yi M1 versus Sony Cyber-shot RX100M4 zhodnocení


Pokud jde o šum, tady už jsou rozdíly o něco větší. V některých testech se výsledky příliš nelišily, v některých jsme zaznamenali i více než 1 EV. Obecně ale můžete počítat se zhruba jedním EV k dobru, což rozhodně není zanedbatelné. Naopak dynamický rozsah obou čipů byl velmi podobný, zde si větší senzor ukousnul maximálně nějakou tu desetinku EV. Tady mám ale podezření na to, že problém byl zakopaný ve 12bitových RAWech a při možnosti ukládat RAWy 14bitově, by větší senzor patrně tomu menšímu kousek utekl. Nicméně za dobrého světla na základních citlivostech (ISO 125 u 1,0" senzorů a ISO 200 u dnešních 4/3" čipů) jen těžko poznáte rozdíl.

Je tedy jasné, že při stejném rozlišení bude mít větší senzor lepší výsledky a náš dnešní test to také potvrdil. Zda je ale pro vás tento rozdíl šumu a hloubky ostrosti významný, to už nechám na vás. 

Nejnovější články
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Dnes, recenze, Milan Šurkala44 komentářů
Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.
V dnešní recenzi se podíváme na setový objektiv pro nové full frame CSC od Panasonicu, model Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Je optimalizován pro natáčení videa, ale potěší i pro pořizování fotografií?
Dnes, recenze, Milan Šurkala6 komentářů
7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8. 7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8.

Méně známá společnost 7Artisans rozšířila portfolio svých objektivů o nový světelný kousek 50mm F1.8. Ten je určen pro CSC fotoaparáty nanejvýš s APS-C senzorem. Bodovat má malými rozměry i cenou.

17.5.2019, aktualita, Milan Šurkala