Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Naše krátké srovnání výkonů 1,0" a 4/3" senzoru máme tedy za sebou. Můžeme tedy volbou většího snímače čekat zásadně lepší kvalitu obrazu? Budeme-li se bavit o stejně světelném objektivu, pak můžete čekat menší hloubku ostrosti. Rozdíl není tak dramatický, jak si mnozí myslí. 4/3" (resp. 1,33") versus 1,0" skutečně není až tak extrémní rozdíl, na druhou stranu není ani neznatelný. Pokud tedy chcete fotit s malou hloubkou ostrosti, světelný profi kompakt s 1,0" senzorem udělá leckdy mnohem lepší službu než Micro Four Thirds fotoaparát se standardním objektivem, při stejné světelnosti ale logicky větší snímač nabídne lepší službu. Je to ale na hranici toho, co si všimnete na první pohled.


Yi M1 versus Sony Cyber-shot RX100M4 zhodnocení


Pokud jde o šum, tady už jsou rozdíly o něco větší. V některých testech se výsledky příliš nelišily, v některých jsme zaznamenali i více než 1 EV. Obecně ale můžete počítat se zhruba jedním EV k dobru, což rozhodně není zanedbatelné. Naopak dynamický rozsah obou čipů byl velmi podobný, zde si větší senzor ukousnul maximálně nějakou tu desetinku EV. Tady mám ale podezření na to, že problém byl zakopaný ve 12bitových RAWech a při možnosti ukládat RAWy 14bitově, by větší senzor patrně tomu menšímu kousek utekl. Nicméně za dobrého světla na základních citlivostech (ISO 125 u 1,0" senzorů a ISO 200 u dnešních 4/3" čipů) jen těžko poznáte rozdíl.

Je tedy jasné, že při stejném rozlišení bude mít větší senzor lepší výsledky a náš dnešní test to také potvrdil. Zda je ale pro vás tento rozdíl šumu a hloubky ostrosti významný, to už nechám na vás. Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama
Nejnovější články
Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD
Tamron dnes oficiálně oznámil, že vyvíjí telezoom objektiv 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047), který bude určen pro bajonet Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Má mít poměrně kompaktní konstrukci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip
Společnost Olympus inovovala nabídku svých levnějších modelů OM-D. Přichází nový E-M10 Mark IV, který dostává např. 20MPx senzor, o něco výkonnější mechanickou stabilizaci i vylepšený systém autofokusu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS
Olympus dnes představil několik novinek pro svůj Micro Four Thirds systém. Jde např. o nový telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS s nadprůměrným telemakrem a podporou telekonvertorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zvědavá chobotnice se přetahovala s potápěčem o GoPro kameru Zvědavá chobotnice se přetahovala s potápěčem o GoPro kameru
Fotografové a kameramani si někdy musí na své vybavení dávat pozor před příliš zvědavými a odvážnými zvířaty. O tom se přesvědčil i potápěč, jehož GoPro kamery se zmocnila chobotnice a nechtěla ji pustit. 
3.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Cloudová služba image.canon dočasně odstavena, mizely z ní fotky Cloudová služba image.canon dočasně odstavena, mizely z ní fotky
Cloudová služba image.canon zaznamanela nepříjemný problém. Zjistilo se, že z ní mizely fotografie, které měly být stále uloženy, a tak se společnost Canon rozhodla tuto službu dočasně odstavit.
3.8.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře