Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?

Souboj senzorů: jaký je rozdíl mezi 4/3" a 1,0" čipem?
, , recenze
Další srovnávací test se podívá na rozdíly mezi 4/3" a 1,0" čipem. Zatímco první je používán u Micro Four Thirds systému, ten druhý mají zpravidla profi kompakty. Jak moc se liší šum, dynamický rozsah a hloubka ostrosti těchto senzorů?
K oblíbeným
reklama
Naše krátké srovnání výkonů 1,0" a 4/3" senzoru máme tedy za sebou. Můžeme tedy volbou většího snímače čekat zásadně lepší kvalitu obrazu? Budeme-li se bavit o stejně světelném objektivu, pak můžete čekat menší hloubku ostrosti. Rozdíl není tak dramatický, jak si mnozí myslí. 4/3" (resp. 1,33") versus 1,0" skutečně není až tak extrémní rozdíl, na druhou stranu není ani neznatelný. Pokud tedy chcete fotit s malou hloubkou ostrosti, světelný profi kompakt s 1,0" senzorem udělá leckdy mnohem lepší službu než Micro Four Thirds fotoaparát se standardním objektivem, při stejné světelnosti ale logicky větší snímač nabídne lepší službu. Je to ale na hranici toho, co si všimnete na první pohled.


Yi M1 versus Sony Cyber-shot RX100M4 zhodnocení


Pokud jde o šum, tady už jsou rozdíly o něco větší. V některých testech se výsledky příliš nelišily, v některých jsme zaznamenali i více než 1 EV. Obecně ale můžete počítat se zhruba jedním EV k dobru, což rozhodně není zanedbatelné. Naopak dynamický rozsah obou čipů byl velmi podobný, zde si větší senzor ukousnul maximálně nějakou tu desetinku EV. Tady mám ale podezření na to, že problém byl zakopaný ve 12bitových RAWech a při možnosti ukládat RAWy 14bitově, by větší senzor patrně tomu menšímu kousek utekl. Nicméně za dobrého světla na základních citlivostech (ISO 125 u 1,0" senzorů a ISO 200 u dnešních 4/3" čipů) jen těžko poznáte rozdíl.

Je tedy jasné, že při stejném rozlišení bude mít větší senzor lepší výsledky a náš dnešní test to také potvrdil. Zda je ale pro vás tento rozdíl šumu a hloubky ostrosti významný, to už nechám na vás. 

Nejnovější články
Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky
Dnes má skoro každý smartphone a používá jej k záznamu spousty situací. V poslední době to jsou často i svatby. Svatební fotografce Hannah Stanley se to ale nelíbí, občas jí náruživí fotografové kazí fotky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích
Instagram se snaží bojovat s negativními stránkami používání sociálních sítí. Zkouší nyní už v sedmi zemích na svých uživatelích odstranění počtu lajků u příspěvků. Tato čísla bude moct vidět každý jen u svých vlastních fotografií. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR
Středoformátový systém Fujifilm GFX dostává do nabídky další nový objektiv. Je jím GF 50mm F3.5 R LM WR a má jít o zatím nejkompaktnější objektiv pro tento systém. Jeho hmotnost činí jen 335 gramů.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR Fujifilm uvedl objektiv Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR
Od společnosti Fujifilm jsme se dočkali nového objektivu pro jeho X systém, model Fujinon XF 16-80mm F4 R OIS WR. Ten nabídne příjemně univerzální 5× optický zoom, odolnou konstrukci i velmi účinnou 6EV stabilizaci.
18.7.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře