Test paměťových karet: ve jménu rychlosti

Test paměťových karet: ve jménu rychlosti
, , recenze
Připravili jsme srovnávací test paměťových karet zaměřený zejména na nejrychlejší typ Compact Flash. Vyzkoušíme však i klasické SDHC karty, jednu nejnovější SDXC a Memory Stick. Které budou nejrychlejší? Výsledky jsou rozhodně zajímavé.
reklama
Nejen pro fotoaparáty jsou určeny paměťové karty. Dávají se i do videokamer, některé menší typy pak fungují např. v mobilech a lze je také využívat jako náhradu SSD disku. My se dnes zaměříme na ty nejrychlejší karty Compact Flash pro profesionální zrcadlovky a doplníme je i několika modely rodiny SD a Memory Stick. Pro zajímavost a porovnání zisku při volbě rychlé karty tvoří většina SD a MS modelů karty z mé soukromé domácí sbírky. Čeká nás spousta měření.


Testované produkty


Karty Compact Flash:
  • Kingston Ultimate 600x - 16 GB
  • Lexar Professional 600x - 8 GB
  • Patriot LX Series 600x - 8 GB
  • SanDisk Ultra - 4 GB
  • SanDisk Extreme - 8 GB
  • SanDisk Extreme Pro - 16 GB
  • Transcend 600x - 16 GB

Karty SDXC
  • Kingston Class 10 - 64 GB

Karty microSDHC a SDHC
  • A-Data Turbo Series - 8 GB (microSDHC s redukcí)
  • Kingston Class 4 - 4 GB (microSDHC s redukcí)
  • Panasonic Class 10 - 8 GB
  • SanDisk Ultra II - 4 GB
  • SanDisk Extreme - 4 GB

Karty Memory Stick PRO Duo
  • SanDisk 1 GB
  • Sandisk Ultra II 4 GB (PRO-HG Duo)


Testovací prostředky


Nejprve jsem chtěl vybrat nejlépe fungující čtečku a na ní vše otestovat. Poté ale vznikl nápad, zkusit karty otestovat na všech možných čtečkách a přinést vám tak komplexnější náhled toho, jak jednotlivé čtečky vůbec ovlivňují rychlost karet. Poněvadž nebyl k dispozici fotoaparát se slotem Compact Flash a SDXC zároveň (Olympus bohužel model E-5 ještě neprodává), vyzkoušel jsem Memory Stick a SDHC karty v zrcadlovce Sony SLT-A33. Jedinou čtečkou, která pobrala jak karty SDXC, tak i Compact Flash, byl zapůjčený Kingston Media Reader (FCR-HS219/1).


Kingston Media Reader, jen na USB 2.0, ale zvládne přečíst všechno
Tato čtečka má však jednu nevýhodu. Je pro USB 2.0 a jak známo, toto rozhraní má teoretickou propustnost 480 Mbit/s, což je 60 MB/s. To je jen teorie a praktické maximum tohoto rozhraní by mělo být někde kolem 30 MB/s. To je pro nejrychlejší Compact Flash žalostně málo. Nicméně i tak vyzkoušíme, o co vše se v případě volby takové čtečky připravíte. Má totiž i své výhody v podobě podpory všemožných formátů i možnost připojit ji k prakticky jakémukoli PC.Axago ExpressCard to CompactFlash Adapter, pro majitelé notebooků jednoduchý a rychlý přístup ke Compact Flash kartám


Test probíhal z části na notebooku Sony VAIO VPCF11M1E, který byl vybaven rozhraním ExpressCard. Pro něj nabízí společnost Axago adaptér na Compact Flash karty. Jednoduše kartu strčíte do adaptéru a tento celek do notebooku. Toto rozhraní využívá sběrnice PCI-Express x1 a tedy přenosovou rychlost 2,5 Gbit/s, což je přes 300 MB/s. To už by mělo i pro nejrychlejší karty bohatě stačit. Na tomto notebooku jsem otestoval i jeho interní čtečku paměťových karet, která si poradí s Memory Stick, SDHC a dokonce i SDXC kartami.


Axago RSC-C1 (SATA to Compact Flash Adapter), udělejte z CF karty SSD disk
Naopak na PC jsem využil volného SATA rozhraní pro další dvě čtečky, resp. adaptéry. Serial ATA rozhraní nabízí přenosovou rychlost do 150 MB/s, což by opět mělo dostačovat i pro nejrychlejší karty, jejichž udávaná rychlost činí 90 MB/s. Tento adaptér připojíte k napájení, k SATA portu, strčíte do něj Compact Flash kartu a můžete ji používat jako disk. Nepodporuje hot-swap, takže kartu není možné vyjmout za běhu počítače! Toto opravdu není čtečka karet, jako spíše adaptér pro flash disk. Z Compact Flash karty si tak v podstatě vytvoříte SSD disk. Toto řešení by mělo ukázat, co v kartách skutečně je.DeLock 91638, další adaptér pro převod Serial ATA na Compact Flash
Poslední "čtečkou" byl DeLock 91638, což je obdoba předchozího adaptéru Axago. Byla využita pro srovnání, zda obě řešení poskytují shodný nebo alespoň podobný výkon. Nyní přejděme na přehled testovaných karet.

Nejnovější články
Meike MK 50mm F1.7 nyní i pro Canon RF a Nikon Z Meike MK 50mm F1.7 nyní i pro Canon RF a Nikon Z
Světelný full frame objektiv Meike MK 50mm F1.7 bude nově k dispozici i pro další CSC systémy. Stávající Sony FE doplňuje nově Canon RF a Nikon Z. Objektiv potěší poměrně malými kompaktními rozměry i hmotností.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony slibuje nové firmwary pro A7 III, A7R III a A9 Sony slibuje nové firmwary pro A7 III, A7R III a A9
Sony oznámilo, že si připravuje nové verze firmwarů pro své high-endové CSC fotoaparáty. Přinesou zejména vylepšení autofokusu, konkrétně ostření na oči, a to i ta zvířecí. Jen u A9 bude seznam změn čítat přes 30 položek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
OPPO potvrdilo smartphone s 10× hybridním zoomem OPPO potvrdilo smartphone s 10× hybridním zoomem
Jak jsme vás před pár dny informovali, OPPO mělo chystat smartphone s 10× optickým zoomem. Společnost vývoj takového smartphone opravdu potvrdila, lepší by zda bylo ale hovořit o hybridním zoomu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Sony uvádí software Imaging Edge Mobile Sony uvádí software Imaging Edge Mobile
Sony přichází s nástupcem mobilní aplikace PlayMemories Mobile a uvádí nový software Imaging Edge Mobile. Sjednocuje tak název s desktopovou aplikací Imaging Edge, která se také dočká několika vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Třetí teaser na Olympus OM-D E-M1X Třetí teaser na Olympus OM-D E-M1X
Už jen necelý týden zbývá do uvedení nového high-endového CSC fotoaparátu značky Olympus s pravděpodobným názvem OM-D E-M1X. Výrobce tak uvolnil v pořadí už třetí teaser, který nyní upozorňuje na možnosti focení v přírodě.
19.1.2019, aktualita, Milan Šurkala