Test paměťových karet: ve jménu rychlosti

Test paměťových karet: ve jménu rychlosti
, , recenze
Připravili jsme srovnávací test paměťových karet zaměřený zejména na nejrychlejší typ Compact Flash. Vyzkoušíme však i klasické SDHC karty, jednu nejnovější SDXC a Memory Stick. Které budou nejrychlejší? Výsledky jsou rozhodně zajímavé.
K oblíbeným
reklama
Nejen pro fotoaparáty jsou určeny paměťové karty. Dávají se i do videokamer, některé menší typy pak fungují např. v mobilech a lze je také využívat jako náhradu SSD disku. My se dnes zaměříme na ty nejrychlejší karty Compact Flash pro profesionální zrcadlovky a doplníme je i několika modely rodiny SD a Memory Stick. Pro zajímavost a porovnání zisku při volbě rychlé karty tvoří většina SD a MS modelů karty z mé soukromé domácí sbírky. Čeká nás spousta měření.


Testované produkty


Karty Compact Flash:
  • Kingston Ultimate 600x - 16 GB
  • Lexar Professional 600x - 8 GB
  • Patriot LX Series 600x - 8 GB
  • SanDisk Ultra - 4 GB
  • SanDisk Extreme - 8 GB
  • SanDisk Extreme Pro - 16 GB
  • Transcend 600x - 16 GB

Karty SDXC
  • Kingston Class 10 - 64 GB

Karty microSDHC a SDHC
  • A-Data Turbo Series - 8 GB (microSDHC s redukcí)
  • Kingston Class 4 - 4 GB (microSDHC s redukcí)
  • Panasonic Class 10 - 8 GB
  • SanDisk Ultra II - 4 GB
  • SanDisk Extreme - 4 GB

Karty Memory Stick PRO Duo
  • SanDisk 1 GB
  • Sandisk Ultra II 4 GB (PRO-HG Duo)


Testovací prostředky


Nejprve jsem chtěl vybrat nejlépe fungující čtečku a na ní vše otestovat. Poté ale vznikl nápad, zkusit karty otestovat na všech možných čtečkách a přinést vám tak komplexnější náhled toho, jak jednotlivé čtečky vůbec ovlivňují rychlost karet. Poněvadž nebyl k dispozici fotoaparát se slotem Compact Flash a SDXC zároveň (Olympus bohužel model E-5 ještě neprodává), vyzkoušel jsem Memory Stick a SDHC karty v zrcadlovce Sony SLT-A33. Jedinou čtečkou, která pobrala jak karty SDXC, tak i Compact Flash, byl zapůjčený Kingston Media Reader (FCR-HS219/1).


Kingston Media Reader, jen na USB 2.0, ale zvládne přečíst všechno
Tato čtečka má však jednu nevýhodu. Je pro USB 2.0 a jak známo, toto rozhraní má teoretickou propustnost 480 Mbit/s, což je 60 MB/s. To je jen teorie a praktické maximum tohoto rozhraní by mělo být někde kolem 30 MB/s. To je pro nejrychlejší Compact Flash žalostně málo. Nicméně i tak vyzkoušíme, o co vše se v případě volby takové čtečky připravíte. Má totiž i své výhody v podobě podpory všemožných formátů i možnost připojit ji k prakticky jakémukoli PC.Axago ExpressCard to CompactFlash Adapter, pro majitelé notebooků jednoduchý a rychlý přístup ke Compact Flash kartám


Test probíhal z části na notebooku Sony VAIO VPCF11M1E, který byl vybaven rozhraním ExpressCard. Pro něj nabízí společnost Axago adaptér na Compact Flash karty. Jednoduše kartu strčíte do adaptéru a tento celek do notebooku. Toto rozhraní využívá sběrnice PCI-Express x1 a tedy přenosovou rychlost 2,5 Gbit/s, což je přes 300 MB/s. To už by mělo i pro nejrychlejší karty bohatě stačit. Na tomto notebooku jsem otestoval i jeho interní čtečku paměťových karet, která si poradí s Memory Stick, SDHC a dokonce i SDXC kartami.


Axago RSC-C1 (SATA to Compact Flash Adapter), udělejte z CF karty SSD disk
Naopak na PC jsem využil volného SATA rozhraní pro další dvě čtečky, resp. adaptéry. Serial ATA rozhraní nabízí přenosovou rychlost do 150 MB/s, což by opět mělo dostačovat i pro nejrychlejší karty, jejichž udávaná rychlost činí 90 MB/s. Tento adaptér připojíte k napájení, k SATA portu, strčíte do něj Compact Flash kartu a můžete ji používat jako disk. Nepodporuje hot-swap, takže kartu není možné vyjmout za běhu počítače! Toto opravdu není čtečka karet, jako spíše adaptér pro flash disk. Z Compact Flash karty si tak v podstatě vytvoříte SSD disk. Toto řešení by mělo ukázat, co v kartách skutečně je.DeLock 91638, další adaptér pro převod Serial ATA na Compact Flash
Poslední "čtečkou" byl DeLock 91638, což je obdoba předchozího adaptéru Axago. Byla využita pro srovnání, zda obě řešení poskytují shodný nebo alespoň podobný výkon. Nyní přejděme na přehled testovaných karet.

Nejnovější články
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.
V dnešní recenzi se podíváme na setový objektiv pro nové full frame CSC od Panasonicu, model Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Je optimalizován pro natáčení videa, ale potěší i pro pořizování fotografií?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8. 7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8.

Méně známá společnost 7Artisans rozšířila portfolio svých objektivů o nový světelný kousek 50mm F1.8. Ten je určen pro CSC fotoaparáty nanejvýš s APS-C senzorem. Bodovat má malými rozměry i cenou.

17.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nikon svolává Z6 a Z7 kvůli vadné stabilizaci Nikon svolává Z6 a Z7 kvůli vadné stabilizaci

Společnost Nikon zjistila, že některé kusy full frame CSC fotoaparátů Z6 a Z7 vykazují chybu mechanické stabilizace senzoru. Dotčené kusy jsou tak svolávány k bezplatné opravě v servisních střediscích.

17.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nikony Z6 a Z7 dostávají firmwary 2.0 s lepším AF Nikony Z6 a Z7 dostávají firmwary 2.0 s lepším AF
Nové full frame CSC fotoaparáty Nikon Z6 a Z7 opět dostávají inovované verze firmwaru. Tentokrát jde o verze 2.0 a ty přináší především vylepšený výkon systému autofokusu včetně detekce očí.
17.5.2019, aktualita, Milan Šurkala