Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Umax AstraPix 540: Fotoaparát s MP3? I to je dnes možné!

4.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Společnost UMAX se jako mnohé další IT firmy snaží prosadit i na trhu low-endových digitálních fotoaparátů. Položili jsme si otázku jak se jí v tomto snažení daří, a proto dnes přinášíme bližší pohled na 2Mpix novinku AstraPix 540.

Umax AstraPix 540 - čelní pohled


Fotoaparát sice nepatří zrovna mezi obry, na nošení v kapsičce od košile ale také není nejvhodnější. Rozměrově bych jej hodnotil jako trošku přerostlý standardní kompakt, jehož rozměry i hmotnost přispívají k lepšímu držení přístroje. Konstrukce těla je plastová, uchopení na pravé straně usnadňuje malé madlo a všechny ovládací prvky jsou v dosahu prstů pravé ruky.



Umax AstraPix 540 - pohled shora na ovládací prvky


Umístění spouště je tradiční, ukazováček ji intuitivně najde a opře se o ni. Palec pravé ruky je opřený o kotouč volící jednotlivé pracovní režimy. Vlevo od spouště jsou tři ovládací tlačítka, nastavující kvalitu fotografií (stupeň komprese), režim blesku a záznamu (sériové fotografie, zvukové komentáře, videosekvence atd.). Ještě dál vlevo je stavový displej pro rychlou kontrolu aktuálního nastavení fotoaparátu.

Při držení je nezbytné zvyknout si na to, že se prsty levé ruky nesmí opírat o přední stranu aparátu (mohly by zakrývat objektiv). Osobně jsem přístroj podpíral palcem, ukazováčkem a prostředníkem jsem držel horní stranu a zbývající prsty přístroj jistily z boku - jde ale jen o zvyk.

Na levé stěně najdete ještě sdružený konektor pro TV výstup a sluchátka, vedle něj konektor externího napájení.



Umax AstraPix 540 - pohled na zadní stěnu


Zadní stěně dominuje 1,6" polysilikonový barevný D-TFD LCD displej s rozlišením 110000 pixelů. Průhledový hledáček je tradičně v levém horním rohu (při pohledu zezadu), takže při pohledu pravým okem nepřekáží tělo fotoaparátu nosu. Jiná situace nastane při pohledu okem levým - nos se okamžitě opře o LCD panel ("funění" na displej jeho čistotě právě neprospívá :-).

Pod průhledovým hledáčkem je umístěn mikrofon a úplně dole konektor USB, krytý gumovou krytkou. K dvěma tlačítkům umístěným nad displejem (menu/stop a displej/enter) bych měl výtku: při držení fotoaparátu pravou rukou se LCD mnohem snadněji ovládá, jsou-li tlačítka umístěna napravo od displeje případně pod ním - palec se nemusí "vytáčet".


Základní menuZákladní menu


Nicméně i přes tuto výtku je ovládání mechanicky zvládnuto, chod tlačítek je dostatečně tuhý a rozhodně nedochází k náhodnému zmáčknutí. Pouzdro na čtyři baterie typu AA je na spodní stěně fotoaparátu, stejně jako slot pro paměťovou kartu Compact Flash I (není v dodávaném příslušenství, je možné zakoupit zvlášť stejně jako externí napájecí adaptér).


Objektiv

Monofokální s ohniskovou délkou f = 9,2 mm (odpovídá ohnisku 47,4 mm klasického kinofilmového přístroje) a světelností F2,8. Objektiv se z těla fotoaparátu nevysouvá, v klidovém stavu je schován za krytkou. Na její otevření jsem často při zapnutí fotoaparátu zapomínal (přivítal bych varovné "pípání") - nicméně přístroj na tuto skutečnost reaguje vypsáním varovné zprávy na LCD displej a neumožní odexponovat snímek.

Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 0,9 metru, zoom je k dispozici pouze digitální se čtyřnásobným přiblížením (proměnném v 16-ti krocích). Vzhledem k dané kategorii fotoaparátu (2 MPix) je však jeho použití vzhledem k poklesu kvality snímku sporné.


Snímací prvek

1/2" barevný CMOS snímač s progresivním snímáním a dvěma miliony bodů.


Ostření

Systém Fix Focus znamená využití vlivu vyšší clony na hloubku ostrosti a tím možnosti zaostření "na pevno". Tato vlastnost samozřejmě tomuto foťáčku trochu ubírá na kráse, autofokus je určitě lepším řešením. Aparát je však určen pro masový low-endový (a levný) trh, čímž se tato vlastnost vysvětluje.


Expozice, závěrka a nastavení citlivosti



Advanced menu


Nastavení expozice je zcela automatické, nepožaduje po uživateli žádné znalosti. Pro korekci je možné využít kompenzace v rozsahu -3EV až +1EV v krocích po 1/2EV. Závěrka je elektronická a pracuje s expozičními časy v rozsahu 1/10 s až 1/1000 s. Citlivost nastavovat nelze, je fixně nastavena na hodnotu odpovídající 100 ASA.


Nastavení vyvážení bílé

Kromě automatického nastavení vyvážení (výchozí tovární nastavení) lze použít čtyř manuálně nastavitelných režimů: denní světlo, zataženo, zářivkové a žárovkové osvětlení. Tyto volby lze provádět pouze z menu fotoaparátu, což vzhledem k předpokládanému nepříliš častému přepínání režimů nevadí. Automatika funguje na dostatečně slušné úrovni.



Menu s nastavením vyvážení bílé


Vestavěný blesk

Vyznačuje se nízkým směrným číslem 4,8, což je výkon postačující jen do vzdálenosti 1-2 metrů, doba nabíjení cca 7 s. Z toho ihned plyne, že jeho použití je vhodné jen ve velmi malých místnostech. Režimy blesku jsou klasické: automatický, zapnutý a vypnutý, na korekci "červených očí" výrobce zapomněl.


Formát a kvalita snímků

Je použit pouze formát JPEG, kvalita je určena použitou kompresí. Rozlišení snímku je trvale nastaveno na 1600x1200, přičemž jaho kvalita je volitelná v režimech:
  • SHQ, nejvyšší kvalita, kompresní poměr 1:4
  • HQ, vysoká kvalita, kompresní poměr 1:8
  • NQ, normální kvalita, kompresní poměr 1:16

Do vestavěné 7MB paměti se celkově vejde:
  • 7 snímků v SHQ režimu
  • 14 snímků v HQ režimu
  • 27 snímků v SQ režimu


Paměťové medium

Standardně je fotoaparát vybaven 7MB interní flash paměti, která ovšem neposkytuje pro fotografování dostatečný komfort. Proto je fotoaparát vybaven také slotem pro karty typu CompactFlash I, který se skrývá za krytem baterií. Karta se do přístroje jednoduše vsune a je pak automaticky zajištěna proti vysunutí. To umožní až stisk tlačítka sloužícího k uvolnění paměťové karty.


Zdroj energie

Jako základní a primární zdroj energie se používají čtyři tužkové baterie typu AA. Vzhledem ke spotřebě je mnohem vhodnější místo alkalických baterií zakoupit NiMH dobíjecí články, nejlépe dvě sady. Jako další možnost lze použít externí adaptér, nicméně v jeho případě jsme omezeni poměrně malým akčním radiem.


Videosekvence, hlasový zápisník a MP3

Fotoaparát umožňuje zaznamenat ozvučenou videosekvenci ve formátu AVI, přičemž jeho délka je omezena pouze velikostí použitého paměťového média. Délka audionahrávky, která je myšlena jako stručný komentář ke snímku, je pouze 7 vteřin. Jako nestandardní službu umožňuje fotoaparát stereofonní přehrání zvukových souborů ve formátu MP3, které se nahrají do paměti přístroje z počítače.


Samospoušť

Je velmi vhodná, ať už pro pořizování snímků na nichž chce být i fotograf, tak i pro kombinaci fotoaparát - stativ, protože spoušť nelze odpálit dálkově. Samospoušť se aktivuje tlačítkem pro volbu režimu snímání, umístěným na horní liště fotoaparátu a její zpoždění je 10 vteřin.


Rozhraní fotoaparátu a softwarové vybavení

K propojení fotoaparátu s počítačem se využívá USB rozhraní jehož konektor je umístěn pod gumovou krytkou v levém dolním rohu zadní stěny přístroje. Dále je možné propojit fotoaparát s televizí a prohlížet tak nafocené snímky přímo na televizní obrazovce. Ovládání je stejné jako při prohlížení na LCD panelu, dálkové ovládání se k přístroji nedodává (ani by nemělo smysl, když foťák není vybaven přílušným senzorem). Stejný konektor jako pro televizní výstup se používá pro sluchátka na poslech MP3 zvukových souborů.

Ovladače fotoaparátu lze nainstalovat bez jakýchkoliv problémů a po stažení snímků z přístroje je lze ihned zpracovávat ve vhodném grafickém editoru. Co se týče podporovaných operačních systémů, tak se jedná především o MS Windows, dále jsou ovladače k dispozici pro Mac OS.


Provoz fotoaparátu

Fotoaparát je uveden do provozního stavu během 4 vteřin. Na spoušť reaguje dostatečně rychle (protože nezaostřuje), signalizaci odexponovaného snímku udává dioda pod hledáčkem, která při ukládání do paměti bliká. LCD displej se automaticky vypíná po 1 minutě.