Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

UMAX AstraPix XS1: Jak je to s muzikou za málo peněz?

Za aktuální cenu kolem pěti tisíc korun s DPH přináší UMAX na trh dvoumegový kompakt elegantního vzhledu, který kromě fotografování a nahrávání videa umožňuje přehrávat i audio, a to ve formátu MP3. V této cenové a "megapixelové" kategorii samozřejmě nemůžeme od výrobce očekávat zázraky. I tak přístroj slibuje mnohé - kompletně české menu, což není právě obvyklá záležitost, ozvučené video omezené jen velikostí SD karty, diktafon a uvedené empétrojky. Jak o tomto produktu říká jeho výrobce: "Proč si neudělat radost k Vánocům?" Takže, udělat si či neudělat radost po vánocích zrovna tímto UMAXem? Na to by měla odpovědět tato recenze.
Kapitoly článku:
  1. UMAX AstraPix XS1: Jak je to s muzikou za málo peněz?
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Budeme -li konfrontovat tvrzení výrobce o AstraPix XS1 s realitou, hned na počátku se s ním shodneme: tento kompakt vypadá dobře. Ploché kovové tělo s vyklenutým obloukem objektivu je provedeno v matně stříbrné, fotoaparát se vejde do dlaně. Nikde nic nepřečnívá, nevrže, použitý kov se zalíbí všem těm, kteří se necítí osloveni umělohmotnými těly většiny stávajících digitálních fotoaparátů. Na zadní straně si přečteme "3.1 MEGAPIXEL", předím však o něco menším písmem zkratku "Max." XS1 je totiž dvoumegáč a na slibované tři megapixely se dostává interpolací.
Řekněme si rovnou, že po fotografické stránce toho přístroj mnoho nenabídne. Fixní zaostření od 1,6 m do nekonečna neskýtá mnoho tvůrčího potenciálu, čtyřnásobný zoom je pouze digitální, což oboje nás opravňuje k tomu, abychom o novém UMAXu mluvili jako o jednoduchém obrazovém záznamníku. Použitý obrazový snímač je typu CMOS, který méně "žere" energii, na druhé straně je méně citlivý na světlo než CCD a je náchylnější k šumu. (Výroba CMOS je však levnější a do budoucna je tomuto prvku, po vychytání zmíněných much, předpovídána světlá budoucnost.)

Do automatické expozice je možné zasáhnout pouze korekcí od -2 do +2 EV nebo volbou režimu Noční snímek. Vyvážení bílé naštěstí kromě automatiky disponuje několika přednastavenými režimy. Osobně se mi osvědčilo fotografování běžných scén na denním světle v režimu Noční snímek.
Fotografie jsou často zašuměné, kvalitou odpovídají 2 Mpix přístroji. S miniaturním objektivem tohoto typu samozřejmě nebude nikdo očekávat výstavní snímky, výsledky jsou však ostré, a co je příjemné - jen málo znatelná chromatická aberace, a to i na kritických snímcích jako je stříbrný příbor na černém sametu.
S UMAXem AstraPix XS1 jsem chodil celý týden s vloženou 512 MB SD kartou a fotografoval vše, co mi přišlo jen trochu zajímavé. Díky jeho miniaturní velikosti jsem získal i snímky, které by z různých důvodů nesnesly dlouhou přípravu a nápadnost digitální zrcadlovky. Zajímavá místa jsem pak chodil fotografovat znovu, tentokrát již s výkonnější optikou. Nemohu tedy říct, že bych pro tento jednoduchý kompakt nenašel žádné využití.Specifikace UMAX AstraPix XS1
Počet efektivních pixelů2 Mpix, 3,1 Mpix interpolovaně
Snímací prvekCMOS
CitlivostAutomatická
Ohnisková vzdálenost50 mm ekvivalentně
SvětelnostF2,8
Ostřící rozsah1,6m až nekonečno
ZaostřováníPevné zaostření
Vyvážení bíléAutomaticky, manuálně (Preset, slunečno, žárovkové světlo, zataženo, zářivka)
Měření expoziceAutomatická TTL AE, vícezónové TTL měření
Závěrka1/2 - 1/1000 s
Ovládání expoziceBěžný snímek, noční snímek
Kompenzace expozice±2 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
KompreseVysoká kvalita, standardní kvalita, eco
Režimy bleskuAutomatický blesk, redukce jevu červeného oka, vypnutý blesk
Diktafonano
MP3 přehrávačano
Hledáčekoptický
Záznamové médiumPaměťové karty SD
Formáty souborůJPEG, MPEG
Velikosti snímků2048 x 1536 (interpolovaně), 1600 x 1200, 800 x 600
LCD displejBarevný TFT LCD s úhlopříčkou 3,8 cm
Samospoušťano
VideosekvenceAno, 320 x 240 bodů, 15 snímků za vteřinu, ozvučený
Digitální zoomano
BaterieLi-ion akumulátor 3,7V, 720 mAh nabíjený ve fotoaparátu pomocí síťového zdroje
RozhraníUSB 1.1
Rozměry (ŠxVxH)100 x 67 x 15 mm
Hmotnost110 g bez akumulátoru
Standardní příslušenstvípouzdro, řemínek na zápěstí, CD s programem pro úpravy fotografií, USB kabel, video kabel se sluchátky, Li-ion akumulátor, síťový adaptér, návod k použití


Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.