Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Umax Premier 6331 Zoom: slušný kompakt

8.9.2004, Petr Svoboda, recenze: specifikace produktu
Tak se tedy konečně Umax vytáhl a vyrukoval s kompaktem, který se dá opravdu vážně použít. Když přístroj doputoval do redakce, zarazila mne nápadná podobnost s nejnovějším Minoxem s přesmykovým označením Minox DC 6311. I parametry se shodují, takže tuto recenzi s největší pravděpodobností můžete brát i jako recenzi šestimegového Minoxu.
Kapitoly článku:
  1. Umax Premier 6331 Zoom: slušný kompakt
  2. Ovládání
  3. Praktické zkušenosti
  4. Ilustrační fotografie, závěr
Poslední a také nejlepší fotoaparát z řady Umax Premiér pomalu přichází na český trh. A rozhodně má co nabídnout. Slušivý kompakt sice nepatří k těm nejmenším, mnoho místa ale nezabere. Se snímačem s rozlišením 6 MPix už se dá dělat ledacos a v kombinaci s trojnásobným zoomem jde o přístroj se značně univerzální možností uplatnění.


Na první pohled
Tělo je ve slušivém a dnes už téměř povinně kovovém obalu (šasi je ve skutečnosti z plastu), zajímavosti přístroji dodává kombinace matné a lesklé povrchové úpravy. Nenajdeme tu žádné výstřední tvary, provedení je sice elegantní, ale na druhou stranu až upjatě konvenční. Ergonomie asi musela jít trochu stranou vzhledem k malým rozměrům a designu – přístroj mi do ruky moc nepadnul. Menší dámské ručce ale může vyhovovat naprosto. Na čelní straně najdeme objektiv, blesk, lampu automatického ostření a vyústění hledáčku, grip je spíše designový naznačen, než že bychom ho doopravdy mohli nahmatat.


Zadní straně musí dominovat displej, v podání Umaxu je příjemně velký, s úhlopříčkou 2”. Hledáček nad displejem má vedlo sebe kolečko pro dioptrickou korekci. Pak už tu máme jen ovládací tlačítka: tři v řadě pod sebou, křížový ovladač a kolébku pro ovládání transfokátoru. Mezi tím vším tak nějak volně vyúsťuje reproduktor.


Po stranách mnoho prvků není. Napravo najdeme nenápadné kolečko pro nastavování voleb, nalevo zase dva konektory, jeden pro připojení napájecího zdroje a druhý pro USB kabel.


Shora vidíme tlačítko pro zapnutí foťáku, mikrofon (že by tady byl kvůli hlasovým poznámkám?) a nejdůležitější z ovládacích prvků, kruhový volič.


Dole je obligátní závit pro stativ a pod krytkou sloty pro Li-ion baterii a paměťovou kartu typu SD, podporována jsou však jen média do velikosti 512 MB.Optika, snímač a závěrka
Objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností 7,2–21,6 mm, v přepočtu na kinofilmové políčko pak 35–105 mm, při světelnost f2,8-f4,7. To jsou hodnoty průměrné až mírně podprůměrné, srovnáváme-li s obdobnými kompakty. Snímač je CCD o velikosti 1/1,8” s celkovým rozlišením 6,3 MPix, efektivně se ale využívá jen 5,95 MPix, což umožňuje největší snímky v rozměru 2816 x 2112. Rychlost závěrky se v automatickém režimu pohybuje v rozmezí 1/2–1/1500 s, v manuálním režimu může mít až 8 s.

Měření expozice
Automatické ostření metodou TTL může být bodové nebo vícebodové, lze také nastavit pevné ohnisko objektivu, které pak může být zaostřeno na makro (9 cm), 1 m, 3 m nebo nekonečno.

Videosekvence
Video se dá nahrávat jen v rozlišení 320 x 240 bodů, je ozvučené a velikost souboru je omezena jen kapacitou paměťové karty. Během nahrávání nemůžete používat zoom, můžete ho ale nastavit před začátkem snímání.

Příslušenství
Součástí balení je 16 MB paměťová karta, Li-ion baterie, napájecí adaptér (baterie se dobíjí přímo ve fotoaparátu), USB kabel, AV kabel, praktické pouzdro a CD s ovladačem a programy Mr. Photo a Image Folio. Mají poměrně futuristický design a slouží k úpravám a správě fotografií.Technické parametry
Umax Premier 6331 Zoom
Snímač1/1,8” CCD, 6,3 MPix celkem, 5,95 MPix efektivně
Max. rozlišení:2816 x 2112
Objektiv35–105 mm (kinofilm ekv.) F2,8-F4,7
Zoom3x optický, 4,4x digitální
Čas závěrky1/2–1/1500 s, v manuálním režimu až 8 s
Měření expozicebodové, vícebodové
Kompenzace expozice±2 EV v krocích 1/3 EV
Vyvážení bíléauto, žárovka, zářivka 1, zářivka 2, denní světlo, zataženo, manuální
Citlivostauto, 50/100/200 ISO
Videosekvence320 x 240 bodů, ozvučené
Hlasové poznámkyano
Médiakarty SD
Formát souborůJPEG, DCF 1.0, DPOF 1.1, EXIF 2.2, AVI, TIFF
Sériové snímánímax. 5 snímků rychlostí 1 s/s
PropojeníUSB 1.1, TV (PAL/NTSC), AC adaptér
BaterieLi-ion, 3,7 V, 1035 mAh
Rozměry94 x 63 x35 mm
Hmotnost180 g (bez baterie)