www.digimanie.cz
>
>
>

Xiaomi Redmi 4X LTE: miláček davu

Xiaomi Redmi 4X LTE: miláček davu
, , recenze
Jedním z nejoblíbenějších telefonů na českém trhu, ne-li nejoblíbenějším, je superlevný Xiaomi Redmi 4X LTE. Nabídne slušný hardware, 5,0" HD displej, čtečku otisků prstů a 13MPx fotoaparát se světelností F2,0 a podporou Full HD videa.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se podívali na jeden z nejoblíbenějších smartphonů dneška, Xiaomi Redmi 4X LTE. Ten nabídne relativně slušnou výbavu a výkon za opravdu velmi málo peněz. Nás nicméně zajímalo to, jak dobře obstojí ve fotografické disciplíně. Nutno říci, že funkce fotoaparátu je určitě použitelná, ale bohužel na tom není tak dobře jako kdysi testovaný model Mi 4C.
 
Pokud jde o objektiv, pak nelze mít výraznějších námitek. Kreslí velmi ostře, netrpí na chromatickou aberaci ani jiné vady. Také v protisvětle se v podstatě nedočkáte žádných odlesků (občas ve videu). Ostření je průběžné, ale v takovém případě ne vždy spolehlivé a je dobré zaostřit dotykem na displej. To ale chvíli trvá. Stejně jako většina telefonů, ani tento není moc dobrý na makro. Možná trochu překvapením bude zhruba 33mm ohnisková vzdálenost, objektiv je tedy trochu méně širokoúhlý, než je zvykem. Díky světelnosti F2 však umí i trochu máznout pozadí.
 
Xiaomi Redmi 4X LTE zhodnocení
 
Počítejte s tím, že Redmi 4X je především automat a nedovoluje fotografovi téměř nic nastavit. Fotograf může volit AF bod a korekci expozice, v manuálním režimu je pak umožněno měnit i vyvážení bílé a ISO citlivost, tím to ale končí. Chybí zde stabilizace, a to nejen při focení, ale i u videa (tam není ani digitální). Video může být maximálně ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. K dispozici je průběžný AF nebo na vyžádání, oba ale mají svá úskalí. Ten první dost pulzuje (objektiv má velmi výrazný focus breathing, takže jakékoli přeostření je doprovázeno velkou změnou úhlu záběru), ten druhý zas změnu AF bodu spojuje s měřením expozice, takže změna zaostření je obvykle doprovázena velkými jasovými změnami.
 
Kvalita obrazu je slušná, pokud jsou na snímku výrazné hrany. Méně výrazné detaily (trávu, stromy,...) ale odšumování hodně rozmazává i na základní citlivosti. Při vyšších citlivostech kvalita obrazu logicky rychle klesá a za slabšího světla už moc nepomůže ani dobrá světelnost objektivu. Na noční focení pak nestačí krátká maximální expozice. Dost často jsou na snímcích i přepaly, což řeší HDR režim. Ten hodně zvyšuje saturaci a u některých snímků vytváří nepříjemný halo efekt, pro jasově trochu vyváženější snímky je ale velmi dobrým pomocníkem. Vyvážení bílé někdy působí dost "mobilově", fotografie mívají nafialovělý studený nádech s nižší barevností.
 
Co lze na smartphonu Xiaomi Redmi 4X rozhodně ocenit, je velká 4100mAh baterie. Spolu s malým HD rozlišením displeje to zajišťuje extrémně vysokou výdrž a pokud byste chtěli telefon používat jako fotoaparát, tak se hravě dostanete přes 1000 fotek.
 
V celkovém hodnocení dopadl Xiaomi Redmi 4X průměrně. Má sice docela slušný objektiv, ale zpracování obrazu by mohlo být lepší. Za dobrého světla nabídne pěkné snímky, ale mnohdy je z fotografií stále vidět, že je fotil mobil a ne fotoaparát. Více potěší spíše jako smartphone díky své rozumné výbavě a výkonu za opravdu výbornou cenu.
 
 

Smartphone je vhodný pro:


1. Běžné focení za dobrého světla
2. Snímání mnoha set fotografií bez nutnosti nabití


Plusy


+ Výborný poměr ceny a výkonu
+ Vysoce nadprůměrná výdrž baterie
+ Celoplošně slušná kresba objektivu
 
 

Minusy


- Zbytečně silné barevné odšumování (slévání barev u vyšších ISO)
- Tendence k přepalům
- Maximálně jen 1080p30 video
- Absence manuálního nastavení expozice
- Absence jakékoli formy stabilizace
 
 
Cena v době testování: cca 3 300 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem
Společnost Leica uvedla na trh nový dálkoměrný fotoaparát M10 Monochrom, který je docela zajímavý. Má monochromatický snímač bez Bayerovy masky, jehož rozlišení bylo zvýšeno na 40 megapixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček
Nový CSC fotoaparát Fujifilm X-Pro3 má patrně nemalý problém. Stále větší množství uživatelů si totiž stěžuje na problematické chování elektronického hledáčku, jehož jas není konzistentní a přeskakuje.
19.1.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z
Techart představil další zajímavý adaptér. Tentokrát jde o model TZC-01, který je určen pro fotoaparáty Nikon Z a umožňuje použití objektivů Canon EF. Navíc podporuje kompletní komunikaci s tělem, tedy i stabilizaci, autofokus a další.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony
Tokina představuje nový produkt řady atx-m. Jde o portrétní objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE a už podle názvu je jasné, že je určený pro full frame CSC fotoaparáty značky Sony. Potěšit má i docela rozumnou cenou.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů
Fotoaparát Canon EOS RP je poměrně oblíbeným full frame CSC díky své nízké ceně. Ta je umožněna i tím, že využívá starší hardware. A právě to se projevilo v nízkém výsledku v tradičním testu snímačů DxOMark.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů