www.digimanie.cz
>
>
>

Yi M1: čínský útok na Micro Four Thirds

Yi M1: čínský útok na Micro Four Thirds
, , recenze
Rodina výrobců Micro Four Thirds fotoaparátů se nedávno rozšířila o čínskou společnost Yi Technology. Dnes se podíváme na její první fotoaparát M1 vybavený 20MPx senzorem. Fotoaparát umí i 4K video. Jaký tedy bude?
K oblíbeným
reklama
Fotoaparát Yi M1 je vybaven 20MPx 4/3" senzorem Sony IMX269. Z tohoto pohledu by tedy měl obsahovat naprosto aktuální hardware. Zde uvidíte snímky v JPEGu (po konverzi z RAWu ve fotoaparátu) a RAWu s vypnutým odšumováním převedeným přes Camera Raw. Fotoaparát bohužel neumožňuje zaznamenat JPEG i RAW najednou, všechny snímky jsem tedy musel ručně po jednom konvertovat do JPEGu přímo v přístroji.
ISO 100 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 100 (RAW, konverze přes Camera Raw)Zde je vše v pořádku, šum téměř neexistuje, detaily jsou velmi dobré. JPEGy místy doostřují více, než by bylo nutné. ISO 100 je rozšířenou citlivostí, tedy ve skutečnosti o 1 EV přeexponovaným ISO 200, kterému se pak o toto 1 EV stáhl jas.
ISO 200 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 200 (RAW, konverze přes Camera Raw)Nativní citlivostí je ISO 200. Detailů je dost, v JPEGu se jen některé málo výrazné plochy trochu mažou.
ISO 400 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 400 (RAW, konverze přes Camera Raw)ISO 400 nadále poskytuje kvalitní obraz, jasový šum je jen mírný. Zpracování JPEGů poněkud snižuje saturaci barev, méně výrazná kresba se trochu rozmývá.
ISO 800 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 800 (RAW, konverze přes Camera Raw)Citlivost ISO 800 v RAWu zvyšuje šum, obraz je ale stále více než dobrý. Při rozumné práci s RAW konvertorem z toho dostanete stále více než dost. JPEGy se už rozmývají, a to i barevně.
ISO 1600 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 1600 (RAW, konverze přes Camera Raw)ISO 1600 už v RAWu vyžaduje trochu obezřetnosti, pořád je to ale slušné (začíná růst barevný šum). JPEGy znovu ztrácejí saturaci barev a rozmývají se. Vzhledem ke kvalitě RAWů je rozmývání zbytečně silné.
ISO 3200 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 3200 (RAW, konverze přes Camera Raw)Dostáváme se k citlivosti ISO 3200. Ta už není nízká, RAWy jsou ještě použitelné, vysokou kvalitu ale nečekejte. JPEGy zvyšují míru patlání a saturace barev opět klesá.
ISO 6400 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 6400 (RAW, konverze přes Camera Raw)ISO 6400 je pro senzor konečná. V RAWu už je barevného šumu skutečně mnoho. Nepřekvapí, že kvalita JPEGů se snižuje. Na tuto citlivost bych se raději asi nepouštěl.
ISO 12800 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 12800 (RAW, konverze přes Camera Raw)Při citlivosti ISO 12800 je šum logicky mnohem větší, barevného šumu je v RAWu opravdu velmi mnoho. V JPEGu už ztrácíte detaily i barvy.
ISO 25600 (JPEG, konverze z RAWu ve fotoaparátu)

ISO 25600 (RAW, konverze přes Camera Raw)Nejvyšší citlivost ISO 25600 nemá smysl používat, tam jsou RAWy tmavé, bez výraznějších barev a s nazelenalým nádechem. JPEG je pak téměř bezbarvý. Podívejme se na snímky, které byly převedeny na standardizované rozlišení 12 megapixelů pro vzájemnou srovnatelnost mezi recenzemi.


Yi M1 šum autíčka JPEG 12MPx noise

výřezy z 12MPx JPEGůMírné rozmývání slabší kresby je sice patrné už od nejnižší citlivosti, do ISO 400 včetně je to ale v pořádku a i ISO 1600 ještě vypadá slušně. Nouzově se dá používat ISO 3200.


Yi M1 šum autíčka RAW 12MPx noise

výřezy z 12MPx RAWůRAWy vypadají lépe, zde i ISO 1600 nemá výraznější problém. S ISO 3200 se dá jistě pracovat, výše to už ale není dobré. Podívejme se na zachování detailů na vousech plyšového zajíce.


Yi M1 šum zajíc 20MPx noise

výřezy z 20MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)Zde jsou výřezy z plného rozlišení. RAWy vypadají dobře do ISO 800 včetně, nicméně i ISO 1600 je ještě dobré a za použitelné bych považoval i ISO 3200. U JPEGů jde vidět rozmývání už i u nejnižší citlivosti ISO 100, větší rozmydlení je pak viditelné zhruba od ISO 800 až 1600.


Yi M1 šum zajíc 12MPx noise

výřezy z 12MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)Když snímky zmenšíme na 12 MPx (pro porovnání praktických výsledků mezi recenzemi), vidíme, že RAWy jsou slušné i u poměrně vysokých citlivostí a ani ISO 3200 nevypadá úplně špatně. JPEGy jsou pak jemnější, ale odšumování je stále patrné. Nakonec se podíváme ještě na snímky bílé plochy.


Yi M1 šum bílá plocha 20MPx noise

výřezy z 20MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)Barevný šum se ve větší míře objevuje od ISO 3200, u nižších citlivostí jsou vidět spíše mírné barevné flíčky. V JPEGu je barevný šum silně potlačován. 

Nejnovější články
Instagrameři mají zdravotní problémy kvůli fotkám v tyrkysovém toxickém jezeře Instagrameři mají zdravotní problémy kvůli fotkám v tyrkysovém toxickém jezeře
Kam až je člověk schopný zajít pro atraktivní fotografii, za kterou dostane hodně "lajků"? Zdá se, že instagrameři se nebojí obětovat i kousek svého zdraví. Zdravotní problémy se totiž objevily u několika lidí, kteří se fotili v toxickém jezeře.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Doporučené fotoaparáty: červenec 2019 Doporučené fotoaparáty: červenec 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky
Dnes má skoro každý smartphone a používá jej k záznamu spousty situací. V poslední době to jsou často i svatby. Svatební fotografce Hannah Stanley se to ale nelíbí, občas jí náruživí fotografové kazí fotky.
21.7.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích
Instagram se snaží bojovat s negativními stránkami používání sociálních sítí. Zkouší nyní už v sedmi zemích na svých uživatelích odstranění počtu lajků u příspěvků. Tato čísla bude moct vidět každý jen u svých vlastních fotografií. 
20.7.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala