www.digimanie.cz
>
>
>

Zoner Photo Studio 15 PRO

Zoner Photo Studio 15 PRO
, , recenze
Předmětem dnešní recenze nebude žádný fotoaparát, ale editační software Zoner Photo Studio 15 PRO. Jde o českou aplikaci, která toho nabízí opravdu hodně a přitom je k mání za velmi příjemné částky. Jak si povede?
K oblíbeným
reklama

Prohlížeč


Okno Prohlížeče vyvoláte dvojklikem na libovolnou fotografii ve Správci. Fotografie se zobrazí ve větším náhledu, dole máte proužek s dalšími fotografiemi ve složce, nahoře pak možnosti otáčení, zobrazení (např. 1:1, na celou plochu) a promítání. Zajímavější bude určitě okno Editoru.


Zoner Photo Studio 15 menu Prohlížeč

klikněte pro zvětšení
Editor


Nyní se dostáváme k hodně dlouhé kapitole, neboť zde budou i prezentovány ukázky realizované na skutečných fotografiích.


Zoner Photo Studio 15 menu Editor

klikněte pro zvětšeníZhruba uprostřed nahoře vidíte panel, který jsme už probírali (je tam např. automatické vylepšení). Nás nyní bude zajímat panel úplně nalevo (může být dvousloupcový). Začíná to lupou a dalšími nepříliš zajímavými věcmi, nicméně dost užitečná může být úprava horizontu, kolinearity a perspektivy. Všechny pracují poměrně jednoduše. Čáru horizontu natáhnete ve směru horizontu, kliknete na "použít" a obrázek se srovná.


Zoner Photo Studio 15 úprava kolinearity

úprava kolinearityPodobně lze upravovat kolinearitu, perspektivní zkreslení (kácející se svislice). Ideálně podél dvou hran natáhnete dvě čáry a aplikace už sama linie krásně narovná. Nejvíce zábavy a nejtěžší ovládání má korekce perspektivy, kde taháte čáry čtyři (čtyřúhelník) a to, co je v něm, se pak převede na výsledný ořez. Funguje tak jako korekce kácejících se svislic i ořez. Následují volné deformace a deformační mřížka, ale ty jsou dobré spíše pro hraní než pro fotografickou práci.


Zoner Photo Studio 15 narovnání horizontu

po narovnání horizontu i kácejících se svislicSamozřejmě nesmí chybět velmi užitečné "klonovací razítko" s volitelným průměrem, krytím i rozostřením rohů. Trochu mě jen mrzel nižší výkon, zpracování razítka nebylo tak svižné, jak bych si představoval. Docela zajímavou funkcí je i "žehlička", která rozostřuje (zahlazuje) plochy, ale hrany nechává na pokoji (zahladí je ve směru hrany, ale ne přes hranu ve směru gradientu).


Zoner Photo Studio 15 bez žehličky
výřez z výchozího obrazu


Zoner Photo Studio 15 s žehličkou
výřez z žehličkou vyžehleného obrazuTato funkce tedy velmi hezky dokáže potlačit různé odšumovací artefakty přemegapixelovaných kompaktů, které vznikají na hranách a zároveň i dobře odšumuje plochy. Výčet funkcí pokračuje "efektovým štětcem", který nabídne např. doostření, úpravu sytosti, jasu, kontrastu nebo gammy, dále tu najdete "retušovací štětec", který může sloužit jako klonovací razítko v mnoha a mnoha režimech. Tedy nejen jednoduchý přesun pixelů z jednoho místa na druhé, ale i s různými možnostmi skládání, tedy násobením, ztmavením, měkkým světlem a spoustou jiných.

Dále samozřejmě nesmí chybět možnosti výběru, a to ať klasický obdélník, elipsa, laso, polygonové laso nebo magnetické laso, kouzelná hůlka a výběrový štětec. Do fotografií můžete přidávat text, případně další předvolené tvary (šipky, bubliny a podobně). Tím ale v podstatě práce s vrstvami i končí. Můžete si všimnout, že postranní (levý) panel lze organizovat i do dvou sloupců a ne jen do jednoho.


Zoner Photo Studio 15 vrstvy

klikněte pro zvětšeníDalší funkcí je aplikace softwarového přechodového filtru, kde můžete pozicovat místo přechodu, nastavit jeho náhlost a samozřejmě i barvu.


Zoner Photo Studio 15 bez přechodového filtru
bez přechodového filtru


Zoner Photo Studio 15 s přechodovým filtrem
s funkcí přechodový filtrDnes velmi moderní efekt miniatury (tilt-shift efekt) je jednou z dalších možností, co můžete provést se snímky. Opět i zde můžete voli pozici, sílu efektu a zejména sílu odlesků, které doporučuji stáhnout na minimum.


Zoner Photo Studio 15 bez tilt-shift efektu
bez tilt-shift efektu


Zoner Photo Studio 15 s tilt-shift efektem
s tilt-shift efektemNapravo od snímku vidíte základní úpravy jasu a vyvážení bílé. K dispozici je korekce expozice, následuje ztlumení světel. Zde si dávejte pozor. I když funkce pracuje pěkně a jasy z JPEGů dokáže částečně zachránit, příliš velké nastavení už pak naprosto přepáleným jasům u některých snímků přidává jen jednolitou šeď, což nevypadá moc hezky. Pokud je v obrázku aspoň trochu kresby, dokáže jí Zoner Photo Studio převést na docela pěknou kresbu. Při silném nastavení efektu také počítejte s výraznějším HDR efektem (funkce pracuje na lokální bázi a vytváří halo efekt).


Zoner Photo Studio 15 menu úprav jasu


Další vlastnosti jsou jasné, černý bod nastavuje výraznost černé barvy, následuje kontrast, zřetelnost (lokální kontrast), vyvážení bílé s laděním odstínu a možností vybrat šedou kapátkem, máte tu nastavení sytosti a živosti barev a samozřejmě nesmí chybět tonální křivky.


Zoner Photo Studio 15 bez jasových úprav
výchozí obraz


Zoner Photo Studio 15 s jasovými úpravami
jasy stáhnuté o 100 %, stíny prosvětlené o 100 %V pravém sloupci máte na výběr několika efektů podobně jako u moderních fotoaparátů. Vidíte i náhled, což celou práci značně urychluje.


Zoner Photo Studio 15 umělecké filtry

klikněte pro zvětšení
Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře