www.digimanie.cz
>
>
>

Zoner Photo Studio 15 PRO

Zoner Photo Studio 15 PRO
, , recenze
Předmětem dnešní recenze nebude žádný fotoaparát, ale editační software Zoner Photo Studio 15 PRO. Jde o českou aplikaci, která toho nabízí opravdu hodně a přitom je k mání za velmi příjemné částky. Jak si povede?
K oblíbeným
reklama
Nechybí ani modul na vyvolávání RAWů a oproti známému Photoshopu s modulem Camera Raw na vás čeká jedno příjemné překvapení. Není třeba tolika aktualizací pro podporu nových fotoaparátů, aplikace si poradí i s novými fotoaparáty a nemá problémy ani s X-Trans senzory od Fujifilmu. Jen se připravte, že to trvá nějakou dobu, než takové RAWy přechroustá a připraví k práci. Úpravy RAWů jsou ukládány do XMP souborů, neovlivňují tedy samotný RAW.


Zoner Photo Studio 15 menu RAW

klikněte pro zvětšeníSolidní je i dávkové zpracování, každopádně nejprve musíte přijít na to, jak se kopírují jednotlivá nastavení a že nestačí označit všechny RAWy v levém sloupci. Aby se všechny vyvolaly, je nutné je nejprve přiřadit do fronty.


Zoner Photo Studio 15 RAW úpravy expozice


Práce se světly a stíny bych si představoval i o trochu lépe. Stejně jako u JPEGů, i zde se při výraznějších úpravách přepaly jen ladí do jednolitých šedých barev, naopak prosvětlení stínů má vliv jen docela mírný. To však není konec, máme zde i softwarový HDR režim, který se projevuje mnohem lépe.


Zoner Photo Studio 15 RAW úpravy tonality


Samozřejmostí je znovu úprava tonálních křivek, práce s barvami a redukce šumu v jasové i barevné složce. Následuje redukce šumu, korekce optických vad jako zkreslení objektivu a vinětace, je tu i naklopení horizontu.


Zoner Photo Studio 15 RAW HDR


Kvůli trochu delšímu překreslování náhledu se v RAWu chromatická aberace odstraňuje o něco složitěji. Nicméně je důležité nezapomenout na fakt, že v menu programu můžete zapnout akceleraci pomocí grafické karty, což výkon aplikace může značně zlepšit. HDR světla a stíny pracují trochu lépe než výchozí korekce na začátku tohoto pravého sloupce v sekci Expozice, nicméně ani tak se tu se světly nepracuje úplně nejlépe. Aplikace nedokáže z RAWů vymáčknout maximum. Naopak ve stínech je to lepší, dokáže je vcelku příjemně prosvětlit a přitom zachovat solidní kontrast. Zde u RAWů je už i ladění jednotlivých barev, které mi chybělo u JPEGů.

Pro 12 barevných odstínů můžete nastavit korekci odstínu (hloubku), sytost a světlost. Na můj vkus jsou extrémní hodnoty málo výrazné, míra úprav je poměrně malá a i přetažení posuvníku na maximum se na snímku neprojeví nějak výrazně. Pro běžné úpravy reálně vypadajících fotografií to stačí, pro více "umělecké" záměry je to málo.


Zoner Photo Studio 15 RAW nastavení


Tady už vás bude zajímat asi jen převedení do stupňů šedi, rovněž i zde jsou extrémní hodnoty relativně málo výrazné (problém je spíše v tom, že pod modrou si představuje spíše modrou barvu jako takovou a ne modrý barevný kanál). Můžete ještě měnit rozměry a formát výsledného souboru či souborů.
Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala