Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zoner Photo Studio X: světový software z Česka

2.10.2017, Milan Šurkala, recenze
Do dnešní recenze jsme si vzali oblíbený český program pro správu a úpravu fotografií, Zoner Photo Studio X. Ten přináší např. práci s vrstvami, možnost snadné výroby fotopředmětů i upravené uživatelské rozhraní.
Nyní se podíváme na některé důležité vlastnosti modulu Vyvolat. Ten se věnuje nedestruktivním úpravám snímků, kdy se k fotografii jen ukládá seznam změn a podle tohoto seznamu se fotografie vždy generuje. Pokud chcete JPG s provedenými změnami, je potřeba fotografii vyexportovat. V aplikaci se tedy JPEG ukazuje upravený, ale na disku je pořád původní verze a vedle ní *.data-zps soubor, který obsahuje tyto změny. Je možné mít JPEG i RAW upravený jinak a obě verze fotografie budou mít svou zálohu.
 
Vyvolat
klikněte pro zvětšení
 
Jak sami vidíte, aplikace si zachovává většinu částí shodnou nebo podobnou s předchozími režimy. Vlevo je tak adresářová struktura, dole filmový pás a uprostřed náhled snímku. Hlavní odlišností je tak pravý panel s úpravami.
 
Vyvolat pravý panel
 
Nechybí histogram a základní expoziční informace. To, že jste v modulu Vyvolat, si však můžete všimnout mimo jiné podle zeleného tlačítka Export. Toto je způsob, jak vytvořit výsledný JPEG s provedenými úpravami. Těch je zde obrovské množství a všechny můžete vidět na následujícím velmi dlouhém obrázku.
 
Vyvolat, všechny úpravy
 
V recenzi se nebudeme věnovat všem, spíše si ukážeme některé z nich, u kterých jsem narazil na nějakou zajímavou funkčnost, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu slova. Začnu u nastavení expozice. Zde bude hodně využívána především práce s dynamickým rozsahem, tedy slider pro stíny a světla. Musím říci, že Zoner zde s RAWy pracuje docela pěkně a pokud to mám srovnat s Photoshopem CC a jeho Camera Raw, tak se Zoner nemá zač stydět.
 
Vyvolat expozice
klikněte pro zvětšení
 
Možnosti stažení jasů a prosvětlení jsou podobné, ale ne shodné. Zoner při výraznějším posunu světel dělá snímky poněkud nekontrastními (více zašedlými) a ve stínech více šumí. Camera Raw je v tomto příjemnější. Naopak, co se týče zřetelnosti, zde má navrch Zoner. Camera Raw při výraznějším navýšení zřetelnosti dělá snímky poněkud bezbarvými (ale kontrastními), zatímco Zoner příjemně zvýší detailkontrast a zachová i saturaci barev. Odstranění oparu funguje na RAWech slušně, v podstatě stejně jako u řešení od Adobe. Pozor na JPEGy, kde kvůli malé bitové hloubce může dojít k velmi silné posterizaci. Co je u Zoneru o něco horší, je rychlost aplikace. Svižnost úprav nebyla na mém počítači okamžitá a konkurenční řešení bylo na stejném hardwaru svižnější.
 
Další funkce jsou standardní a nemá smysl zde probírat např. doostřování a podobné. Co však u Zoneru nutno vyzdvihnout, je možnost nastavit odšumování podle barvy a jasu. Chcete-li např. odšumět modrou oblohu, ale chcete nechat šum všude jinde (pro zachování detailů), stačí nastavit odšumování jen v modré a nemusíte se bát, že by další části snímku byly nadmíru vyžehlené. Podobně tak můžete nastavit odšumování ve světlých a tmavých plochách zvlášť.
 
Vyvolat menu
 
Ještě se vrátíme do horní části pravého sloupce, kde je několik dalších užitečných funkcí. Hned ta první jsou automatické úpravy, které si hrají především s jasy a stíny a dokážou snímkům pomoci srovnat jasy. Někdy jsou úpravy i dost výrazné, ve většině případů je to ale tak akorát.
 
Vyvolat kruhový filtr
 
Zajímavostí nové verze je kruhový filtr, kdy lze vybrat oválnou oblast libovolné velikosti, a v této oblasti lze upravit expozici, kontrast, světla, stíny a další detaily (v podstatě vše, co se dá aplikovat na celý obraz, viz výše). Pochopitelně se nezapomnělo na možnost nastavit šířku přechodu, aby nebyl příliš náhlý a moc viditelný. Funkce Štětcový filtr funguje v podstatě totožně, akorát se aplikuje pouze na oblast, přes kterou přejedete. Nejste tak limitováni na oválný tvar.
 
Vyvolat retušovací štětec
klikněte pro zvětšení
 
Další novou funkcí je Retušovací štětec. Ta jakýmsi automatickým klonovacím razítkem. Pro vybranou oblast, ze které chcete odstranit nevhodný objekt, si aplikace sama najde zdrojovou oblast, kterou sem naklonuje. Můžete si volit velikost této plochy, sílu krytí i rozmazání okrajů klonované oblasti. Opět si trochu zasrovnávám a musím říci, že mi nejprve poněkud chybělo vyvolání menu pro úpravu velikosti pravým myšítkem jako ve Photoshopu. Pro úpravu bylo třeba najet do pravého sloupce a vyřešit to tam. Později jsem ale zjistil, že úpravu lze velmi rychle provést i držením Shiftu a točením kolečka myši. Pak se velikost štětce upravuje snadno bez jakéhokoli klikání.
 
Rovněž úspěšnost rozpoznávání zdrojové oblasti není dokonalá. U plochu je to většinou v pořádku a různé tečky nebo malé objekty jdou Zoneru výborně, znatelně slabší je to ale např. na hranách.
 
Vyvolat více snímků najednou
klikněte pro zvětšení
 
Z dalších zajímavostí, které se objevily teprve nedávno, mohu zmínit možnost upravovat více fotografií najednou. Ve filmovém pásu si můžete vyklikat snímky, které chcete upravit a ty se pak načtou do prostředního okna (maximálně 3×3). I když se zobrazí maximálně 9 snímků, upravovat jich lze najednou mnohem více. Každá úprava se tak poté zobrazí na všech vybraných snímcích. Pochopitelně musíte počítat s tím, že toto chce solidní hardware, jehož výkon bude stíhat dopočítat změny na všech fotografií v dostatečně krátkém čase.