Ricoh Caplio GX 100: V davu se neztratí

Ricoh Caplio GX 100: V davu se neztratí
, , článek
Fotoaparáty společnosti Ricoh nepatří mezi masově rozšířené, ostudu Vám ale neudělají. Právě naopak. Už v dobách kinofilmu byly kompakty od Ricohu synonymem pro kvalitu. Udrží i nový desetimegový profesionální kompakt Caplio GX100 vysokou úroveň značky? Na to se podíváme v dnešní podrobné deskripci.
K oblíbeným
reklama

Klíčové vlastnosti a inovace


Caplio GX100 od Ricohu je logickým nástupcem Caplia GX8, který se prodával od května 2005. Ten měl na svou dobu výborné rozlišení 8 Mpix a základní rozsah zoomu 28-85mm (35mm EQ). Novinka se již pyšní 1/1,75“ velkým stabilizovaným CCD čipem o rozlišení 10,01 megapixelů a zcela novou firemní optikou začínající na velmi pěkných 24mm (35mm EQ), což se dnes příliš nevidí. Opravdovou raritou je však externí odnímatelný elektronický hledáček s gumovou očnicí.

Nejprve se vrátíme k srdci fotoaparátu, čipu. Je jím, s úhlopříčkou 1/1,75“, velký CCD čip s rozlišením 10 Mpix. Díky velkým rozměrům čipu, potažmo jednotlivých světlocitlivých buněk znamená v konečném důsledku vyšší odstup signálu od šumu ještě před zpracováním obrazových dat A/D převodníkem. Tyto kvality jen zdůrazní nová technologie zpracování obrazu s obrazovým procesorem „Smooth Imaging Engine II”. Výrobce slibuje spojením těchto dvou inovací vysoce kvalitní fotografie bez výrazného šumu i při zachování veškerých detailů i při ISO 1600. Pro noční fotografii a focení ve ztížených světelných podmínkách je k dispozici stabilizace obrazu na bázi mikropohybů čipu. Podobnou technologii používají vybrané fotoaparáty Sony, Pentax a Olympus.Každý čip však zachytí jen tolik informací, kolik jich je schopen zachytit objektiv. Ten je v případě Caplia GX 100 zcela nově vyvinutý, extrémně širokoúhlý objektiv s ohniskem 24-72mm (ekvivalent kinofilmu) a světelností F 2,5 – 4,4. Takováto světelnost je obvyklá u kompaktů s čipem 1/2,5“. Větší čip a nižší světelnost dává autorovi do rukou kreativní nástroj pro práci s hloubkou ostrosti. Široké ohnisko pak najde využití nejen ve stísněných prostorách, ale především při snaze autora zdůraznit perspektivu fotografované scény a „vdechnout“ tak do ní dojem prostoru. Komu by však ohnisko 24mm nestačilo, může si dokoupit širokoúhlou předsádku, s níž se dá fotografovat na ohnisku 19mm. Taková a kratší ohniska byla až donedávna doménou jen fotografů s DSLR. Zmíněné kvality objektivu ocení především zkušenější autoři, a právě pro ně je tento fotoaparát určen.

Poslední důležitá inovace se týká externího elektronického hledáčku. I když se jedná o řešení bezesporu praktické, nevadí přímé světlo ani paralaxa, je Caplio GX 100 prvním fotoaparátem, kde bylo použito. Spojuje totiž dohromady největší výhody hledáčku (lze jej použít za přímého slunce bez ztráty kontrastu) i LCD displej (100% pokrytí scény, absence paralaxy). Navíc je hledáček vybaven kvalitní gumovou očnicí.

Ovládání a funkce


Přední strana fotoaparátu je tvořena výrazným gripem (s kolečkem pro volbu expozičních hodnot) a objektivem, ke kterému lze bajonetovým uchycením připojit předsádku. Dále se na přední straně nachází senzor AF, přisvětlovací lampa AF a kaplička výklopného blesku s nápisem Caplio. Na horní straně je umístěn kruhový volič pro volbu expozičních režimů, spoušť, vypínač on/off, zámek dvířek slotu baterie a, specialita tohoto fotoaparátu, sáňky pro externí elektronický hledáček. Do nich lze krom něj zapojit i optický hledáček, nebo externí blesk. Zadní straně pak vévodí 2,5“ LCD display s rozlišením 230 tisíc pixelů a pozorovacím úhlem 170°. Dále je zde umístěna kolébka zoomu, skupina čtyřsměrných tlačítek s potvrzovací klávesou uprostřed, tlačítko režimu přehrávání snímků a videa, samospoušť, kolébka ADJ a přepínač display/hledáček. Po stranách jsou umístěna dvířka pro paměťovou kartu (napravo) a baterii (nalevo).

Za zmínku stojí také variabilita příslušenství, která se díky externímu elektronickému hledáčku, možností připojit externí blesk a předsádkovou čočku podobá více SLR než kompaktu. Mimo to, lze volič hodnot (kolečko u spouště) a kolébku ADJ programovat a připojit k nim funkce, jaké fotograf používá nejčastěji. Fotografovi se tak dostává do rukou kompakt se dvěma kruhovými voliči, dvěma kolébkami, řadou přímých ovladačů a možností programovat ovládací prvky. Takto uživatelsky přátelské prostředí se u kompaktů i zrcadlovek často nevidí.
Závěr a hodnocení


Ricoh Caplio GX 100 je vedle Canonu PowerShot G7 a Nikonu Coolpix P5000 jedním z nejvyspělejších kompaktních fotoaparátů dneška. Stejně jako jeho konkurenti nabízí rozlišení 10 Mpix. a stabilizaci. Navíc nad ně vyniká širokoúhlým ohniskem objektivu a externím hledáčkem.


Kvalita obrazu
Absence režimu priorita závěrky
Ovládání
Neexistuje telepředsádka
Kvalitní objektiv
AF neměří přes objektiv
Předpokládaná cena pro zahraniční trh je £400 (fotoaparát s ext. hledáčkem)

Naproti tomu však nenabízí režim S – priorita závěrky. Bůh ví, proč výrobce nezařadil do nabídky jeden ze základních expozičních režimů. Až na tento nedostatek se jedná o veskrze profesionální stroj. Konkrétní klady a zápory shrnuje tabulka „Verdikt“, podrobné technické specifikace pak naleznete v tabulce „Ricoh Caplio GX100: Technické specifikace“. Předpokládaná cena pro zahraniční trh je £400 pro set fotoaparátu s externím hledáčkem.

Zdrojem informací pro tento článek byl server http://www.dpreview.com a stránky výrobce http://www.ricoh.com.


Ikona Odkaz na databáziRicoh Caplio GX100: Technická specifikace
Senzor1/1,75" CCD
Ikona Odkaz na databázicelkové rozlišení 10,3 millionů pixelů
Ikona Odkaz na databáziefektivní rozlišení 10,01 millionů pixelů
Rozlišení fotografií3648x2736, 3648x2432, 2736x2736, 3264x2448, 2592x1944, 2048x1536, 1280x960, 640x480
Videoklipy640x480, nebo 320x240
Ikona Odkaz na databázirychlost natáčení 15 nebo 30 snímků za vteřinu
Podporované formáty souborůFotografie: JPEG, RAW, simultánní ukládání RAW a JPEG
Ikona Odkaz na databáziVideoklipy: AVI
Ikona Odkaz na databáziZvukové poznámky: WAV
Objektiv5,1-15,3mm (24-72mm 35mm EQ)
Ikona Odkaz na databázi3x optický zoom (4x digitální zoom)
Ikona Odkaz na databázisvětelnost F2,5-4,4
ZaostřováníAutofocus
Ikona Odkaz na databáziManual focus
Ikona Odkaz na databáziSnap-focus (hyperfocal)
Ikona Odkaz na databáziInfinity lock (zámek expozice)
Lampa přisvětlení AFAno, vypnutelná
Zaostřitelná vzdálenost30cm - ∞ (standardní nastavení)
Ikona Odkaz na databázi1cm - ∞ (macro - krátké ohnisko)
Ikona Odkaz na databázi4cm - ∞ (macro - dlouhé ohnisko)
PředsádkyAno, volitelná širokoúhlá předsádka (21mm 35 EQ)
StabilizaceAno, technologie založena na pohybu čipu
Měření expoziceTTL (= skrz objektiv)
Režimy měření expoziceMultisegmentové (256 CCD segmentů)
Ikona Odkaz na databáziStředově vyvážené
Ikona Odkaz na databáziBodové
Nastavení citlivosti ISOISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600; Auto, Auto High
Korekce expozice+/- 2,0EV
Ikona Odkaz na databázikrokováno po 0,3 EV
Ikona Odkaz na databáziAEB s kroky po 0,3, nebo 0,5 EV
Rychlost závěrky180 sek. - 1/2000 sek.
Hodnoty clonyF2.5 - 9.1 (široké ohnisko)
Ikona Odkaz na databáziF4.4 - 15.8 (dlouhé ohnisko)
Režimy expoziceP - program
Ikona Odkaz na databáziA - priorita clony
Ikona Odkaz na databáziM - manual exposure
Ikona Odkaz na databáziMovie mode (natáčení videoklipů)
Ikona Odkaz na databáziMy setting 1 a 2 Scene modes (2 uživatelská nastavení)
Motivové programy expozicePortrait (portrét), Sports, Landscape (krajina), Nightscape (noční krajina), Skew correction (korekce šikmých linií), Text, Zoom macro, High sensitivity (vysoká citlivost)
Vyvážení bílé (6 nastavení)Auto
Ikona Odkaz na databáziOutdoors (venku)
Ikona Odkaz na databáziCloudy (zataženo)
Ikona Odkaz na databáziIncandescent (jasno)
Ikona Odkaz na databáziFluorescent (zářivka)
Ikona Odkaz na databáziCustom (uživatelské nastavení)
Bracketing vyvážení bíléAno
SamospoušťAno, interval 2, nebo 10 sek.
Intervalové snímáníAno, 5sek. - 3 hod. (při vypnutém blesku)
Nastavení bleskuAuto, Off, On, Korekce červených očí, Synchronizace s pomalou závěrkou, Soft Flash
Ikona Odkaz na databáziDosah: 20cm - 5m (24mm), 15cm - 3m (76mm)
HledáčekOdnímatelný, volitelný
LCD monitor 2.5" TFT LCD
Ikona Odkaz na databázirozlišení 230tis. pixelů
Ikona Odkaz na databázipozorovací úhel 170°
KonektoryUSB 2.0 Hi-speed
Ikona Odkaz na databáziAV-out
Paměťové médiumkarty SDHC/SD/MMC
Ikona Odkaz na databázi26MB interní paměť
Zdroje energieDB-60 Li-ion akumulátor
Ikona Odkaz na databázi2 x AAA baterie
Ikona Odkaz na databáziBJ-6 Charger included
Váha220 gr.bez baterie
Rozměry112 x 58 x 25 mm
Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala