reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ricoh uvedl objektiv Pentax-D FA* 50mm F1.4 SDM AW

5.7.2018, Milan Šurkala, aktualita

V říjnu minulého roku Ricoh oznámil vývoj nové světelné padesátky HD Pentax-D FA* 50mm F1.4 SDM AW. Tento objektiv byl nyní oficiálně představen. Má např. nový 7,5krát silnější zaostřovací motorek SDM. 

Je tomu zhruba třičtvrtě roku, co společnost Ricoh oznámila vývoj nové světelné padesátky HD Pentax-D FA* 50mm F1.4 SDM AW. Nyní se tento objektiv oficiálně představuje. Již dle názvu víme, že má reálnou ohniskovou vzdálenost 50 milimetrů (úhel záběru 47° na full frame tělech). Optická konstrukce je na svou kategorii docela složitá, čítá 15 elementů v 9 skupinách, přičemž je zde i několik speciálních členů. Tři z nich jsou vyrobeny ze skla s částečnou disperzí, další je asférický. 
 
Pentax 50mm F1.4
 
Světelnost dosahuje velmi pěkné hodnoty F1,4 a irisová clona, která má 9 lamel, může být nastavena maximálně na F16. Je elektromagneticky ovládaná, a proto je objektiv plně kompatibilní pouze s těly K-1 Mark II, K-1, K-3 II, K-3, KP, K-70, K-S2 a K-S1. K zaostřování je použit nový ultrazvukový direct-drive motorek SDM, který je 7,5krát silnější a má tak mnohem méně práce s rozpohybováním všech zaostřovacích členů. Ostřit lze od 40 centimetrů a maximálně lze dosáhnout 0,18x zvětšení. 
 
Novinka má 106 mm na délku a 80 mm v průměru. Nejde tedy o malý a lehký objektiv, což dokládá i jeho hmotnost 910 gramů. Využívat lze filtrů se 72mm průměrem. K potlačení odlesků a světelných závojů výrobce použil HD a Aero Bright II povrchové vrstvy. Vrstva Super Protect pak odpuzuje nečistoty. Samozřejmostí je i odolnost vůči vodě a prachu. V prodeji bude už tento měsíc za cenu 1199 britských liber. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama