Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

S fotoaparátem po Holandsku: III.

29.8.2007, Roman Pihan, článek
Již potřetí a naposledy se touláme po Holandsku s fotoaparátem na krku a zachycujeme i s fotografickým komentářem naší cestu. Pojďme se tedy podívat na další zajímavé tipy z našeho putování.

Moře


Moře nabízí i nádherné atmosférické scenérie jako ve městě Vlissingen, kde nás zastihla pěkná bouře. Naštěstí jsme byli již pohodlně a bezpečně ubytováni v hotelu. Ale i pro místní to byla docela neobvyklá mela, protože jsme viděli neprůjezdné silnice změněné na řeku, vytopené sklepy domů, zasahující hasiče a místy lehce zpřeházené slunečníky a stolky patřící restauracím. Druhý den se ale vše vrátilo do normálních kolejí a všichni se tvářili, jako že „normálka“.


Takto to vypadalo pár minut před bouří. Člověk nevěděl, zda má utíkat, fotografovat či se jen někam schovat. Podobné snímky je nutné trochu podexponovat. Podle automatiky bude totiž snímek příliš světlý a celková atmosféra, která byla opravdu depresivní, bude na snímku mdlá. Zde byl zvolen manuální režim (M) a podle histogramu vyladěna správná expozice na světla. Potom bylo pořízeno více snímků. 1/60 sec, f/3.2, ISO 200, 24 mm. Všimněte si z expozičních hodnot, jak málo bylo světla!

Západní pobřeží Holandska nabízí i krásné západy slunce, kdy se zapadající slunce nachází přímo nad mořem. Stačí potom trocha mraků a vytvoří se úchvatné barvy. Pro místní asi nuda, pro Čecha nádhera! To se prostě musí fotografovat, i když je to kýč.



Trochu kreativity při západu slunce, kdy bylo fotografováno skrze oko řetězu u staré lodi. Snímek je poměrně obtížný expozičně, kdy je třeba správnou expozici nalézt v podstatě zkusmo a to se dělá nejlépe v manuálním režimu (M). Je nutné také dát pozor na odlesky – jeden drobný vidíte vpravo v trávě, šlo by ho snadno vyretušovat. 1/100 sec, f/13, ISO 200, 70 mm, snímek pořízen na pláži blízko města Den Helder.



Budete-li fotografovat západy slunce širokoúhlým či normálním objektivem (zde 45 mm), zaznamenáte prostředí i okolí, ale vlastní slunce bude malé. Čím více obrázek podexponujete, tím sytější budou barvy, ale na snímku bude ve stínech méně kresby. Správná expozice je tak ryze subjektivní a budete ji muset nalézt sami podle displeje či histogramu. Vlastní slunce a jeho okolí bude ale vždy přeexponované. Vyvážení bílé nastavte na „Den“. 1/85 sec, f/9, ISO 200, režim M.


Naopak teleobjektiv, zde 133 mm, slunce zvětší a na snímku tak bude zaujímat větší plochu. Mnoho fotografů preferuje mít slunce ve středu záběru, ale i jiné kompozice jsou povolené. 1/320 sec, f/6.3, ISO 200, režim M.


Příroda


Pokud jste zarytými krajináři, v Holandsku se moc nevyřádíte. Rovinatou krajinu s řadou vodních ploch, kanálů a močálů je sice zajímavé vidět, ale pro našince zvyklého na Český ráj, Hřensko, Šumavu atp. to bude nuda. Celou dobu našeho pobytu na jihu jsme se těšili, že na severu uvidíme „dramatickou změnu krajiny“ a co byste řekli – žádná změna nabyla.



Podobné scenérie lze v Holandsku nalézt snadno. S jinými je to ale vzhledem k rovinaté a téměř 100% využité krajině obtížné. 1/320 sec, f/11, ISO 200, 300 mm.


Mlýny


Krajinu sice Holandsko nenabídne, ale co nabídne jsou nádherné a fotogenické mlýny. Teď již víme, že není třeba fotografovat hned první mlýn, na který narazíte. Je v klidu možné si počkat na vhodné světlo i počasí, protože mlýnů je v Holandsku stovky a možná i tisíce a k řadě z nich se dá pohodlně dojít nebo dojet na kole po asfaltové cestičce. A pokud trváte na příjezdu až k mlýnu autem, tak si můžete vybrat ty, v jejichž blízkosti je vybudována restaurace, muzeum atp.



Při fotografování mlýnů si k jejich velkému počtu můžete vybrat, zda ho chcete zepředu, zezadu, za jakého počasí či jestli chcete barevný mlýn či přírodní. Jen je otázkou, zda máte šanci zachytit ještě něco opravdu nového. 1/200 sec, f/7.1, ISO 200, režim M, 45 mm.



Řada mlýnů se i dnes točí, a tak může být fotografickou výzvou zachytit lopatky v pohybu. Zde čas 1/85 sec v režimu S (Tv) umožnil částečně lopatky rozmazat. Čím delší bude čas, tím více budou lopatky mázlé. Při čase 1/85 sec a ISO 200 vyšla clona f/13. Ohnisko 24 mm. Jen si dejte pozor, ať vás mlýn nepraští do hlavy!

Mlýny jsou v Holandsku dvou typů. První sloužily k čerpání vody a tudíž k udržování Holandska nad vodou a druhé sloužily k mletí mouky. Řada mlýnů se i dnes točí a je možné navštívit i jejich vnitřek, kde bývá vybudováno jakési malé muzeum. Fotografovat tam je nadmíru obtížné, jednak kvůli slabému a kontrastnímu světlu, ale také kvůli malým a stísněným prostorám, kde i 24 mm objektiv je moc úzký!



Takto vypadá „přízemí“ větrného mlýnu na mletí mouky. Fotografovat je tam poměrně těžké jednak vzhledem ke světlu, které vytváří velký kontrast mezi oknem a tmavými dřevěnými, zastíněnými místy a jednak kvůli kompozici, kdy malý stísněný prostor plný věcí komplikuje kompozici. Světla také není příliš. Při ISO 400 a při nastaveném čase 1/30 sec v režimu S (Tv) vyšla clona f/4. Ohnisko 24 mm. Čas prodlužovat je obtížné vzhledem k rozhýbání snímku - stabilizátor by pomohl. A clona jen f/4 neudrží ostrost v celé ploše.


Amsterodam


Jestli něco v Holandsku navštívit, pak je to Amsterodam. Amsterdam je neuvěřitelný mumraj kol, aut, obchodů, uliček, kanálů a lidí různých kultur a vzhledu. Všude je spousty coffe shopů, restaurací, muzeí atp. Ulice jsou často ale podobné a síť kanálů též, takže bez mapy se rychle ztratíte. Zvlášť když pořád zastavujete, něco vás překvapí, něco obdivujete a za chvíli již nevíte, kde vlastně jste.


V Amsterodamu vás může překvapit cokoliv kdekoliv, a tak je třeba mít fotoaparát stále v pohotovosti. Tento snímek byl vzhledem k vysokému kontrastu obtížný expozičně. V režimu S (Tv) byla expozice naměřena mimo světlou oblohu, která tak skončila přeexponovaná (přepálená). Díky tomu je ale popředí prokreslené a ne jen siluetou. Čas 1/125 sec, clona f/3.2, ISO 200, 70 mm.

Po vodě jezdí i systém místních „autobusů“ - něco jako nízké vyhlídkové lodě, ale s pravidelnou trasou a zastávkami. Pravdou ale je, že celá okružní trasa trvající asi 40 minut je z vody poměrně stejná a za chvíli nevíte, zda se loď netočí na místě.



Systém kanálů připomíná Vltavu a i lodě po něm plující si v Praze lze snadno představit. Jen jsou kanály mnohem delší, lodí víc a mají pravidelné linky jako autobus. Režim S (Tv), 1/160 sec, f/13, ISO 200, 70 mm.


Závěrem


Ať navštívíte kterákoliv místa, najdete tam dostatek příležitostí fotografovat. Záleží jen na vás, jakou pozornost budete fotografování věnovat a zda si tak přivezete kompozičně i technicky kvalitní snímky (vodorovný horizont, svislé svislice, správná expozice, správné zaostření, třetinová kompozice, správné barvy) či obyčejné seno. V neposlední řadě je nutné věnovat pozornost roztřídění snímků, výběru těch „správných“ k prezentaci a jejich doladění v PC. Dáte-li si ale s tím tu práci, vaši přátelé to jistě ocení!



U pobřeží je všude spousta racků. Je obtížné je vyfotografovat v letu, protože jsou velmi rychlí a rádi náhle mění směr. Nicméně jde to. Zde byl objektiv vyzoomován na doraz 300 mm, v režimu A (Av) byla zvolena clona f/8 pro rozumnou hloubku ostrosti a automatika exponovala časem 1/1600 sec při ISO 200. Ostření bylo nastaveno na kontinuální režim. Zbytek už byla trpělivost a náhoda.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.