Samsung ISOCELL GN2: obří 1/1,12" čip pro telefony s velkými pixely

Samsung ISOCELL GN2: obří 1/1,12" čip pro telefony s velkými pixely
, , aktualita
Spousta mobilních snímačů jde s rozlišením do zbytečně vysokých hodnot, nicméně nový Samsung ISOCELL GN2 chce kombinovat nejlepší ze světa vysokého rozlišení i velkých pixelů. Ty budou mít velikost 1,4 μm.
K oblíbeným
reklama
Samsung uvádí nový mobilní snímač ISOCELL GN2, který má všechny předpoklady k tomu, aby byl nejlépe fotícím čipem v nových telefonech. Zatímco mnohé dnešní senzory mají sice velkou úhlopříčku, ale také velmi malé pixely, GN2 se snaží udělat ten nejlepší kompromis mezi různými vlastnostmi. Jde o čip typu 1/1,12", tedy snímač téměř takové velikosti, které najdeme v profi kompaktech (při poměru stran 4:3 by mělo jít o rozměry cca 7,9×5,9 mm). Snímač má ale nejen rekordně velkou plochu na mobilní čipy dnešní doby, ale také netradičně velké 1,4μm pixely. Díky tomu se jeho rozlišení zastavilo na 50 megapixelech (8160×6144 pixelů) a díky slučování pixelů a masce Dual Tetrapixel RGB pak ve výchozím stavu nabídne 12,5MPx fotografie (plošně ekvivalent 2,8μm pixelů). Nahrazuje podobný 50MPx čip GN1, který měl 1,2μm pixely.
 
Samsung ISOCELL GN2
 
Samozřejmostí je využití Smart ISO, které využívá dvou nativních citlivostí a zvolí jednu podle aktuálních podmínek. Smart ISO PRO nicméně umožňuje v rámci jedné expozice zvolit pro část pixelů nižší nativní ISO (to podexponováním zachrání přepaly) a pro část pixelů vyšší nativní ISO (to přeexponováním dodá kresbu do stínů). Dostaneme tak HDR z jedné expozice (iDCG) bez výraznějších pohybových artefaktů. Máme zde i HDR využívající skládání různě dlouhých expozic, které si vezme o 24 % méně energie než u předchůdce. Smart ISO také dovoluje vyfocení několika kratších expozic s vysokým ISO pro snížení šumu u nočních snímků.
 
Samsung ISOCELL GN2 Dual Pixel
 
Součástí je i režim pro vznik 100MPx snímků díky inteligentnímu algoritmu remozaikování, který vytváří tři snímky pro každý barevný kanál, jež jsou pak sloučeny dohromady, toto přitom dokáže při 10 fps. Zde bych si ale velké naděje nedělal. Máme zde Dual Pixel Pro, fázové detektory v každém pixelu, které mají rozdělení nejen vertikálně, ale také diagonálně pro zaostření na hrany ve více různých směrech. V plném 12,5MPx rozlišení zvládne dosáhnout 30 fps, nicméně podobně tak velké 4K video umí i při 120 fps a Full HD pak při 480 fps. Snímač podporuje dokonce i 8K video a poskytuje nejvýše 10bitové barvy. Čip je už v sériové výrobě a předpokládá se jeho nasazení v telefonu Xiaomi Mi 11 Ultra.
 
Zdroj: samsung.com (2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář