Samsung ISOCELL GN2: obří 1/1,12" čip pro telefony s velkými pixely

Samsung ISOCELL GN2: obří 1/1,12" čip pro telefony s velkými pixely
, , aktualita
Spousta mobilních snímačů jde s rozlišením do zbytečně vysokých hodnot, nicméně nový Samsung ISOCELL GN2 chce kombinovat nejlepší ze světa vysokého rozlišení i velkých pixelů. Ty budou mít velikost 1,4 μm.
K oblíbeným
reklama
Samsung uvádí nový mobilní snímač ISOCELL GN2, který má všechny předpoklady k tomu, aby byl nejlépe fotícím čipem v nových telefonech. Zatímco mnohé dnešní senzory mají sice velkou úhlopříčku, ale také velmi malé pixely, GN2 se snaží udělat ten nejlepší kompromis mezi různými vlastnostmi. Jde o čip typu 1/1,12", tedy snímač téměř takové velikosti, které najdeme v profi kompaktech (při poměru stran 4:3 by mělo jít o rozměry cca 7,9×5,9 mm). Snímač má ale nejen rekordně velkou plochu na mobilní čipy dnešní doby, ale také netradičně velké 1,4μm pixely. Díky tomu se jeho rozlišení zastavilo na 50 megapixelech (8160×6144 pixelů) a díky slučování pixelů a masce Dual Tetrapixel RGB pak ve výchozím stavu nabídne 12,5MPx fotografie (plošně ekvivalent 2,8μm pixelů). Nahrazuje podobný 50MPx čip GN1, který měl 1,2μm pixely.
 
Samsung ISOCELL GN2
 
Samozřejmostí je využití Smart ISO, které využívá dvou nativních citlivostí a zvolí jednu podle aktuálních podmínek. Smart ISO PRO nicméně umožňuje v rámci jedné expozice zvolit pro část pixelů nižší nativní ISO (to podexponováním zachrání přepaly) a pro část pixelů vyšší nativní ISO (to přeexponováním dodá kresbu do stínů). Dostaneme tak HDR z jedné expozice (iDCG) bez výraznějších pohybových artefaktů. Máme zde i HDR využívající skládání různě dlouhých expozic, které si vezme o 24 % méně energie než u předchůdce. Smart ISO také dovoluje vyfocení několika kratších expozic s vysokým ISO pro snížení šumu u nočních snímků.
 
Samsung ISOCELL GN2 Dual Pixel
 
Součástí je i režim pro vznik 100MPx snímků díky inteligentnímu algoritmu remozaikování, který vytváří tři snímky pro každý barevný kanál, jež jsou pak sloučeny dohromady, toto přitom dokáže při 10 fps. Zde bych si ale velké naděje nedělal. Máme zde Dual Pixel Pro, fázové detektory v každém pixelu, které mají rozdělení nejen vertikálně, ale také diagonálně pro zaostření na hrany ve více různých směrech. V plném 12,5MPx rozlišení zvládne dosáhnout 30 fps, nicméně podobně tak velké 4K video umí i při 120 fps a Full HD pak při 480 fps. Snímač podporuje dokonce i 8K video a poskytuje nejvýše 10bitové barvy. Čip je už v sériové výrobě a předpokládá se jeho nasazení v telefonu Xiaomi Mi 11 Ultra.
 
Zdroj: samsung.com (2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ricoh uvedl barevnou edici K-1 Mark II J Limited 01 Ricoh uvedl barevnou edici K-1 Mark II J Limited 01
Ricoh uvádí speciální barevnou edici zrcadlovek K-1 Mark II. Edice J Limited 01 bude k dispozici ve čtyřech zajímavých barevných kombinacích využívající speciální laky, využije se také dřevo na gripu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvedlo cine objektiv 50mm T2.1 S35-Prime pro formát Super 35 Meike uvedlo cine objektiv 50mm T2.1 S35-Prime pro formát Super 35
Výrobce objektivů Meike rozšířil nabídku svých objektivů o další tzv. cine objektiv, tedy o model určený pro profesionální natáčení videa. Jde o pevnou světelnou padesátku 50mm T2.1 S35-Prime CINE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí limitovanou edici kompaktu Q2 Daniel Craig x Greg Williams Leica uvádí limitovanou edici kompaktu Q2 Daniel Craig x Greg Williams
Leica představila další limitovanou edici svého fotoaparátu, která pro tentokrát vzdává hold Hollywoodu. Jde o kompaktní model Q2 Daniel Craig x Greg Williams, který kombinuje černou a zlatou barvu.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony údajně chystá 1" snímač pro telefony Sony údajně chystá 1" snímač pro telefony
Snímače pro telefony jsou v poslední době stále čím dál tím větší a Sony si podle posledních úniků chystá dokonce 1" senzor IMX800. Tím by měl překonal i nový velký Samsung ISOCELL GN2 typu 1/1,2".
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Harman uvedl kinofilmový kompakt EZ-35 Harman uvedl kinofilmový kompakt EZ-35
Společnost Harman, která vyrábí např. známé filmy Ilford, přichází na trh s novým kinofilmovým kompaktem EZ-35. Nepůjde o jednorázový fotoaparát, tento totiž nabídne možnost vyměnit film za jiný a šetří tak životní prostředí.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů