Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung ISOCELL GN2: obří 1/1,12" čip pro telefony s velkými pixely

23.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Spousta mobilních snímačů jde s rozlišením do zbytečně vysokých hodnot, nicméně nový Samsung ISOCELL GN2 chce kombinovat nejlepší ze světa vysokého rozlišení i velkých pixelů. Ty budou mít velikost 1,4 μm.
Samsung uvádí nový mobilní snímač ISOCELL GN2, který má všechny předpoklady k tomu, aby byl nejlépe fotícím čipem v nových telefonech. Zatímco mnohé dnešní senzory mají sice velkou úhlopříčku, ale také velmi malé pixely, GN2 se snaží udělat ten nejlepší kompromis mezi různými vlastnostmi. Jde o čip typu 1/1,12", tedy snímač téměř takové velikosti, které najdeme v profi kompaktech (při poměru stran 4:3 by mělo jít o rozměry cca 7,9×5,9 mm). Snímač má ale nejen rekordně velkou plochu na mobilní čipy dnešní doby, ale také netradičně velké 1,4μm pixely. Díky tomu se jeho rozlišení zastavilo na 50 megapixelech (8160×6144 pixelů) a díky slučování pixelů a masce Dual Tetrapixel RGB pak ve výchozím stavu nabídne 12,5MPx fotografie (plošně ekvivalent 2,8μm pixelů). Nahrazuje podobný 50MPx čip GN1, který měl 1,2μm pixely.
 
Samsung ISOCELL GN2
 
Samozřejmostí je využití Smart ISO, které využívá dvou nativních citlivostí a zvolí jednu podle aktuálních podmínek. Smart ISO PRO nicméně umožňuje v rámci jedné expozice zvolit pro část pixelů nižší nativní ISO (to podexponováním zachrání přepaly) a pro část pixelů vyšší nativní ISO (to přeexponováním dodá kresbu do stínů). Dostaneme tak HDR z jedné expozice (iDCG) bez výraznějších pohybových artefaktů. Máme zde i HDR využívající skládání různě dlouhých expozic, které si vezme o 24 % méně energie než u předchůdce. Smart ISO také dovoluje vyfocení několika kratších expozic s vysokým ISO pro snížení šumu u nočních snímků.
 
Samsung ISOCELL GN2 Dual Pixel
 
Součástí je i režim pro vznik 100MPx snímků díky inteligentnímu algoritmu remozaikování, který vytváří tři snímky pro každý barevný kanál, jež jsou pak sloučeny dohromady, toto přitom dokáže při 10 fps. Zde bych si ale velké naděje nedělal. Máme zde Dual Pixel Pro, fázové detektory v každém pixelu, které mají rozdělení nejen vertikálně, ale také diagonálně pro zaostření na hrany ve více různých směrech. V plném 12,5MPx rozlišení zvládne dosáhnout 30 fps, nicméně podobně tak velké 4K video umí i při 120 fps a Full HD pak při 480 fps. Snímač podporuje dokonce i 8K video a poskytuje nejvýše 10bitové barvy. Čip je už v sériové výrobě a předpokládá se jeho nasazení v telefonu Xiaomi Mi 11 Ultra.
 
Zdroj: samsung.com (2)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.