Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung ISOCELL Slim GH1, první čip s 0,7µm pixely

25.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Samsung představil svůj nový snímač pro mobilní telefony, ISOCELL Slim GH1. Ten je zajímavý zejména tím, že má rekordně malé 0,7µm pixely. Jeho rozlišení pak dosahuje hodně vysokých 43,7 MPx.
Závody v rozlišeních se nám opět rozjely, tentokrát u mobilních telefonů. Máme zde už i 108MPx čipy, vedle kterých vypadá poslední počin Samsungu se 43,7 MPx paradoxně jako snímač, který těch pixelů nemá zas až tak moc. Jedinečnost tohoto snímače ISOCELL Slim GH1 je ale jinde, má totiž nejmenší pixely ve své kategorii na světě, mají totiž velikost pouhých 0,7 µm. Připomeňme, že jeho 64MPx a 108MPx snímače mají o trochu větší 0,8 µm pixely.
 
Samsung ISOCELL Slim GH1
 
Výsledkem je, že nový snímač má při rozlišení 7968×5480 pixelů rozměry zhruba 5,6×3,8 mm, což odpovídá zhruba úhlopříčce 1/2,6" až 1/2,7". Nelekejte se však zbytečně vysokého rozlišení výsledných snímků. Využita je technologie Tetracell, která spojuje pixely dohromady, takže v praxi se čip chová spíše jako 10,9MPx senzor s 1,4µm pixely a takové by mělo být i běžné výstupní rozlišení snímků. Fyzicky větší pixely by ale měly i své výhody (zejména na vyšších ISO citlivostech).
 
Díky Tetracellu je tedy rozlišení fotografií 3984×2740 pixelů a čip dokáže natáčet UHD 4K video (3840×2160 pixelů) jen s minimálním zúžením úhlu záběru. Navíc to dokáže při snímkovací frekvenci 60p. ISOCELL Slim GH1 podporuje elektronickou stabilizaci EIS, má tu fázové detektory pro rychlé zaostřování a díky Tetracellu také real-time HDR technologii. Do výroby půjde ještě letos.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.